
Goście odwiedzili miejsca o szczególnym znaczeniu dla naszej narodowej pamięci i tożsamości. W 82. rocznicę tragicznych wydarzeń złożyli kwiaty przy pomniku poświęconym pomordowanym mieszkańcom Szarajówki. 18 maja 1943 roku wieś za współpracę z polskimi podziemiem niepodległościowym została brutalnie spacyfikowana przez żandarmerię niemiecką i ukraińskich kolaborantów. Okupanci żywcem spalili 59 osób, a 9 osób rozstrzelali. Cała wieś została doszczętnie spalona.
Delegacja IPN mogła zapoznać się z tragiczną historią wsi, spotkać z władzami gminy Łukowa oraz przedstawicielami sołectwa Szarajówka. Odwiedzić miejsce niemiecko - ukraińskiej zbrodni oraz uczcić ofiary.
Głównym punktem wizyty były odwiedziny Osuch. Delegacja IPN i władz powiatu złożyła kwiaty pod pomnikiem na osuchowskim cmentarzu, odwiedzili Dom Pamięci oraz powstające Muzeum Partyzantów polskich Osuchy 44. Była to okazja by przybliżyć historię największej bitwy partyzanckiej w okupowanej Polsce, przypomnieć sylwetę Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz ich ofiarę. Przedstawić przebieg i znaczenie bitwy oraz wagę powstającego muzeum.
Goście odwiedzili także Krzywa Górkę, miejsce przebicia się przez niemiecki pierścień okrążenia żołnierzy Józefa Steglińskiego, ps. "Cord". Mogli zapoznać się także z otoczeniem cmentarza i powstającego muzeum, miejscami walk i szlakami historyczno - przyrodniczymi.
- Bardzo nam zależy by nawiązać realną współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej w zakresie merytorycznym. Liczymy na pomoc IPN w kwestii organizacji wystaw w muzeum i kwestii prawdy historycznej. Chcemy także przedstawić powstające muzeum w kontekście historyczno - przyrodniczym naszego regionu, działań II wojny światowej na Ziemi Biłgorajskiej i w całym regionie oraz ofiary jaka przez naszych przodków na tej ziemi została złożona - podkreśla Andrzej Szarlip.
Zastępca prezesa IPN, dr hab. Karol Polejowski podkreślał, że muzeum ma ogromny potencjał. - Z jednej strony to przybliżenie lokalnej historii, która wpisuje się w historię polskiej walki o niepodległości w latach niemieckiej i sowieckiej okupacji, z drugiej strony przekazu dopełnia kontekst przyrodniczy, kulturowy i tradycja tej ziemi. Bitwa pod Osuchami rozegrała się tutaj, walczyli w niej synowie i córki tej ziemi. To historia, która zasługuje na prezentację na arenie ogólnopolskiej. Cmentarz, muzeum i Izba pamięci są doskonałymi narzędziami przekazania tej historii i gloryfikacji naszym polskich Bohaterów - mówił podczas spotkania dr Polejowski.
Obok starosty biłgorajskiego i delegacji IPN w wydarzeniu uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu w osobach Beaty Strzałki, Tomasza Rogali i Jana Małyszy, wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra, przedstawiciele GOK w Łukowej z dyrektora Wiesławą Kubów oraz pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju w osobach dyrektora Marka Majewskiego oraz historyków Doroty Skakuj, Tomasza Bordzania i Kamila Kopra. Obecny był także radny sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.