Jak informuje młodszy aspirant Joanna Pilarska z KPP w Biłgoraju w ostatnim czasie dwoje mieszkańców gminy Biłgoraj padło ofiarą oszustów, którzy wykorzystali ich zaufanie podczas internetowych transakcji.
Wczoraj do komendy zgłosiła się mieszkanka gminy Biłgoraj i powiadomiła, że została oszukana podczas wynajmu domku w miejscowości Czarny Dunajec. Jak wynika z ustaleń, 37-latka na portalu społecznościowym znalazła ofertę wynajęcia domku letniskowego w górach. Nawiązała kontakt z osobą, której dane były podane w ogłoszeniu. Po uzgodnieniu szczegółów transakcji wpłaciła na wskazany numer konta zaliczkę w wysokości 700 złotych. Po zaksięgowaniu kwoty miała otrzymać maila z potwierdzeniem rezerwacji, jednak tak się nie stało. Ogłoszenie z platformy zniknęło, a kontakt z rzekomym właścicielem domku się urwał. Mężczyzna przestał odbierać połączenia i nie odpisywał na wiadomości od pokrzywdzonej. Biłgorajscy policjanci wyjaśniają tę sprawę.
Kolejne zgłoszenie dotyczyło oszustwa podczas zakupów internetowych. 48-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj chciał zakupić silnik do traktora. Na komunikatorze społecznościowym zamieścił ogłoszenie, na które bardzo szybko odpowiedział mężczyzna. Podczas rozmowy telefonicznej wspólnie uzgodnili szczegóły umowy kupna-sprzedaży. 48-latek miał zapłacić za silnik 3 500 złotych, jednak przed wysyłką silnika mieszkaniec gminy miał przelać BLIKIEM zaliczkę w wysokości 1 500 złotych. Po otrzymaniu pieniędzy rzekomy sprzedający zażądał jednak przesłania całej kwoty za złożone zamówienie. 48-latek zaczął podejrzewać, że transakcja może być oszustwem. Poinformował sprzedawcę, iż zapłaci resztę kwoty kurierowi po otrzymaniu przesyłki. Oszust natomiast wskazywał na problemy z wysyłką i kurierem. Ostatecznie, w wyniku działania oszusta, poszkodowany stracił 1 500 złotych. Wczoraj złożył stosowne zawiadomienie w biłgorajskiej komendzie.
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i czujności przy tego typu transakcjach. Przestrzegamy przed potencjalnymi oszustami, którzy mogą oferować noclegi w fikcyjnych pensjonatach lub podszywać się pod właścicieli istniejących ośrodków wypoczynkowych. Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto:
- Zweryfikujmy ogłoszenie i właściciela obiektu;
- Przed wyborem kwatery warto przeczytać opinie i komentarze na jej temat;
- Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. Obiekty możemy sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Aby ochronić się przed tego typu procederem, sprawdzajmy wiarygodność sprzedających oraz autentyczność stron internetowych, z których korzystamy. Zachowanie czujności i rozwaga mogą uchronić nas przed utratą pieniędzy i nieprzyjemnymi doświadczeniami.