
Jakie rodzaje karm dla psa są najczęściej kupowane?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów karm dla psa, które różnią się nie tylko składem, ale także ceną, jakością i sposobem podawania. Wśród najpopularniejszych rodzajów karm wyróżnić można dwie główne kategorie:
- suchą - jest najczęściej wybierana ze względu na wygodę dawkowania, łatwość i długość przechowywania oraz długi termin przydatności, dodatkowo wspomaga higienę jamy ustnej psa (zwierzak mechanicznie oczyszcza zęby w wyniku żucia suchego pożywienia, dzięki czemu minimalizuje ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego lub próchnicy);
- mokrą - jest równie często kupowana, zawiera wyższą zawartość wody, dzięki czemu jest aromatyczna i chętnie zjadana przez psa, jej zaletą jest również to, że pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu nawodnienia organizmu czworonoga, dodatkowo jest łatwa do strawienia, niestety ma ona krótszy termin trwałości po rozpoczęciu opakowania i trzeba ją zużyć w szybszym czasie w porównaniu do karmy suchej, czasami wymaga przechowywania w lodówce.
Oba rodzaje karmy często są stosowane łącznie, dzięki czemu zaspokaja się różne potrzeby psa.
Na co zwracać uwagę kupując karmę dla psa? Jak ją wybrać?
Kupując karmę dla psa, powinno się zwrócić uwagę na jej skład, należy dokładnie przeczytać informacje znajdujące się na etykiecie opakowania. Bardzo ważne jest sprawdzenie, jaki rodzaj mięsa i w jakiej ilości znajduje się w karmie. Najlepszym wyborem są produkty, które posiadają białko zwierzęce wymienione w składzie na pierwszym miejscu. Kolejną istotną kwestią jest dostosowanie karmy nie tylko do wieku czy rasy psa, ale i do poziomu jego aktywności czy też ewentualnych problemów zdrowotnych. Musi być ona dobrana do indywidualnych potrzeb czworonoga. Trzeba wziąć tu pod uwagę, że na przykład szczenięta potrzebują diety bogatej w białko, jak i tłuszcze, które wspierają rozwój, zaś dla starszych psów lepiej wybierać produkty z lekkostrawnymi składnikami. W przypadku psów aktywnych karma musi być wysokokaloryczna, z kolei dla psów mało aktywnych powinna mieć obniżoną kaloryczność, aby uniknąć nadwagi.
Warto też tu dodać, żeby wybierać karmy renomowanych marek, takich jak na przykład szwedzki producent Husse, który stawia na wysoką jakość swoich produktów i odpowiednio zbilansowane receptury.
Jaki skład powinna mieć najlepsza karma dla psa?
Najlepsza karma dla psa powinna zawierać przede wszystkim wysokiej jakości źródło białka zwierzęcego, ważne są także zdrowe tłuszcze i odpowiednia ilość witamin oraz minerałów. Czego unikać w składzie karmy? Przede wszystkim wszelkich sztucznych dodatków (barwników, konserwantów i wzmacniaczy smaku), ponieważ mogą one negatywnie wpływać na zdrowie psa. Warto też zwracać uwagę na zawartość zbóż, gdyż niektóre czworonogi mogą mieć problem z ich trawieniem.
Najczęściej występujące alergie pokarmowe u psa - jaka karma będzie odpowiednia?
Niestety niektóre czworonogi mogą cierpieć na alergie pokarmowe, które objawiają się na przykład różnymi problemami skórnymi, świądem, wymiotami czy nawet biegunką. Wśród najczęstszych alergenów wymienić można zboże, soję, kurczaka i sztuczne dodatki. Jeśli pojawi się podejrzenie alergii u psa, to warto przejść na karmę hipoalergiczną, którą można kupić między innymi w sklepie internetowym marki Husse. Jednak przed jej zakupem zalecana jest konsultacja z weterynarzem, który dobierze odpowiednią dietę eliminacyjną.
Ile powinna kosztować dobra karma dla psa? Gdzie ją kupić?
Cena karmy dla psa zależy od kilku czynników, na przykład od jej jakości, jak i składu. Tanie produkty zazwyczaj zawierają dużą ilość różnych zbóż i wypełniaczy, przez co nie dostarczają one wartościowych składników odżywczych. Dobra karma kosztuje od 25 zł do nawet 50 zł za kilogram. Najlepiej szukać jej w sprawdzonych sklepach zoologicznych, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.
Wybierając sprawdzoną i wysokiej jakości karmę dla psa, zyskuje się pewność, że dostarcza się swojemu pupilowi zdrowego i pełnowartościowego pożywienia. Należy pamiętać, że karma musi być dostosowana do potrzeb czworonoga i nie powinna zawierać szkodliwych dodatków.