Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zmiana na stanowisku komendanta w Biłgoraju
W ostatniej chwili uratowali 58-latkę
Wypadek, samobójstwo, czy zabójstwo?
136km/h przez wieś
home > Start > Aktualności > Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Obrady Rady Gminy Biłgoraj 27 stycznia 2012
2012.01.27 17:59 | aktualizacja: 2012.01.28 14:56

Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu

Sześć szkół będzie utrzymywać się samodzielnie z subwencji, pozostałymi pokieruje Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Gminie Biłgoraj. Podjęcie tych, jak podkreślali radni, niepopularnych decyzji, poprzedziła długa i burzliwa dyskusja.
Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu
Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu

Oświata, była kluczowym punktem obrad, podczas XIX sesji Rady Gminy Biłgoraj. O losach szkół w gminie decydowały czasem 1,2 głosy. O słuszności decyzji przekazana szkół Stowarzyszeniu, przekonywał radnych wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

- Jeśli nie przeprowadzimy zmian w systemie szkolnym to będzie zobowiązanie do rezygnacji z dużych inwestycji jak boiska, kanalizacja, drogi i szereg innych. Zarzucane mi są solary, a każdy nauczyciel w gminie je ma, mówi się, że drogi nie mogą być ważniejsze niż dzieci. Zgadza się, ale jeśli drogi zostaną takie jakie są, to te dzieci po studiach tutaj nie wrócą, bo do czego? do dziurawych dróg i braku perspektyw? Pewnym ludziom zależy, żeby ten region był biedny. Im zależy, żeby nam się nie udało. Jeszcze raz podkreślam - żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana, te szkoły, które będzie prowadzić stowarzyszenie, to będą dalej szkoły publiczne. Gdyby cokolwiek działo się ze stowarzyszeniem szkoły wracają do gminy - wyjaśniał Wiesław Różyński.

Radni nie kryli swoich wątpliwości - My podejmujemy decyzje i to nas się będzie wytykać palcami. Często pojawia się hasło: dbamy o dobro dzieci. Czy faktycznie? Czy jak zlikwidowane zostaną dodatki, to faktycznie nie wpłynie to na poziom nauczania? - pytał radny Muzyka.

- To najtrudniejsza decyzja jaką musiałem podjąć, a jestem drugą kadencję radnym. Początkowo bylem zdecydowanym przeciwnikiem, ale zmieniłem zdanie. To rozwiązanie nie jest doskonałe, ale najlepsze z możliwych - przyznał Marek Małek.

Radny Makarowski stwierdził, że proponowany podział jest niesprawiedliwy - Nie wiem, czy te małe szkoły sobie poradzą. Nie wiem, jak to zostanie zoorganizowane w stowarzyszeniu i jakie konsekwencje to przyniesie - wyrażał wątpliwości Wiesław Makarowski. Swoją opinię wyraził także radny Jan Majewski, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju - Decyzja, którą podejmiemy nie przysporzy chwały ani wójtowi, ani radnym. Ale trzeba ja podjąć w poczuciu odpowiedzialności za gminę. Ale ani my, ani wójt nie czujemy się odpowiedzialni za to co doprowadziło do tej sytuacji. Pojawia się stwierdzenie, że głównym problemem jest nauczyciel. Nie zgadzam się z nim. Nauczyciel jest tylko elementem gry politycznej. Tak naprawdę jest ofiarą. Łatwo mieć pretensje do nauczycieli, ale to nauczyciele w trudnych czasach wspomagali ten naród i mieli dobitny wpływ na to, że jesteśmy w tym punkcie historycznym - argumentował radny Jan Majewski.

Ostatecznie z subwencji będzie utrzymywać się sześć szkół: w Soli, Dereźni, Gromadzie, Dąbrowicy, Hedwiżynie i Korytkowie Dużym. Prowadzenie pozostałych, w miejscowościach: Bukowa, Korczów, Smólsko, Wola Dereźniańska, zostanie przekazane Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych.

Oznacza to duże zmiany dla nauczycieli.
- Zdecydowaliśmy z radą pedagogiczną, że spróbujemy prowadzić szkołę z subwencji. Nauczyciele rezygnują z dodatku motywacyjnego, z "trzynastek", zastępstwa będą nieodpłatne. Po wyliczeniach, przy dużych oszczędnościach, powinniśmy się utrzymać - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Mariusz Łęcki, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gromadzie.

W trudnej sytuacji finansowej jest większość samorządów w kraju. Poszukiwanie oszczędności w wielu przypadkach oznacza cięcie kosztów w oświacie. W roku 2011 w Gminie Biłgoraj koszty utrzymania szkół wyniosły 14 mln 166 zł. Z czego subwencja oświatowa wynosiła 8 mln 736 tys.877 zł resztę, czyli 5 mln 429 tys. 717 zł gmina musiała dołożyć ze środków własnych. Przekazanie szkół Stowarzyszeniu lub samodzielne ich prowadzenie ze otrzymywanej subwencji ma przynieść wymierne oszczędności. Jakie dokładnie okaże się w ciągu roku, prawdopodobnie będzie to kwota oscylująca wokół 5 mln.

red.
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu, 2.6000 out of 5 based on 5 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
red. dodany
 
Odsłon: 25242
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (54)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
afc-9b8
~ z boku   Solany dobrze piszą !
2 lutego 2012
+2
-8
PL
5d7-74c
~ mieszkaniec Soli   RADNI ODDALI SZKOŁY I TYLE DOBRZE ŻE NIE BYŁO GŁOSOWANIA NAD SOLĄ BO RADNI SOLSCY ODDALI BY WOJTOWI WŁASNE DOMY NE MÓWIĄC O SZKOLE POLECAM WYSŁUCHAĆ OPINII PRZEWODNICZĄCEGO RADY A TEN TEMAT MASAKRA KTO GO WYBRAŁ OCZYWIŚCIE NAJMĄDRZEJSZA SÓL KTÓRA MA BOISKO W LESIE, ŚMIERTDZACA SZKOŁE, DZIECI W PIŁKĘ GRAJĄ PO KOLANA W PIACHU, I JESZCZE CHCIELI SZKOŁĘ ODDAĆ .DZIEKUJEMY WAM RADNI AHA I W SOLI ROBIĄ "NAJLEPSZE" DOŻYNKI
31 stycznia 2012
+3
-5
PL
8d8-613
~ wasyl   Jeżeli radnym jest ktoś kto nie rozumie dlaczego ludzie go wybrali, to dlaczego mamy od niego wymagać mądrych i rozsądnych decyzji. Tu nie jest potrzebny krzyk, tylko rozum, wiedza i mądrość. Niektórzy radni nie wiedzą co to za wartości. Takimi Pan Wójt może manewrować i ośmieszać.
31 stycznia 2012
+3
-3
PL
b69-c70
~ Dyrektorka   Dyrektorzy mają tyle do powiedzenia na spotkaniach z wójtem co ryby w wodzie
31 stycznia 2012
+1
-3
PL
2a3-87b
~ ble ble   szkoły powinny podejsc pod stowarzyszenia i wkoncu nauczyciele wiedzieli by jak ciezko zarobic na zycie !!!!! Bez dodatkow !:0
30 stycznia 2012
+4
-8
PL
440-e38
~ Do WOLI DER. i RUDY SOL   A ile podpisów zebraliście pod protestem dotyczącym waszego sprzeciwu przekazania Waszej szkoły stowarzyszeniu ?
30 stycznia 2012
+2
-4
PL
18b-409
~ WOLA DEREŻNIAŃSKA I RUDASOLSKA   DZIĘKUJEMY RADNEMU ĆIOSMAKOWI I SOLIDARNEI POLSCE ZATO ŻE UTRZYMALI NASZĄ SZKOŁĘ W STOWARZYSZENIU Z PANEM RADNYM TO MY SOBIE POROZMAWIAMY
30 stycznia 2012
+2
-5
PL
964-498
~ Amadeus   Racja, szofer kończy szkoły za pieniądze podatników, tylko patrzeć jak z szofera awansuje na sekretarza albo doradce... ;)
Scena jak na amerykańskim filmie...
Pamiętajcie o tym na wyborach !!!
30 stycznia 2012
+4
-4
PL
1b1-b1a
~ Sól   Najwyższy czas bracia Solanie, żeby przyjść po rozum do głowy i wziąć przykład z sąsiadów z Majdanu Starego i starać się o własną gminę. Napewno sąsiednie wioski by się do nas przyłączyły. Najwyższy czas zmądrzeć i skończyć z tym dziadostwem z Biłgoraja.
29 stycznia 2012
+5
-4
PL
a19-94c
~ Kasa   Komendant nowej Straży Gminnej też za Wasze gminne podatki studiował
29 stycznia 2012
+4
-5
mac   przecież gra toczy sie tylko o karte nauczyciela która daje nauczycielom niewyobrażalne przywileje, nie chodz o żadne dzieci. Szkoły dalej bedą jak były, tylko że w szkołach nieprowadzonych przez samorządy nieobowiązuje karta nauczyciela. Koniec 13, 14 rocznych urlopów i gwarancji wysokich zarobków za 18 godz/ tyg
29 stycznia 2012
+7
-14
PL
263-5d1
~ -e.....a   A i owszem, wójt studiował za gminne pieniądze...
29 stycznia 2012
+3
-6
PL
4ee-cf4
~ EFGIENIUSZU   STRAŻ TO KOLEJNĄ KASE POŻRE Z GMINY , CHYBA ŻE BEDZIE KRZYWDZIĆ MIESZKANCÓW, KTÓRZY I TAK MAJĄ DOSYĆ OPŁAT I PODATKÓW
CIEKAWE CZY WÓJT I SEKRETARZ STUDIOWALI ZA GMINNE PIENIĄDZE ?????
ZOSTAWCIE MIESZKAŃCÓW , WEŚCIE SIE ZA PORZĄDKI W BIUROWCU
29 stycznia 2012
+2
-5
PL
42b-d7b
~ Bukowa   Gratulacje dla Beaty Wnuk , rodziny Malców, Pani dyr. Teresy Kowal, Pani sołtys Anny Małysza(krążałki). Za sukces jaki osiągneli - czyli za przekazanie szkoły pod stowarzyszenie. Ledwo,ledwo jednym głosem ale jednak wam się udało.Gratulacje jeszcze raz i powodzenia pod stowarzyszeniem ! Bukowa wam tego nie zapomni.
29 stycznia 2012
+9
-9
PL
d90-0fb
~ Ełgieniurz   Komu potrzebna staż gminna ? Budżetowi.Ściągnie od "miszczów" za kierownicą konkretną kasę na inwestycje!!!Bardzo dobry pomysł i dziwne że tak późny.
29 stycznia 2012
+5
-3
PL
42b-d7b
~ do Cismów   Radny Małek drugą kadencję szefem komisji oświaty a zero własnego myślenia krótko mówiąc to jedna z większych pomyłek. Nic nie wnosi ,a kasę trzepie hahaha
29 stycznia 2012
+7
-5
PL
4ee-cf4
~ Ważne pytania na sesję   Komu potrzebna staż gminna ? - może etaty dla znajowmych o wątpliwych kwalifikacjach
Czy wójt i sekretarz za swoje studiowali , czy za gminne pieniądze ?
A teraz nie może zapewnić wykształcenia podstawowego dla dzieci z gminy ?
Czy w związku z powstaniem stowarzyszenia obsługa oświaty zostanie zredukowana o 50% - etaty i pobory ?
Czym uzasadnione kilkutysięczne zarobki w administracji przy nędznym budżecie ?
29 stycznia 2012
+4
-5
PL
363-c4b
~ vox populi   Megalomania wójta sięgnęła zenitu.Może trzeba zadac sobie pytanie- czy ja nadaję sie do pełnienia tej roli,a może ta rola mnie przerasta.To już druga kadencja, a nadal brak perspektywicznej wizji i pomysłów.Tak "rządzić" potrafi każdy.Degrangolada.
29 stycznia 2012
+3
-5
PL
18b-409
~ CIOSMY   MY MAMY SWÓJ ROZUM I WARA OD NAS!!!!!!!
29 stycznia 2012
+3
-8
PL
3f5-fe3
~ Firma   Radny Muzyka z Soli głosował za oddaniem szkół stowarzyszeniu. Kto wie dlaczego? Jak pan wójt przekonał radnego?
29 stycznia 2012
+3
-6
PL
362-b1b
~ Amadeus   Kogo tak boli, jak powie się złe zdanie na władzę w tym temacie ?! Chyba samą władzę...
Nie wiedzieć czemu całe Ciosmy stały w wyborach 2010 za Różyńskim...
29 stycznia 2012
+6
-5
PL
b2f-181
~ ggg   jak to mówi klasyk hedwiżyna uczony ,psy szczekają karawana idzie dalej
28 stycznia 2012
+3
-4
PL
b2f-181
~ pis   zgadza się szkoła w hedwiżynie na pewno będzie bezpieczna bo jako pierwsza będzie nosiła imię POSŁA SZELIGI
28 stycznia 2012
+8
-6
PL
a5e-cd1
~ Nie martwcie się   Hedwiżyn może być spokojny o szkołę przez następne lata.
Wójt Różyński więcej ręki na nią nie podniesie - właśnie zdobył kolejne doświadczenie życiowe.
28 stycznia 2012
+5
-6
PL
6c4-c94
~ DO LUDU ZACNEJ GMINY BIŁGORAJ   Ludzie, czy wy nie rozumiecie, że wójt musi oszczędzać na szkołach aby móc zrealizować "tak bardzo ważne" dla gminy inwestycje jak: przebudowa świetlicy w Ciosmach za 200 000 zł (wybudowanej kilkanaście lat temu) gdzie obok stoi prawie pusta szkoła oraz budowa placu zabaw w Gromadzie za 120 000 zł gdzie w innych szkołach dzieciom wystarczy plac zabaw za 30 000 zł, a nawet za 3 tys., czy też budowa orlika w Soli za 1 mln 600 tys zł. A może jak uda mu się zaoszczędzić więcej pieniędzy to przebuduje salę balową w Gromadzie. No popatrzcie, czy to nie są ważniejsze rzeczy niż jakieś tam dzieci, które po szkole i tak wyjadą za granice do zbioru ogórków, gruszek, czy zmywania talerzy... po co tam im wykształcenie :)
28 stycznia 2012
+5
-7
PL
362-b1b
~ Hedwiżyn   Niech Wójt robi co uważa z panią sekretarz na czele, mam nadzieję, że "policzymy się przy urnach"
28 stycznia 2012
+4
-6
PL
b2f-181
~ mam odpowiedż   nic się nie martw szkołę w hedwiżynie obroni pan wójt szuper jak przeprowadzi referendum razem z komitetem protestacyjnym
28 stycznia 2012
+8
-7
PL
13b-fb6
~ gmina   za komuny budowało się 1000 szkół na 1000lecie, a teraz likwiduje się je, a wszystko dla dobra dziecka.Czy na tym polega demokracja?
28 stycznia 2012
+1
-5
PL
781-5a6
~ Mam Pytanie   Kto za rok obroni szkołę Hedwiżynie ?
28 stycznia 2012
+2
-7
PL
6c4-c94
~ kiepsko   Skoro Gminę Biłgoraj stać, żeby wydać miliony na prowadzenie nikomu niepotzrebnej straży gminnej, to nie stać jej będzie żeby trochę dołożyć na te 5 szkół, którym troche brakuje, żeby same mogły się utrzymać? Chyba i tak już zaoszczędzi na tych 6 szkołach, które mają się same utrzymać....
28 stycznia 2012
+3
-6
PL
362-b1b
~ Hedwiżyn   Hedwiżynowi gratuluję wyboru radnego Łokaja, który przybija piątkę z Wójtem...
28 stycznia 2012
+7
-5
PL
13b-fb6
~ Zmartwiona   Wójt szuka oszczędności, obronione szkoły będą w dalszym ciągu prowadzone przez SAS, a szkoły które sprzedał stowarzyszeniu?przez stowarzyszenie, zatem dwie będą dwie jednostki do prowadzenia szkół, to na tym polega oszczędność budżetu gminy. Czegoś nie rozumiem w polityce wójta.
28 stycznia 2012
+5
-4
PL
13b-fb6
~ mieszkaniec   To jednak będą nauczyciele kategorii A i B , a wszystko dzięki panu wójtowi i jego świcie.Udało się mu zrealizować swoje plany i niektórych dyrektorów szkół mocno zastraszyć, bo nie umieli obronić swojej placówki i nauczycieli.Postawa godna pożałowania.
28 stycznia 2012
+3
-4
PL
18b-409
~ BIDACZÓW   ZA ROK SPOTKAMY SIĘ W STOWARZYSZENIU I NIE DZIĘKUJCIE TYM PALANTOM POZDROWIENIA DLA HEDWIŻYNA !!!!!
28 stycznia 2012
+1
-8
PL
796-613
~ antywiesioi   jakie drogi co on bredzi kto mu wróci na jego gminne drogi do pipidówek bo tylko takie utrzymuje gmina lepiej by sie przyznał ze zadłużył gmine i obudził sie z reką w nocniku. Za rok otej p[orze powie ze nie może nic zrobić bo nauczyciele z tych sześciu szkól przejedli mu kasę. A za kasę którą zaoszczedził na dzieciach z małych szkól zatrudni kolejnych znajomków i rodzinke w gminie i szkołach stowarzyszonych. Swoją drogą ciekawe ilu kolesi jest w tym stowarzyszeniu.
Swoją drogą mam radość że nie głosowałem na tych radnych i tego wójta którzy na dzieciach szukają oszczdności w normalnym kraju pojechaliby na taczkach
28 stycznia 2012
+4
-7
PL
aac-86a
~ KOMITET PROTESTACYJNY z HEDWIŻYNA   SKŁADA WIELKIE PODZIĘKOWANIA dla Pana Kity ,Pana Antolaka,Pana Szeligi
28 stycznia 2012
+6
-12
PL
aac-86a
~ do Bidaczów   I dla tego w nagrodę trafiła pod skrzydła "stowarzyszenia"- niestety
28 stycznia 2012
+2
-4
PL
355-aab
~ szkoda   To o kilka lat za późno!!
28 stycznia 2012
+6
-3
US
08a-fe9
~ x-men   Czas na CBA u Rosłana
27 stycznia 2012
+4
-7
US
f85-e12
~ hehe   Roslan Do domu
27 stycznia 2012
+3
-8
PL
4ef-7aa
~ Bidaczów   ta "mało istotna szkoła" od kilku lat ma najlepsze wyniki w nauczaniu wśród szkół podstawowych gminy Biłgoraj ;]
27 stycznia 2012
+5
-7
PL
c4d-9b1
~ Stary Bidaczów   To taka mało istotna szkoła,że redakcja zbyła ją milczeniem
27 stycznia 2012
+1
-7
PL
4ef-7aa
~ .   zapomniano tu wspomnieć o Szkole w Starym Bidaczowie...
27 stycznia 2012
+0
-6
PL
49d-5e3
~ y2k   likwidujmy szkoły budujmy kościoły.. oto hasło biłgorajskich radnych , szyliga który najbardziej lubi pozować z chłopcami w sukienkach w głowach wam poprzewracał,,
27 stycznia 2012
+4
-8
PL
d03-ee8
~ Amadeus   Wójt po przyszłych wyborach będzie miał dwa wyjścia, albo jechać na ogórki do Niemiec, albo przeprowadzać dzieci przez ulicę...
Likwiduję szkoły bo sam zamiast siedzieć na lekcjach to grał w piłkę na boisku...
Ja na niego nie głosowałem !!!
27 stycznia 2012
+7
-9
PL
5c2-60d
~ ela   I wreszcie nauczyciele beda pracowac jak kazdy z nas 40 godzin tygodniowo za mniejsze pieniadze Brawo tak niech rabia inne gminy
27 stycznia 2012
+6
-12
GB
459-379
~ Szypół   Brawo panie wójcie.Ha ha ha dobre sobie tu nie chodzi o dobro dzieci jak to piszą niektórzy tu chodzi o dobro nauczycieli, bo oni są głównym obciążenie budżetu samorządów. za pasem czternastka dla nauczycieli i ponowna podwyżka od września.
27 stycznia 2012
+5
-8
PL
310-da7
~ zorinetowany   Korytków z subwencji, Majewski na tak
27 stycznia 2012
+3
-7
PL
940-c39
~ mieszkaniec gminy   No i mamy, część szkół pod stowarzyszeniem, nic tylko pogratulować, kosztem nauczycieli będą łatać dziurę w budżecie i budować boiska.
27 stycznia 2012
+4
-6
PL
c4d-9b1
~ Jak głosował radny Majewski   Z jego wypowiedzi wniskuję ,że zarazem i za i przeciw ?
Może ktoś mnie uświadomić
27 stycznia 2012
+3
-6
US
5a6-21c
~ Mama   Wójt do chałupy i to szybko. Flaszka czeka. Nikt juz na ciebie nie zagłosuje.
27 stycznia 2012
+8
-10
PL
b0a-369
~ Bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja   Bardzo mnie ciekawi, czy w nowej sytuacji prawno-finansowej szkoły będą dobrze funkcjonować i jak długo.
27 stycznia 2012
+7
-2
PL
2a3-87b
~ A   Do redakcji, to jak w koncu z tym Korytkowem bo jest tu i tu??
27 stycznia 2012
+1
-6
PL
1a5-aee
~ Kamila   Ten Muzyka to cwaniak. Przeciw szkołom był i nagle takie wypowiedzi? Strach obleciał chłopaczka?
27 stycznia 2012
+6
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl