Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Projekt Centrum Kultury Niezależniej "Pogotowie"
2011.10.23 23:56 | aktualizacja: 2011.10.24 20:48

"Zmalujmy to razem"

W sobotnie południe bilgorajska.pl informowała o powstającym na ścianie trybuny OSiR graffiti. Ukończony już rysunek, który przedstawia charakterystyczne dla Biłgoraja budynki powstał z inicjatywy Centrum Kultury Niezależnej "Pogotowie". Są też szanse na odnowienie, zniszczonego przez wandali, wizerunku Singera.
"Zmalujmy to razem"
"Zmalujmy to razem"

Jeszcze w trakcie budowy trybuny zastanawiano się jak wykorzystać wielką i pustą ścianę, która wcale nie zdobi okolicy. Były pomysły, by w tym miejscu posadzić pnącą roślinę, która z czasem zasłoniłaby tę część trybuny. Niestety roślina stawiała opór. Miejsce to stało się więc doskonałą lokalizacją dla wielkoformatowych rysunków. Centrum Kultury Niezależnej poszukując miejsca na wykonanie grafiki uznało, że teren OSiR będzie odpowiedni. Prace nad grafiką ruszyły w sobotę, 22 października, zakończyły się wieczorem tego samego dnia.

- W siedzibie stowarzyszenia rozmawialiśmy o tym, że w Biłgoraju nie ma graffiti, a duże miasta właśnie w ten sposób promują kulturę uliczną. Chcieliśmy to umieścić na budynku magazynu starego pogotowia, ale niestety już w czasie trwania projektu dowiedzieliśmy się, że budynek zostanie sprzedany, zmieniliśmy więc miejsce - wyjaśnia w rozmowie z bilgorajska.pl Andrzej Klucha, prezes CKN "Pogotowie".

Projekt przygotowała Iga Przybyłek - pochodząca z Biłgoraja studentka ASP w Krakowie, wykonawcami byli absolwenci Akademii Sztuk Pięknych.

Na wykonanie rysunku musiały zgodzić się oczywiście władze miasta, jak również obiektu, na terenie którego on powstał. - Pokazaliśmy projekt zarówno burmistrzowi Januszowi Rosłanowi, jak i dyrektorowi OSiR Michałowi Furlepie. Obaj zaakceptowali graffiti, które przedstawia charakterystyczne punkty miasta. To było naszym założeniem, oprócz promowania malarstwa ulicznego chcieliśmy przedstawić architekturę Biłgoraja - dodał Klucha.

Środki na wykonanie graffiti pochodzą z programu "Działaj Lokalnie" oraz Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Stowarzyszenie na projekt pod nazwą "Biłgorajskie graffiti - zmalujmy to razem" pozyskało 6 tys. zł. Pieniądze te, poza sfinansowaniem sobotniej inicjatywy, pokryły również zakup kamery oraz antyram, które wykorzystane zostaną podczas wystawy prac biłgorajskich artystów.

Nowy rysunek powstał tuż obok zniszczonego wizerunku noblisty I. B. Singera. Są jednak szanse, że już niedługo mieszkańcy będą mogli podziwiać oba dzieła. - Z tego co wiem autor wizerunku Singera dostał już propozycję jego odnowienia. To nie była nasza inicjatywa, więc my nie możemy z tym nic zrobić. Ale chcemy kontynuować prace i zamalować dalszą część ściany trybuny np. umieszczając tam sceny związane ze sportem. Na pewno przedstawimy takie projekty - podsumował Andrzej Klucha.

red.
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
"Zmalujmy to razem", 4.6000 out of 5 based on 5 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 15641
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (22)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
50c-f15
~ Gasha   No, no ,no Znawco rozpętałeś dyskusję. A może tylko prowokujesz?Ja będę dalej się upierać, że każdy może mieć swoją wizję i technikę. Owszem jest wiele odlotowych dzieł sztuki ulicznej choćby ulice Warszawy zapełnione są rewelacyjnymi graffiti np. przy Och Teatr, Metrze itd., ale to nie znaczy że w Biłgoraju są mierne. Każdy artysta ma swoją wizję. Nawet gdy artysta ma świetny warsztat techniczny nie musi wykonywać czegoś co się będzie wszystkim podobało. W sumie to dobrze, że dzieło wywołuje tyle kontrowersji, tzn. że jest zauważalne i będzie zapamiętywane.
Pozdrawiam
27 października 2011
+5
-0
PL
e07-533
27 października 2011
brak ocen
PL
300-4a3
~ znawca   nawet i pewnie nie mam, bo przecież w internetach to można wszystko wywnioskować. powtarzam 3 raz: inicjatywa jest spoko, warto robić takich więcej, natomiast wykonanie i efekt końcowy jest średni. tłumacząc jeszcze bardziej dobitnie: nie leży nawet pomysł, lecz samo to jak on wygląda! czy czytanie ze zrozumieniem jest jakimś problemem, śledziu po norwesku? właściwie było to pytanie retoryczne. pamiętajcie, to tylko forum, na którym można wypowiedzieć swoje zdanie. pozdrawiam.
26 października 2011
+4
-5
PL
33b-144
~ Sledź po norewsku   Właśnie nawet pewnie nie masz pojęcia jak inicjatywa powstawała i jak wiele czasu i starań pochłania zorganizowanie czegos takiego, a jeśli wiesz, to skontaktuj się CKNem i zaproponuj swoją pomoc. To takie proste i nic nie kosztuje.
25 października 2011
+6
-0
PL
300-4a3
~ znawca   nie wiesz nic o tym co robię, to tylko forum i internet. pisząc co mi się nie podoba, nie muszę na każdym kroku udowadniać, że robię to lepiej
25 października 2011
+3
-0
PL
33b-144
~ Sledź po norewsku   To człowieku rusz swoje 4 litery i zacznij robić cokolwiek, krytykować potrafi każdy, ze zrobieniem czegoś jest już gożej
25 października 2011
+3
-0
PL
300-4a3
~ znawca śledzi   @Gasha: "Co by nie zrobił człowiek w tym Biłgoraju, w ogóle w całej Polsce to i tak nigdy nie będzie się podobać" tym cytatem wpasowujesz się więc w ten ogólny trend i narodową przywarę. NIGDY ZAWSZE W CAŁEJ POLSCE. Trzeba trochę oglądać i czytać, żeby wiedzieć, że murale i streetart w Polsce stoi na światowym poziomie. nie oczekuję tego poziomu po studentach ASP z Krakowa i tak jak powiedziałem niżej - warto doceniać takie inicjatywy i je wspierać, ale warto też robić to dobrze, a nie cokolwiek, byle by się nazywało, że to jest ozdoba szarej ściany i nawiązuje do ważnych miejsc w mieście. Swoją drogą to znając mentalność ludzi w tym mieście, i tak prędzej czy później pojawi się tam napis Hetman Ch**, wtedy będzie już całkiem ślicznie.nawet w Chełmie możemy oglądać lepsze projekty, na które fundusze nie wykładają żadnej kasy, idzie ona po prostu z kieszeni twórców. Tu się liczą tylko chęci, umiejętności i pozwolenie, żeby z niczego powstało coś, co będzie cieszyło oko i dla samego szacunku do czyjejś pracy wstyd będzie ją zamalować. I żeby uniknąć nieporozumień (albo łopatologicznie): ta krytyka tyczyła się tylko projektu i jego wykonania, nie pomysłu, inicjatywy itd.
25 października 2011
+2
-2
IS
99f-a08
~ aaa   Dlaczego zyd taki wielki a panorama taka malutka?
25 października 2011
+1
-2
PL
6a1-3ff
~ ...   Nie zabierajcie CKNu ! Jedyne miejsce w którym coś się dzieje! Przede wszystkim ciekawe koncerty i imprezy tematyczne.. co za miasto.. teraz nie będzie miejsca w którym będą się one odbywać.. dzięki Biłgoraj.. ;/
25 października 2011
+5
-0
US
c10-f2a
~ ha   raczej ghost not rasha
25 października 2011
brak ocen
PL
50c-f15
~ Gasha   Super inicjatywa! Rewelacja. Artyzmu też bym nie podważała, bo każdy może mieć swoją wizję, swoją technikę, swój styl.
Co by nie zrobił człowiek w tym Biłgoraju, w ogóle w całej Polsce to i tak nigdy nie będzie się podobać. Kumulacja malkontenctwa na m2 jest porażająca.
25 października 2011
+9
-1
US
c10-f2a
~ sz   jestes 0.ciebie nikt nie uczy ksiedzem zostaniesz
25 października 2011
+1
-0
PL
c70-317
~ Do człowieka z Biłgoraja   Czego spodziewałeś się po zakompleksionym nastolatku z 88 w podpisie, który nienawidzi żydów, choć pewnie żadnego na oczy nie widział? Chyba nie umiejętności czytania ze zrozumieniem czy nawet cienia inteligencji? Moje zdumienie wywołał fakt, że w ogóle potrafi się posługiwać Internetem i dodał komentarz na stronę. Pewnie mama mu pomogła.
25 października 2011
+5
-1
PL
307-cd1
~ człowiek z Biłgoraja   Na sam początek to stwierdzenie " lewactwo ckn-u" mnie zniszczyło. Ja mam poglądy prawicowe a jakoś popieram tą inicjatywę szczególnie za to, że dzięki nim coś w tym mieście się jednak dzieje. Ja by ktoś komentował przed przeczytaniem tekstu to proszę: "- Z tego co wiem autor wizerunku Singera dostał już propozycję jego odnowienia. To nie była nasza inicjatywa, więc my nie możemy z tym nic zrobić. Ale chcemy kontynuować prace i zamalować dalszą część ściany trybuny np. umieszczając tam sceny związane ze sportem. Na pewno przedstawimy takie projekty - podsumował Andrzej Klucha.". Wynika z tego wprost, że CKN nie ma nic wspólnego z odnawianiem portretu Singera a i w przyszłości mają się na tej ścianie znaleźć projekty zwoązane ze sportem więc i kibicę powinni być zadowoleni. A co do samego projektu to mi osobiście się podoba bo chociaż trochę tą szarą ścianę ozdobił i przy okazji pokazuję kilka chyba najważnieszych miejsc tego miasta. Lepsze to niż szara ściana albo jakiś namazany napis "Hetman chu**".
25 października 2011
+9
-0
PL
61c-c70
~ niepride   Panie dumny Pride 14 88 już po samych cyferkach w nicku (dla niezorientowanych są one używane w symbolice faszystowskiej) nie powinno się brać Twoich słów na poważnie. Mam rozumieć, że wypowiadasz się w imieniu biłgorajskich kibiców, czy kiboli? Ci drudzy też mają wiele do powiedzenia. Ciekawe tylko czy te mazaje na malunku Singera to ich „wypowiedź”? Jeśli tylko na to ich stać, to lepiej nie pytać ich o zdanie. Jeżeli odnowienie wizerunku Singera miałoby być zrobione im na złość, jak twierdzisz, to można mieć podejrzenia, że mają oni coś wspólnego ze zniszczeniem tego malowidła. Może wiesz coś o tym? Powiedz lepiej, co Ty byś zaproponował? Może wielkie 88 na ścianie, albo 14 słów? Każdy może sobie organizować pielgrzymki gdzie chce, nawet do cadyka. Niektórzy jeżdżą na grób innego żyda Jezusa. Ich sprawa. A niektórzy chcieliby wybrać się na grób swojego idola Adiego H., gdyby tylko wiedzieli gdzie jest. Pojechałbyś?
24 października 2011
+8
-2
PL
163-1d8
~ Pride 14 88   skoro jest to obiekt sportowy to moze kibice mogli by miec cos do powiedzenia? przeciez to lewactwo ckn-u robi im na zlosc chcac odnowic morde singera. to ze napisal w ksiazce kilka zdan o bilgoraju to nie znaczy ze ma byc w kazdym miejscu w miescie! ale wiadomo kto rzadzi bilgorajem i dopoki nie zmieni sie burmistrz to miasto calkiem zejdzie na psy i zydzi beda organizowac pielgrzymki jak na grob swojego cadyka w lezajsku, a tego by chyba wiekszosc z nas nie chciala. 14!
24 października 2011
+4
-13
PL
3b6-caf
~ znawco   uświadom więc czytelników
24 października 2011
+2
-0
PL
300-4a3
~ znawca śledzi znów   inna sprawa: czy autor artykułu zna definicję słów: "grafika", "graffiti" i "rysunek"? dla ciekawskich - ani jedno nie pasuje do opisywanej pracy.
24 października 2011
+1
-1
PL
300-4a3
~ znawca śledzi   mierne to malarstwo uliczne jak nie wiem. samo bycie studentem ASP w Krakowie nie robi z ludzi artystów, co najwyżej rzemieślników - chociaż tutaj i warsztat ciężko dostrzec. Fajnie, że powstała taka inicjatywa, fajnie, że poszła na to spora kasa (jak na taki projekt), można to docenić. natomiast wykonanie i efekt końcowy jest co najmniej słaby. zacznijmy od dziwnego formatu, ni to duże, ni to małe, właściwie przypomina jakąś źle zaprojektowaną reklamę (mógłby się pojawić napis firmy budowlanej ZDZICHBUD i nikt by się nie zorientował, że jest to "sztuka"). jak się ma do dyspozycji taką ścianę, można by było już się wysilić na lepszą kompozycję, bardziej monumentalną, jak na mural przystało. Po drugie kolorystyka, ktora przywodzi na myśl propagandowe animacje radzieckie. widać miało być graficznie i nowocześnie, jest jednak mdło i bez żadnego polotu. pomysł jest w miarę - rozumiem lokalny patriotyzm i lokalne perły architektury, wykonanie leży. płasko, napaćkanie (drzewa, rośliny?) i nawet malowanie od taśmy nie pomogło w podstawowych prawach perspektywy, bo budyneczki rozpierzchają się we wszystkie strony - pracy w to włożonej właściwie nie widać i zamierzonym artyzmem wytłumaczyć się tego nie da (co najwyżej nieudolnością). no, ale nie wymagajmy zbyt wiele, jesteśmy w Biłgoraju. Mieście, w którym nic się na dobrą sprawę nie dzieje, a jeśli już coś jest to albo na żenująco niskim poziomie, albo jest niszczone przez wandali. próbujcie dalej.. i tak, jestem kolejnym malkontentem, ale proszę mi wierzyć, dało się to zrobić dużo lepiej, po prostu.
24 października 2011
+8
-11
PL
09e-fa4
~ Młody   Orła jak orła ale herb miasta byłby miłym dodatkiem
24 października 2011
+6
-0
US
c10-f2a
~ ce   dodac ojca rydzyka , naszego maryjana,koniecznie liderow przegranej ale wygranej partii,posla szelige zeby nie zapomniec o rozliczeniu po czterech latach sluzby u jarka--- jest jeszcze miejsce--------------- to radnrgo bare
24 października 2011
+2
-2
mastalerz   Czy jest szansa żeby obok tego graffiti można było namalować białego orła czy to już nazizm ???
24 października 2011
+10
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 08:08 Biłgoraj
W "Piątce" powstała szkolna telewizja
Nowoczesna szkoła nie tylko przekazuje uczniom wiedzę, ale przede wszystkim pozwala zdobywać nowe umiejętności, rozwijać talenty, uczy kreatywności i współpracy. Wiedzą o tym członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjnych "Piątka", złożonego z dyrekcji, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju, które właśnie powołało do życia szkolną telewizję.
dzisiaj, 10:33 Lubelszczyzna
11 nowych zakażeń, 2 przypadki śmiertelne na terenie powiatu
dzisiaj, 11:00 Gmina Biłgoraj
Chciała kupić trampolinę, została oszukana
we wtorek, godzina 09:17 Powiat
Drogowcy przygotowani do zimy?
Każdego roku służby drogowe przygotowują plan zimowego utrzymania dróg. W bieżącym roku drogowcy mają pod opieką prawie 600 km dróg powiatowych różnej kategorii. W razie potrzeby będą mogli wykorzystać środki sprzętowe, ale też tony mieszkanki solno-piaskowej oraz samej soli. Szczegóły poniżej.
w czwartek, godzina 08:36 Borów
Groźne zderzenie z łosiem
27 listopada 2020 Tarnogród
Zderzenie trzech busów na trasie 835, nie żyje 60-latek [AKTUALIZACJA]
22 listopada 2020 Potok Górny
Najbiedniejsza gmina w kraju leży na terenie powiatu biłgorajskiego
Znane jest już zestawienie dochodów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Okazuje się, że znów jedna z gmin powiatu biłgorajskiego jest ostatnia w klasyfikacji, czyli jest najbiedniejszą jednostką w kraju. O jaką gminę chodzi? Jak wypadł w tym zestawieniu Biłgoraj?
w sobotę, godzina 14:06 Biłgoraj
Stanisław Pokryszka nie żyje
w czwartek, godzina 11:20 Powiat
Osocze i krew od policjantów
25 listopada 2020 Biłgoraj
34-latek usłyszał zarzuty za groźby karalne
Pod koniec września na trasie Hedwiżyn - Biłgoraj doszło do wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Przepychanka na drodze skończyła się sprawą w sądzie. Zarzuty kierowania gróźb karalnych już usłyszał 34-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj.
27 listopada 2020 Powiat
Ciężarówka w rowie
dzisiaj, 09:44 Biłgoraj
Lokalnie dla Biłgoraja, czyli rabaty na zakupy
w czwartek, godzina 10:35 Lubelszczyzna
Raport zakażeń koronawirusem. Kolejny wzrost
W porównaniu do poprzedniej doby w całym kraju przybyło ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Niewielki wzrost zanotowano także na terenie województwa lubelskiego i powiatu biłgorajskiego. Na Lubelszczyźnie z powodu COVID-19 zmarło 6 osób.
w czwartek, godzina 09:06 Goraj
Proboszcz na kwarantannie
dzisiaj, 07:18 Biłgoraj
Uczennica ZSBiO laureatką programu stypendialnego Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska
w środę, godzina 09:05 Obsza
Bakterie w wodzie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje o wykryciu w wodzie bakterii z grupy coli. Woda nadaje się do spożycia jedynie po przegotowaniu. Którego wodociągu dotyczy komunikat?
we wtorek, godzina 07:54 Biłgoraj
Apel burmistrza do mieszkańców Biłgoraja
w poniedziałek, godzina 10:41 Lubelszczyzna
Ogromny spadek liczby zakażeń koronawirusem
w środę, godzina 10:55 Lubelszczyzna
Prawie 800 nowych zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
Opublikowano już najnowsze statystyki dotyczące sytuacji epidemiologicznej. Na terenie województwa lubelskiego mamy prawie 800 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To znacznie więcej niż w ostatnich dniach. W powiecie biłgorajskim jest za to mniej przypadków niż w zanotowano poprzedniej doby.
w sobotę, godzina 08:27 Tarnogród
Rewitalizacja w Tarnogrodzie
21 listopada 2020 Biłgoraj
Dramatyczny apel o pomoc
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl