Aby przeciwdziałać tym zjawiskom radni powiatowi przyjęli Powiatowy Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Biłgorajskim na lata 2012 - 2014 przygotowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.
Zadania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie reguluje Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U.Nr 180, poz. 1493 art. 6. z późn. zm.). Wśród nich znajduje się m.in. opracowanie i realizacja powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie, opracowanie i realizacja programów służących działaniom profilaktycznym, zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach wsparcia, czy ośrodkach interwencji kryzysowej.
Według raportu przygotowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju skalę zjawiska na terenie Powiatu Biłgorajskiego trudno jest określić. Raport powstał na podstawie danych Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu Powiatu Biłgorajskiego, Powiatowej Komendy Policji w Biłgoraju, Sądu Rejonowego w Biłgoraju, Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
- Zdecydowanie najważniejszą trudnością w diagnozowaniu zjawiska przemocy w rodzinie jest uzyskanie wiarygodnych, rzeczywistych danych charakteryzujących rozmiar przemocy, przede wszystkim z uwagi na fakt, iż niejednokrotnie jest zjawiskiem ukrytym, a ofiary nie szukają pomocy instytucjonalnej. W sytuacjach gdy ofiary decydują się na ujawnienie przemocy, to zakres i skutki doznanej przemocy mogą przeważnie oceniać jedynie subiektywnie, to znaczy minimalizować bądź wyolbrzymiać. Znacznie łatwiejsze jest zidentyfikowanie i zobrazowanie skutków przemocy - wyjaśnia Teresa Jonik, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.
Z informacji uzyskanych z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju wynika, że w 2010 roku na terenie Powiatu Biłgorajskiego przeprowadzono 1 713 interwencji domowych w tym 44 dotyczących przemocy w rodzinie. W wyniku przemocy domowej w 2010 roku pokrzywdzone były łącznie 73 osoby w tym: 45 kobiet, 9 mężczyzn oraz 19 dzieci. W omawianym okresie było 22 sprawców przemocy w tym 20 mężczyzn i 2 kobiety. Funkcjonariusze Policji w 2010 r. założyli 44 Niebieskie Karty. Wśród ofiar przemocy w rodzinie zdecydowanie przeważają kobiety. Sprawcami przemocy są najczęściej mężczyźni. W II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Biłgoraju w 2010 roku wydano natomiast 63 wyroki z art. 207 Kodeksu karnego (znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny).
Kuratorom dla dorosłych Sądu Rejonowego w Biłgoraju w 2010 roku powierzono sprawowanie dozoru lub kontroli wykonania nałożonych przez Sąd obowiązków wobec 51 sprawców czynów z art. 207 kk. Obecnie kuratorzy dla dorosłych nadzorują 173 takie sprawy z terenu Powiatu Biłgorajskiego.
Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju informuje natomiast, iż w okresie od 1 stycznia 2010 roku do 30 czerwca 2011 roku zarejestrowano ogółem 215 spraw o czyny z art. 207 § 1 i 2 kk (znęcanie się fizyczne i psychiczne nad osobą najbliższą) z czego aktem oskarżenia zakończono 94 sprawy. W stosunku do 18 spraw postępowanie umorzono, a w przypadku 90 spraw odmówiono wszczęcia dochodzenia. Liczba osób pokrzywdzonych w tym okresie wyniosła 199, natomiast liczba sprawców to 96 osób. Wobec sprawców przestępstwa przemocy w rodzinie zastosowano 4 dozory Policji.
Jak wynika z powyższych danych, problem przemocy w rodzinie jest istotnym problemem społecznym na terenie naszego powiatu.
Z informacji uzyskanych z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju wynika, iż z pomocy Ośrodka w związku z przemocą w rodzinie skorzystało łącznie 33 osoby w tym 18 dzieci. Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2012 - 2014 jest dokumentem w zakresie przeciwdziałania zjawisku przemocy opracowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.
- Podstawowym celem działań korekcyjno - edukacyjnych jest zmiana zachowań i postaw osób stosujących przemoc w rodzinie, a w rezultacie powstrzymanie sprawców i zakończenie przemocy, a także zwiększenie ich zdolności do samokontroli agresywnych zachowań i konstruktywnego współżycia w rodzinie. Celem głównym jest więc powstrzymanie sprawców przed stosowaniem przemocy i zakończenie przemocy w rodzinie, który zostanie osiągnięty przez realizację celów szczegółowych - informuje pani dyrektor.
Cele szczegółowe to m.in. uzyskanie przez sprawcę świadomości własnych zachowań przemocowych wobec członków rodziny: uświadomienie sprawcy, czym jest przemoc, rozpoznanie przez sprawcę sygnałów ostrzegawczych zapowiadających zachowania przemocowe, opracowanie "planu bezpieczeństwa" zapobiegającemu użyciu siły i przemocy, nauka umiejętności służących rozwiązywaniu konfliktów bez użycia agresji i konstruktywnego wyrażania uczuć, edukacja na temat zagrożeń wynikających z używania środków psychoaktywnych.