Najzdolniejsi to: Dawid Pawlos, Mateusz Zawiślak, Jakub Zawiślak (od lewej)
Krajowy Fundusz poprzez stworzony program pomocy daje możliwość wybitnie zdolnym uczniom, aby spotkali się z ważnymi osobistościami ze świata nauki i kultury. Fundusz powstał 30 maja 1981 roku. Członkami organizacji są pracownicy naukowi, lekarze, psycholodzy, pedagodzy, artyści i studenci. Organizowane są różnego rodzaju zjazdy, wykłady, warsztaty i obozy tematyczne. Wyjazdy trwają kilka dni, zajęcia na uczelniach połączone są z wydarzeniami z dziedziny kultury. Zaprasza się na nie grono najlepszych profesorów z Polski i ze świata, którzy są pochodzenia polskiego. Podsumowanie całorocznej pracy uczestników odbywa się w Miedzeszynie pod Warszawą. Głównym celem Funduszu jest pomoc w rozwoju uczniom o wybitnych uzdolnieniach. - Aby skorzystać z oferty Funduszu należy wysłać zgłoszenie. W odpowiedzi otrzymuje się propozycje zajęć z dziedziny np. matematyki, fizyki, warsztaty filmowe, biologii, w zależności od zainteresowań. Następnie odsyłana jest informacja z wyborem warsztatów, w jakich chce się brać udział i uczestnik zostaje kandydatem na podopiecznego. Każdy z pretendentów musi posiadać osiągnięcia w dziedzinie, którą się interesuje - wyjaśnia Mateusz Zawiślak. W zależności od decyzji komisji można zostać stypendystą (Dawid) lub podopiecznym (Mateusz, Jakub).
"Przepustką" do uczestnictwa w działaniach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
są szczególne osiągnięcia, których im nie brakuje, wymieniając tylko te ostatnie:
Dawid : I miejsce w eliminacjach okręgowych XXXIX Olimpiady Biologicznej i zakwalifikowanie się do etapu centralnego; miejsce w eliminacjach okręgowych XIV Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności i zakwalifikowanie się do etapu centralnego; zakwalifikowany do etapu okręgowego Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z fizyki; II miejsce w Polsce w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności.
Jakub : II miejsce w Matematycznych Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży "Kwadratura Koła"; Laureat III Stopnia Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z matematyki; Laureat Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Politechnikę Warszawską; Laureat Międzynarodowego Konkursu Kangur 2009; z akwalifikowany do finału Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z fizyki i matematyki.
Mateusz : Laureat Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Politechnikę Warszawską; Laureat Olimpiady " O Diamentowy Indeks AGH" z matematyki i fizyki; bardzo dobry wynik w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny 2009"; Laureat i zdobywca III miejsca w Matematycznych Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży "Kwadratura Koła". Zakwalifikowany do finału Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z fizyki i matematyki.
Ostatnio w ramach działalności Funduszu Jakub został zaproszony do udziału w warsztatach astronomicznych w Toruniu - Znajdowaliśmy się w Centrum Astronomicznym, gdzie pracowaliśmy na radioteleskopie. Wykłady prowadzili wybitni profesorowie. Dzięki takiego rodzaju zajęciom odkrywam nowe dziedziny nauki - mówi Jakub Zawiślak. Z kolei Dawid w listopadzie 2009 roku uczestniczył w spotkaniu stypendystów w Warszawie. Program prócz wykładów na uniwersytetach, obejmował zwiedzanie ekspozycji muzealnych, Zamku Królewskiego oraz wizytę w Teatrze Współczesnym na sztuce pt. "To idzie młodość". Dawid jest jednym z niewielu stypendystów województwa lubelskiego. Podczas rozmowy przybliżył nam swoją "drogę" do bycia stypendystą oraz działania w zakresie programu - Zostałem zgłoszony do uczestniczenia w zajęciach Funduszu przez Komitet Olimpiady Biologicznej. Następnie otrzymałem zawiadomienie o zgłoszeniu. Jeżeli mamy zamiar uczestniczyć w przedsięwzięciach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, odsyłamy informacje o sobie. Gdy zostaniemy zakwalifikowani, musimy wybrać rodzaj zajęć, jakie nas interesują. Ja wybrałem biologię. W roku szkolnym 2008/2009 byłem podopiecznym, a w listopadzie 2009 roku stałem się stypendystą. Dzięki przynależności do Funduszu prenumeruję czasopismo "Świat Nauki". Warsztaty Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci są prowadzone w różnych częściach Polski, m.in. w Warszawie i Krakowie. Zajęcia z zakresu biologii odbywają się jedynie w stolicy. Trwają około tygodnia i każdy z uczestników ma zagwarantowane zakwaterowanie. Jako stypendysta miałem m ożliwość wyjechać za granicę na spotkanie naukowe z innymi wybitnie zdolnymi, młodymi ludźmi. Mój kolega brał udział w zajęciach w Londynie na temat ewolucji. Krajowy Fundusz dofinansowuje takiego rodzaju wyjazdy.
Dzięki warsztatom mogę zobaczyć, jak wygląda praca w laboratorium, spróbować wykonać proste doświadczenia np. rozdzielanie białek lub DNA, nauczyć się pracy laboratoryjnej oraz funkcjonowania technik i sprzętów badawczych. Ostatnio brałem udział w praktycznych zajęciach z hematologii. Prócz wykładów i zajęć, w ramach Funduszu, odbywają się obozy. Spośród wszystkich uczestników wybierana jest grupa młodzieży, która otrzymuje zaproszenie do miejscowości Świder. Tam organizowane są wykłady i zajęcia. Wyjazd trwa około dwa tygodnie. Czas jest zagospodarowany, przez cały dzień odbywają się różnego rodzaju zajęcia, nie tylko naukowe, z przedstawicielami z świata kultury i nauki. Ostatnio wykłady prowadził Krzysztof Zanussi - opowiada Dawid Pawlos.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci umożliwia wybitnej młodzieży udział w ciekawych zajęciach, które wpływają na rozwój oraz pomagają nawiązać kontakt z naukowcami i placówkami współpracującymi. Uczestnicy zdobywają również nowe doświadczenia, zdolności i zainteresowania.