Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
GMINA BIŁGORAJ Sesja budżetowa
2011.12.28 22:15 | aktualizacja: 2011.12.28 22:23

Gminny budżet uchwalony

Prawie 50 mln zł - taki dochód planuje uzyskać w przyszłym roku Gmina Biłgoraj, wydatki to kwota 53,6 mln. 4,5-milonowy deficyt będzie pokryty z kredytu - takie są główne założenia budżetu, przyjętego podczas sesji Rady Gminy, która odbyła się w środę 28 grudnia br.
Gminny budżet uchwalony
Gminny budżet uchwalony

Obrady odbywały się w towarzystwie kierowników jednostek organizacyjnych, sołtysów oraz gości wśród, których był m.in. poseł Piotr Szeliga, jak również rodzice dzieci uczęszczających do szkół położonych na terenie Gminy Biłgoraj, którym grozi likwidacja. Obecny był także Andrzej Antolak, przewodniczący KM POiW NSZZ"S".

Projekt przyszłorocznego budżetu przedstawił Wiesław Różyński, najpierw jednak stwierdził: - Uporządkowaliśmy sprawy roku bieżącego ale przed nami wyzwanie roku 2012 - mówił wójt Gminy Biłgoraj i dodał: - Wspólnie na spotkaniach komisji tworzyliśmy budżet na kolejny rok, a dziś jest czas by rozmawiać i dyskutować nad jego założeniami. Wszyscy oczekują, by każdy budżet był rozwojowy, by wiązał się z realizacją zadań niezbędnych dla wszystkich mieszkańców.

- Chcę poinformować, że planowane dochody własne to prawie 50 mln zł, w tym dochody bieżące stanowią 32,8 mln, a majątkowe 16,2 mln. Chcę zaznaczyć, że ten budżet jest przygotowany do pozyskiwania środków unijnych i realizacji dalszych programów unijnych. Środki unijne to 15,5 mln zł. Dotacje z zakresu administracji rządowej to ok. 5 mln, wpływy z podatków to 3,6 mln, udział w podatku dochodowym ok. 3 mln. Proponujemy, by wydatki były na kwotę 53,6 mln zł, w tym wydatki bieżące stanowią 30 mln, majątkowe 23,7 mln, natomiast wydatki unijne to prawie 20 mln zł - wymieniał wójt Rożyński.

Przyszłoroczny budżet maja także zasilić wpływy z tytułu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych - ok. 100 tys. zł, a także dochody w wysokości 410 tys. zł z tytułu kar za korzystanie ze środowiska. Natomiast wśród wydatków będą także te związane realizacją zadań w ramach programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, ma to kosztować 94 tys. zł.

Na inwestycje zostanie przeznaczone 23,5 mln zł, natomiast na programy współfinansowane przez UE - 19,8 mln zł (za te pieniądze zostaną wykonana takie inwestycje jak: kanalizacja czy budowa dróg). Deficyt budżetowy wyniesie w przyszłym roku ok. 4,5 mln zł, pieniądze te będą pochodziły z kredytu zaciągniętego przez Gminę Biłgoraj.

Ogromne środki będę przeznaczone na oświatę. Funkcjonowanie gminnych szkół pochłonie prawie 13,5 mln zł i to było jedną z głównych kwestii dyskutowanych podczas uchwalania budżetu. Radni interweniowali w sprawie zmniejszonych środków finansowych, przeznaczanych na poszczególne placówki. Pytali również o realne szanse na pozostawienie obecnie funkcjonujących jednostek.

- Samorząd nie jest przeciwko szkołom. W 2012 rok wchodzimy ze wszystkimi funkcjonującymi szkołami. Debata nad tym problemem czeka nas dopiero w styczniu, podczas sesji poświęconej oświacie. Ale bez wątpienia nie stać nas na dopłacanie 6,5 mln z kasy gminy - mówił Różyński.

Ostatecznie po burzliwej dyskusji, do której włączył się również obecny poseł Piotr Szeliga, radni przeszli do głosowania. "Za" przyjęciem budżetu w proponowanej formie opowiedziało się 9 radnych, 6 nie poparło proponowanego planu.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Gminny budżet uchwalony, 1.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 15786
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (18)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
324-22a
~ Amadeus   Macie chodniki, przedszkole w każdej wsi, wszystko się zakończyło wielką klapą a kredyt jak się bierze to trzeba spłacać, ale co to Wójta obchodzi jak to nie za jego...
Myślę, że Wójt pójdzie w przyszłych wyborach z torbami... przeprowadzać dzieci przez jezdnię!
7 stycznia 2012
+2
-1
PL
f2f-b03
~ e   Panie Wójcie czy solary w Dąbrowicy są przykrywką do likwidacji szkoły?
5 stycznia 2012
+3
-1
PL
04a-747
~ radny   Budżet został przygotowany z radnym na Gromadzie
3 stycznia 2012
+9
-1
PL
9bf-eb5
~ informacja od radnego gminy   Panie wójcie, ciekawe z kim Pan tworzył ten budżet, bo na pewno nie wspólnie z radnymi na komisjach. Radni na komisjach otrzymali już gotowy projekt budżetu do zaopiniowania i przegłosowania. Niech Pan nie wprowadza mieszkańców gminy w błąd
3 stycznia 2012
+5
-1
PL
0cf-76d
~ Amadeus   Może niech Wójt zatrudni więcej doradców i rodziny to w UG będzie lepiej ? A z tymi pensjami nauczycieli po 5 tyś PLN to też chyba ktoś przesadził. Myślę że zawyżył o te 2 tysiące.
2 stycznia 2012
+3
-1
PL
0cf-76d
~ Amadeus   Ehh.. Nie zazdroszczę temu kto obejmie lejce w tym urzędzie po wójcie, gdy wszystko stoi na kredycie.
Ja na niego nie głosowałem...
2 stycznia 2012
+3
-1
PL
f80-357
~ no no !   Co ta dyrektorka Kowal Tresa gałąź podcina na której siedzi. Chyba nie jest taka głupia jak wójt sąsdzi
2 stycznia 2012
+3
-1
PL
529-918
~ sól   powodzenia stowarzyszeniu z panią likwidator z bukowej jedną szkołę już załatwiła to teraz wiesio ją namaści do następnych ale będzie kasy na nowe etaty w gminie
2 stycznia 2012
+2
-3
PL
4f2-cab
~ do amadeusa   Z protokołu wiedziałbyś jedynie który z radnych jest aktywny i o czym mówi. Oczywiście jeżeli protokół zostałby rzetelnie sporządzony a nie tego jak dany radny głosował. A pewność można mieć z tego tytłu, że ktoś był obecny na sesji i widział jak dany radny głosował lub też z przecieku od osób biorąych udział w sesji Rady Gminy.
1 stycznia 2012
+1
-2
PL
570-f8e
~ Amadeus   Skąd ta pewność, że akurat Ci radni głosowali "Za" ?!
Moim zdaniem też powinny być protokoły/sprawozdania z sesji.
Wiedziałbym czy mój radny opowiada się za moim zdaniem/poglądem i czy mogę głosować na niego w przyszłości.
Pozdrawiam.
1 stycznia 2012
+2
-2
PL
b13-4e9
~ nauczyciel   Proponuję nie tyle nie likwidować szkół czy ich przekazaywać ale jeszcze utwiorzyć po conajmniej jednej w sołectwie. Na jednego ucznia powinien przypadać jeden nauczyciel a w przyszłosci dwóch bo to tylko poprawi wychowanie młodego człowieka. Gmina powinna zrezygnować ze wszelkich wydatków inwestycyjnych a ograniczyć się tylko do administrowania szkołami i tworzenia nowych. Jeśli by sie udało to również proponuje zrezygnować z poboru opłat za wodę i umorzyć podatki przede wszystkim nauczycielom i rodzinom, które mają dzieci w wieku szkolnym. Wychowanie młodych ludzi jest takim wysiłkiem, że nie można dodatkowa takich osób obarczać innymi obowiązkami. Proponuje równiez Pana Antolaka i posła Szelige mianowac honorowymi Wójtami Gminy. Wiem, ze takiego tytułu nie ma ale zawsze rada Gminy może to, z bożym błogosławieństwem, uchwalić !
p.s.
osoby samotne i małżeństwa bezdzietne powinny płacić podatki w podwójnej wysokości!!! Niech wiedzą jak ciężko jest nauczycielom i rodzicopm wychowywać dzieci ! i niech spróbują wyżyć za 4900 brutto nauczycielskiej pensji!!
31 grudnia 2011
+8
-3
PL
a5d-2b9
~ Kukułka   Ponoć niezły bajzel jest w gminnej biłgorajskiej oświacie !
30 grudnia 2011
+4
-3
PL
bf5-e09
~ Wasyl   Czy w Gminie Biłgoraj jest naprawdę tak źle jak mówi Pan Wójt a może jeszcze gorzej.Zawsze można dyskutować nad ważnością potrzeb inwestycyjnych , ale nie można dyskutować nad ważnością potrzeb dziecka. Dlaczego Pan Wójt i niektórzy radni chcą zepsuć to co dobrze funkcjonuje w naszej gminie, czyli dobry a nawet wysoki poziom wychowywania i nauczania w szkołach a koniecznie mieszkańców gminy chcą "uszczęśliwić", "cyfryfikacją" wsi, solariami, cudownymi remizami strażackimi, i innymi wspaniałościami dzisiejszej mody. Pytam się gdzie tu jest młody człowiek, jego wychowanie, wykształcenie. Panie Wójcie i szanowni radni już najwyższy czas się nad tym zastanowić. Pozdrawiam.
30 grudnia 2011
+4
-3
PL
963-5a8
~ Czy ktoś wie ?   Dlaczego na stronach internetowych bip-u gmina biłgoraj nie zamieszcza protokołów z przebiegu poszczególnych sesji ? czyżby w 2011 roku było tylko 4 (cztery)Sesje Rady Gminy.
Czy to jest obowiązek urzędu , czy też dobra wola ? Kto za to odpowiada ?
29 grudnia 2011
+5
-3
FR
254-772
~ wyborcy wam tego nie zapomną   ,,Radni,, - Dawid Muzyka ,Wiesław Jerzy Grabias, Marianna Minkiewicz, Jan
Bogdan Majewski , Henryk Cios ,Marek Józef Małek , Marcin Liwak, Edward
Władysław Łokaj ,Krystyna Strzałka.
GŁOSOWALI ZA BUDŻETEM OGRANICZAJĄCYM PIENIĄDZE NA WIELE SZKÓŁ W
GMINIE BIŁGORAJ CO DOPROWADZI DO ODDANIA SZKÓŁ STOWARZYSZENIU
28 grudnia 2011
+7
-7
PL
3f5-fe3
~ były wyborca   Muzyka co ty zrobiłeś?
28 grudnia 2011
+5
-6
PL
ceb-d70
~ mieszkaniec gminy   Chciałem podziękować Radnym Rady Gminy za pierwszy krok do likwidacji szkół, obcięcia pieniędzy na szkoły i całej tej reorganizacji, dzięki Wam połowa szkół już niedługo przestanie istnieć na terenie Gminy, przejęcie przez stowarzyszenia czyli proces prywatyzacji. Za parę lat trzeba będzie dopłacać do nauki naszych dzieci, wtedy to już na pewno jako rodzice przeniesiemy nasze dzieci do miejskich szkół! Brawo państwo Radni trzymajcie tak dalej a daleko zajdziemy!
28 grudnia 2011
+5
-4
PL
e03-300
~ Gmina Biłgoraj   Niektórzy myślą, że jest ich własnością,chcą jej zmienić imię
myślą że mogą bo nią rządzą,
chcą dać jej numer i mieć ją na wyłączność,
Ona nie urodziła mnie, lecz kocham ją jak matkę,
28 grudnia 2011
+6
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 09:09 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
dzisiaj, 14:38 Gromada
Zderzenie pojazdów na trasie nr 835
dzisiaj, 18:15 Lubelszczyzna
14 osób hospitalizowanych w ciągu ostatniej doby
w czwartek, godzina 11:19 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
12 maja 2020 Powiat
Ostrzeżenie IMGW dla powiatu
dzisiaj, 10:58 Obsza
Kolejny pirat drogowy pożegnał się z prawkiem
w piątek, godzina 10:01 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
dzisiaj, 14:29 Radecznica
Biłgorajanin dyrektorem szpitala w Radecznicy
dzisiaj, 08:58 Łukowa
Przekroczył prędkość, miał ponad 1,5 promila
w niedzielę, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
w czwartek, godzina 12:10 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
w poniedziałek, godzina 12:16 Zamch
Amatorzy jazdy na podwójnym gazie
14 maja 2020 Powiat
Marcin Kulig p.o. dyrektora zamojskiego WORD
Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą powierzył Marcinowi Kuligowi, radnemu Rady Powiatu Biłgorajskiego pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu.
w poniedziałek, godzina 21:45 Lubelszczyzna
12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
w poniedziałek, godzina 11:35 Powiat
Czekają nas burze z gradem
13 maja 2020 Kraj
III etap odmrażania gospodarki. Podano kluczowe daty
W środowe popołudnie, 13 maja, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Nowe zasady będą obowiązywać od najbliższego poniedziałku. Na co będziemy mogli sobie pozwolić?
w poniedziałek, godzina 09:31 Powiat
Będą nowe chodniki
18 maja 2020 Roztocze
Zapomnieliśmy o pandemii?
17 maja 2020 Biłgoraj
Remont trasy Biłgoraj - Tarnogród opóźniony
Już na początku bieżącego roku miał rozpocząć się remont trasy od Biłgoraja, w kierunku Tarnogrodu, do granicy województwa lubelskiego. Do tej pory żadne prace nie są prowadzone. O wyjaśnienie przyczyn zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
dzisiaj, 07:27 Obsza
Sprawy urzędowe bez obostrzeń, ale w rygorze sanitarnym
14 maja 2020 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne
14 maja 2020 Powiat
Nowy przypadek COVID-19 w powiecie biłgorajskim
W czwartek, 14 maja potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu biłgorajskiego. Łącznie na Lubelszczyźnie zdiagnozowano 399 przypadków COVID-19, w tym 10 w naszym powiecie.
w niedzielę, godzina 18:23 Lubelszczyzna
13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
w czwartek, godzina 10:31 Lubelszczyzna
Wzrosła liczba zgonów, kolejny przypadek zakażenia w powiecie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl