Osiowanie wałów w urządzeniach przemysłowych
Osiowanie wałów jest czynnością polegającą na ustawieniu tych elementów względem siebie w linii prostej. Zanim jednak zostanie przeprowadzona ta czynność, ważne jest, aby sprawdzić tabelę tolerancji osiowania. Dopiero potem będzie można ustawić wszystkie parametry, a przede wszystkim wybrać odpowiednią metodę osiowania.
Wyróżnia się dwie podstawowe metody:
- wyrównanie kątowe - metoda, która wymaga użycia szczelinomierza;
- wyrównanie przesunięcia - metoda możliwa do zastosowania, gdy ma się do czynienia z równoległą niewspółosiowością. Dzieli się ja na kolejne dwie grupy: niewspółosiowość kątową (wały muszą zostać umieszczone pod pewnym kątem, aby zostały prawidłowo ustawione) oraz niewspółosiowość równoległą.
Dlaczego osiowanie maszyn jest tak ważne?
Centrowanie wału jest procesem, który musi zostać wykonane regularnie. Tylko w ten sposób będzie można zadbać o swoje urządzenia. Jeżeli przedsiębiorstwo zapomni o tym procesie, może być pewne tego, że szybciej będzie dochodzić do zużycia poszczególnych elementów. Częściej może dochodzić do awarii. Nie tylko jeśli chodzi o wały, ale także łożyska, sprzęgła oraz inne elementy, które mogą sąsiadować z wałami. Warto również wiedzieć, że w przypadku nieprawidłowego ustawienia wałów, poszczególne maszyny mogą czerpać więcej energii elektrycznej, co też może negatywnie odbić się na rachunkach w przyszłości.
Laserowe osiowanie wałów
Powierzając osiowanie specjalistycznym firmom, warto zapytać, czy stosują oni metodę laserową. Zaliczana jest ona bowiem do jednych z najbardziej dokładnych. Lasery są w stanie zapewnić powtarzalną dokładność, jak również szybki czas realizacji. Dzięki temu nie trzeba będzie przejmować się długimi przestojami i szybko będzie można wrócić do przerwanych czynności. Z tej metody mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które posiadają następujące urządzenia: pompy, kompresory, przemysłowe generatory prądu. W ten sposób każdy przyrząd, który zostanie poddany osiowaniu, będzie zużywał mniej prądu, ale będzie powodował także mniejsze wibracje.
Wały w maszynach mogą zostać uszkodzone na skutek błędów konstrukcyjnych, odkształceń cieplnych, złego ustawienia komponentów. Można temu przeciwdziałać, powierzając osiowanie specjalistom wyposażonym w odpowiednie lasery.