Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BUKOWA Radosny patriotyzm
2011.11.11 21:32 | aktualizacja: 2011.11.12 10:46

Bukowa kulturalnym sercem gminy Biłgoraj

Wyremontowana i przebudowana remiza OSP w Bukowej miejscem XIV Jesiennej Biesiady Kulturalnej. 11 listopada - święto Odzyskania Niepodległości, to okazja do zadumy, zastanowienia się nad swoim stosunkiem do ojczyzny i jej historii. Jest to dzień wolny od pracy, aby łatwiej było znaleźć czas na wzięcie udziału w uroczystościach upamiętniających tę szczególną datę.
Bukowa kulturalnym sercem gminy Biłgoraj
Bukowa kulturalnym sercem gminy Biłgoraj

W tym roku wielu mieszkańców Gminy Biłgoraj skierowało swoje kroki do remizy OSP w Bukowej, gdzie odbyła się XVI Jesienna Biesiada Kulturalna.

Oprócz oddania czci Polakom poległym w walce za niepodległość, co w piękny sposób uczyniły dzieci z miejscowego Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum oraz śpiewaczy zespół młodzieżowy, przybyli goście byli także świadkami oddania do użytku zmodernizowanej remizy strażackiej.

Nową część obiektu poświęcił proboszcz Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli ks. Stanisław Ciupak, a uroczystego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele Urzędu Gminy na czele z wójtem Wiesławem Różyńskim, starosta biłgorajski Marian Tokarski, poseł Genowefa Tokarska, sołtys Bukowej Anna Małysza, kapłani uczestniczący w biesiadzie, miejscowi strażacy i społecznicy. W tej ostatniej grupie znalazł się Tadeusz Tutka, były radny gminny reprezentujący Bukowę i Andrzejówkę, który, jak wspomniał wójt Różyński, przez kilka lat uparcie dążył do znalezienia środków na remont budynku remizy.

Po montażu słowno-muzycznym i uroczystym otwarciu remizy zebrani goście mieli okazję obejrzeć film dokumentalny zrealizowany przez GOK w Biłgoraju. "Jarzebina" opowiada historię zespołu Teatralno-Obrzędowego z Bukowej, który przez niemal trzydzieści lat tworzy widowiska ukazujące lokalne tradycje i rzemiosło.

Zespół ten odnosi sukcesy nie tylko na polu aktorskim, ale też i śpiewaczym, co miał okazję zaprezentować publiczności biorąc udział w konkursie o "Nagrodę im. Ireny Potockiej".

Pani Potocka, długoletnia dyrektor GOK w Biłgoraju, była wspominana tego popołudnia kilkukrotnie. Odniosła się do niej jej aktualna zastępczyni - Celina Skromak, która dziękując za wyróżnienie za pracę na rzecz kultury ludowej przyznane od wójta, powiedziała - Dziękuję bardzo, ale nie oszukujmy się, ja jestem tutaj tylko na chwilę, a nie byłoby tego bez was, oraz bez Pani Ireny Potockiej, która przez wiele lat sprawdzała się na tym stanowisku.

Razem z zespołem "Jarzębina" o nagrodę walczyło czternaście innych zespołów gminnych, a ich występom przyglądała się komisja w składzie: prof. Jan Adamowski z UMCS w Lublinie, dr Katarzyna Smyk z UMCS w Lublinie oraz Janina Biegalska gł. specjalista ds. Muzeów i twórczości ludowej w Departamencie Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Laureatem Nagrody im. Ireny Potockiej został zespół ze Smólska, wyróżnienie otrzymał zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa.

Wieczór zakończył chrzest kapeli "Sitarska", wspólna biesiada oraz zabawa z zespołem "Strych".

E. Frąk
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Bukowa kulturalnym sercem gminy Biłgoraj, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
E. Frąk dodany
 
Odsłon: 14404
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
980-b1a
~ uczestnik   Fotograf nie wiedział, która to jest kapela "sitarska" a która "krążałka" i nie zrobił im żadnego zdjęcia.
14 listopada 2011
brak ocen
PL
263-5d1
~ ja   ale autor artykułu chyba nie był do końca imprezy bo inaczej by wiedział, że kapelę ochrzczono "Krążałka"
12 listopada 2011
+0
-1
PL
263-5d1
~ marian   w życiu nie widziałem gorszych zdjęć. co to za fotograf z bożej łaski?
12 listopada 2011
+4
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl