Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Uroczystości z okazji 70-tej rocznicy powołania AK
2012.02.14 14:28 | aktualizacja: 2012.02.14 21:28

14 lutego to nie tylko walentynki

Obecnie dzień 14 lutego powszechnie kojarzony jest tylko z jednym - Świętem Zakochanych. Jednak ten dzień w historii Polski ma inne znaczenie. 14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Dziś - w 70. rocznicę tego wydarzenia - w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących - odbyły się uroczystości upamiętniające powołanie AK.
14 lutego to nie tylko walentynki
14 lutego to nie tylko walentynki

W uroczystościach udział wzięli posłowie Sławomir Zawiślak oraz Piotr Szeliga, wicestarosta Stanisław Schodziński, zastępca burmistrza Michał Dec, Alfred Sobótka, Ryszard Jabłoński, pełnomocnik PiS Michał Mulawa, a także przedstawiciele związków kombatanckich, związku inwalidów wojennych, dzieci Zamojszczyzny, dzieci ofiar wojennych i stowarzyszeń związanych z AK m.in. por. Stanisław Mazur, Irena Kulińska i Tomasz Książek. A także dyrektorzy biłgorajskich szkół średnich: Barbara Serafin, Marian Król oraz Marian Klecha. Zebranych przywitała dyrektor szkoły Barbara Obszańska.

Jako pierwszy głos zabrał Stanisław Schodziński - Dziękuję za współpracę i zaangażowanie w organizowanie tej uroczystości. Dzisiaj ludzi którzy opowiadają się za Polską wyśmiewa się w mediach i kabaretach. W mediach nie mogą zaistnieć wszystkie opcje polityczne i wśród kabaretów ,nie zobaczymy jednego z najlepszych kabareciarzy w Polsce Jana Pietrzaka. A on obśmiewał władze za komunizmu i teraz. Także religię chce się przenieść do kościoła i naszych prywatnych mieszkań - mówił wicestarosta. Podkreślił także, że bardzo ważnym tematem, który nie jest poruszany w mediach, jest kwestia demografii. Wicestarosta przypomniał także zasadę upomnienia braterskiego, papieża Benedykta XVI - Nie należy milczeć w obliczu zła. Obecnie chrześcijanie dostosowują się do obowiązującej mentalności, a powinni potrafić zwrócić uwagę drugiemu człowiekowi, że droga, którą wybrał jest niewłaściwa - mówił Stanisław Schodziński

Najważniejsze fakty z powołania i działalności AK przypomniał zebranym dr Adam Balicki.
- Działania jakie podejmowano to sabotaż, dywersja i akcje partyzanckie. W ramach walki zwalczano także bimbrownie, bo wiadomo, że naród pijany nie jest groźny. Prowadzano także tajne nauczanie na wielu poziomach. Wielkim sukcesem AK było włączenie do walki całego narodu. Oczywiście nie każdy był bohaterem, niektórzy po prostu chcieli przeżyć - wyjaśniał dr Balicki.

- Obecnie patriotyzm nie jest postawą modną W dzisiejszych czasach bardziej liczą się idee kosmopolityczne, a przecież to się nie wyklucza. Pamiętajmy, że narody które tracą pamięć giną - podkreślał dr Balicki. O dowódcach i strukturze AK na terenie powiatu Biłgorajskiego opowiedział natomiast Tomasz Książek. W trakcie uroczystości znalazło się także miejsce na pytania młodzieży, która pytała m.in o przebieg walk i sposoby przeprowadzenia szkoleń w AK.

70-ta rocznica przemianowania ZWZ na AK stała się także okazją do wręczenia odznaczeń za zasługi dla Światego Związku AK okręg Zamość - Jest to nasze skromne podziękowanie za zaangażowanie w działalność Związku. Do tej pory otrzymali je już m.in. biskupowie Depo i Leszczyński, czy generał Szymański. W tym roku jednogłośną decyzją postanowiliśmy przyznać je Tomaszowi Książkowi i Janowi Blicharzowi - mówił Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻAK Okręg Zamość i poseł na sejm.

Sławomir Zawiślak powiedział także o działalności ŚZŻAK Okręg Zamość, w którym obecnie działa 800 osób z dwóch powiatów, z czego 300 stanowią osoby młode. - Chcemy przeprowadzić zaprzysiężenie młodych osób w Związku, które zoobowiążą się bronić kraj w tej obecnej rzeczywistości. Europa to interesy, a nie sentymenty. A w moim odczuciu, Polska ma być daniem na talerzu UE - mówił prezes Zawiślak. Podkreślił także, że wszystkim weteranom obecnym na sali należy się hołd. Swoje legitymacje przynależności do ŚZŻAK Okręg Zamość odebrali Michał Kutyła i Stefan Oleszczak.

Na zakończenie młodzież ucząca się w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących zaprezentowała montaż słowno-muzyczny.

red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
14 lutego to nie tylko walentynki, 3.0000 out of 5 based on 2 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 9124
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (20)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
354-26a
~ Syn Bohatera Bataljonów Chłopskich   Uroczystość bardzo wzniosła potrzebna ale nazwisk prawdziwych bohaterów nie znamy bo niby poco wystarczy Mulawa a kto on jest jakie ma korzenie kim byli jego przodkowie daje dużo do myślenia uuuffff Książek Schodziński co mówi nie na temat i wielu innych to sprawozdanie gubi sens chyba nie oto chodzi panie Zawiślak dajesz plamę raz za razem czym ty się szczycisz Mulawą uuuufffff zamiast oddać hołd kombatantom sami się promujcie uuuuuffffff Seniorzy Dziękuje
16 lutego 2012
+1
-2
PL
fa8-2e2
~ njl   czy wy jesteście zaślepieni tym, że te "mądre głowy" promują się i własne polityczne cele na krwi i cierpieniu naszych przodków walczących o nasza dzisiejszą wolność. gdyby obecnie nastała sytuacja zagrożenia wolności to oni jako pierwsi podkulali by ogony i dawali nogę w bezpieczne miejsca. FARSAAA
15 lutego 2012
+4
-5
PL
672-655
~ jot'e   Drogi "widzu"!Nie martw się o to że gdy zabraknie żołnierzy AK,to zatrze się wiedza o ich czynach.Jak do dzisiaj,to co rok dowiadujemy się co raz więcej i w niedługim czasie okaże się że "ruskie" wtrącili się niepotrzebnie gdyż Niemcy już dogorywali po stratach odniesionych w walkach z partyzantami,a ludność/szczególnie mieszkańcy okolicznych wiosek/ czekała z utęsknieniem na spotkanie z nimi,by "pomóc" im materialnie w walce.
15 lutego 2012
+4
-4
PL
fe6-40f
~ widz   ja uważam że medale to słuszna sprawa, bo dzięki takim ludziom jak pan i pani Kozdra, P. Blicharz, p. Książek p.Hawryluk, p Kulińska p. Mazur itp. młodzież może sie dowiedzieć co tak naprawdę zrobili żołnierze dla nas. za te kilka-kilkanaście lat żołnierzy zabraknie i gdyby nie działalność obecnych przedstawicieli i członków AK to wiedza i pamięć o krwawych czynach żołnierzy by została zatarta, a tak wiem że kiedyś może moje dzieci, wnuki itd będą wiedzieć że oni nie walczyli na darmo. a nawiązując do przeciwników ruszcie swoje litery i zacznijcie działać w sprawie żołnierzy, pamięci historii a nie tylko siedzicie przed komputerami i oceniacie. działacze coś robią a wy..............?
15 lutego 2012
+3
-8
PL
fa8-2e2
~ potomek poległych   ale mafiaaa, książek w uroczystości upamiętniającej bitwę pod osuchami otrzymał odznaczenie wraz ze schodzińskim, teraz znowu- 100% skuteczność. jeszcze kilka lat i będą o nich informacje w podręcznikach do historii. kompletna bzdura!! Oddajcie cesarzowi co cesarskie!!
My chcemy aby odznaczano prawdziwych bohaterów, Qwa nawet redakcja nie raczyła przedstawić obecnych na uroczystości żołnierzy AK. A to im należy się cały hołd i uznanie.
Polityka zaciera prawdziwe wartości moralne.
15 lutego 2012
+6
-4
PL
efd-cd3
~ Historyk   Dzieckiem AK jest Solidarność. A wnukiem AK jest,PiS.Taka jest,prawda.Wiele osób pisze często fałszywie o Stasiu Schodzińskim.Wystarczy tylko z nim porozmawiać.Jego słowa to słowa,anioła.A jego dodatkowe miejsce powinno być dawno w Sejmie.Marian Jagusiewicz jest smutny na zdjęciach.A to dlatego że jest w niełasce u wszystkich.Poza Kościołem.Jak ciężko jest żyć dobrym ludziom na Ziemi.Jak dookoła tak,szaro.
15 lutego 2012
+0
-9
PL
d18-0c7
~ kolega z klasy   Popatrcie na zdjęcie - oczy Mulawy...i wszystko jasne. jak za dawnych lat w LO ONZ. Przeraża że tacy ludzie pchają się do polityki.
15 lutego 2012
+4
-3
PL
b0a-369
~ urzędnik partyjny - kolega Kleopatry   Niestety, nowy program jest napisany i znowu mamy tylko jedną osobę, w której siedzi (...).
15 lutego 2012
+5
-0
PL
b0a-369
~ Kleopatra   Bzdura, teraz Wampir nie szaleje w Lublinie, bo pisze nowy program z Michałem w sprawie "zjednoczenia prawicy na lewicy".
15 lutego 2012
+5
-0
US
761-760
~ Wampir   Wampir z Lublina szaleje. Oj będzie się pchał wszędzie.
15 lutego 2012
+3
-3
NL
2d2-f0b
~ jk   O ku....temu Książkowi ciągle mało. Za komuny czerwony , dzisiaj niby prawica?
15 lutego 2012
+3
-3
NL
2d2-f0b
~ Kamil   Książek medal? Za co ? Za festiwale pieśni radzieckiej?
15 lutego 2012
+3
-3
PL
fe6-40f
~ widz   do Seniora- najpierw dowiedz sie za co dostali działacze te medele a potem wypisuj głópoty bo aż szkoda czytać
14 lutego 2012
+1
-6
PL
02f-34d
~ Brawo ZSZiO   Bardzo fajna uroczystość w iście prawicowej szkole. Pozdrowienia dla organizatorów od legendarnej narodowej załogi absolwentów z III C!!!! :)
14 lutego 2012
+6
-6
US
c10-f2a
~ AK   W MOHEROWYM MIESCIE WSZYSTKO JEST ODWROTNIE BOHATERZY AK SA NIEWAZNI ZA TO WICESTAROSTA KSIAZEK MULAWA TO BOHATERZY AK --------------WWWWWWWWWWWWSSSSSSSSSSSTTTTTYYYYYYYYYYDDDDDD
14 lutego 2012
+4
-3
PL
022-d3d
~ kata   A Schodziński jak zawsze nie na temat...
14 lutego 2012
+5
-3
PL
efd-cd3
~ kolega z wojska   Za lat 38-em będzie rok 2050-ty.Solidarności będzie wtedy lat 70.Podobnie jak na dzień dzisiejszy AK. Wtedy posypią się ordery i medale na klaty Wybitnych Naszych Działaczy Solidarności.Bardzo smutno że dziś Pan Jagusiewicz będący na tym uroczystym,spotkaniu. Nie otrzymał medalu choć małego na nasienie.Mimo że siedział tak blisko nagrodzonego Tomasza Książka.Jak Panu Marianowi,smutno.Widzę to po jego,minie.Tylko proszę Maniuś o 38 lat,cierpliwości.Taka kolej,rzeczy.
14 lutego 2012
+2
-5
PL
b0a-369
~ obywatel   Wspaniała uroczystość z nielicznymi żyjącymi BOHATERAMI walczącymi o wyzwolenie i demokrację w Polsce, CZYLI Z ŻOŁNIERZAMI - OFICERAMI ARMII KRAJOWEJ,KTÓRZY BYLI NAJWAŻNIESI W TEJ UROCZYSTOŚCI. DLATEGO ZWRACAM SIĘ Z PROŚBĄ DO SERWISU O UZUPEŁNIENIE ARTYKUŁU I PRZEDSATWIENIE PRZYNAJMNIEJ NAZWISK BOHATERÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCI ORAZ NAZW MIEJSCOWOŚCI, W KTÓRYCH MIESZKAJĄ. CZĘSTO SKROMNI BOHATEROWIE MIESZKAJĄ OBOK NAS, A MY O TYM NIE WIEMY I ICH ODPOWIEDNIO NIE SZANUJEMY. DAJMY, CHOĆ NIELICZNYM, NAMIASTKĘ SATYSFAKCJI Z BYCIA ŻOŁNIERZEM-OFICEREM AK. Oczwiście, że zdecydowana większość bohaterów AK nie mogła uczestniczyć w tej uroczystości ze względu na wiek i stan zdrowia. Dlatego życzę im 120 lat życia w zdrowiu i szczęściu oraz satysfakcji z życiowych dokonań.
14 lutego 2012
+7
-2
PL
3f5-fe3
~ Senior   Medale powinni otrzymywać prawdziwi bohaterzy i tylko oni.
14 lutego 2012
+13
-4
PL
e3b-66e
~ Lanser   Po co redakcja wymienia Mulawę? A kto to jest? Ważniejszy od starosty i burmistrza? Wstyd!
14 lutego 2012
+16
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl