Automatyzacja produkcji to więc już nie tylko ewentualny kierunek rozwoju - to konieczność, aby móc stawać w szranki ze swoją konkurencją.
W niniejszym artykule przyjrzymy się ewolucji innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zakresie automatyki i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak obecnie wygląda krajobraz polskich przedsiębiorstw w kontekście rozwoju automatyzacji.
Czy automatyzacja przemysłu to rewolucja uniwersalna?
Na mapie polskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją można jeszcze dostrzec obecność firm, w przypadku których postawienie na automatyzację nie przełoży się na bezpośrednie korzyści. Wzrost wydajności oraz poprawa wyników finansowych to podstawowe atuty płynące z wykorzystania nowoczesnych zdobyczy technologicznych. Jeśli jednak produkcja jest wyjątkowo zróżnicowana, odbywa się na niewielką skalę i nie stwarza wyzwań technologicznych, to inwestycja w automatyzację może okazać się nietrafiona.
Trzeba jednak powiedzieć, że tego typu przypadki są w mniejszości i pojawiają się coraz rzadziej. Zaawansowane metody produkcyjne stają się bardziej elastyczne, umożliwiają częste i szybkie przestawianie linii produkcyjnych, co prowadzi do wysoko spersonalizowanej, często nawet jednostkowej pracy. Chociaż automatyka przemysłowa nie jest jeszcze rewolucją dla każdego, to powoli jednak staje się niemożliwa do zignorowania.
Przeszkody na drodze rozwoju
Czy tempo adaptacji do nowych warunków rządzących produkcją jest szybkie? Na skali światowej - zdecydowanie tak. Na polskim gruncie automatyzacja przemysłowa nie zachodzi tak dynamicznie, jak pozwala na to rozwój technologiczny. Za taki stan odpowiedzialne są w znacznym stopniu ograniczenia budżetowe wielu polskich przedsiębiorstw. Pewną przeszkodę stanowi także brak systemowego wsparcia, takiego jak specjalne narzędzia finansowe, ulgi podatkowe czy zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w automatyzację. Konieczność brania kosztów inwestycji wyłącznie na barki inwestorów nadal utrudnia rozwój.
Warto wskazać także na niedobór czasu, niedostatek odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, brak jednolitych standardów umożliwiających współpracę maszyn i systemów produkcyjnych, a także brak pomysłów na skuteczne wdrożenie innowacji i brak pewności co do osiągnięcia wymiernych korzyści z tego rodzaju inwestycji.
Jest jedna iskierka nadziei, która prawdopodobnie rozpali ogień rewolucji nawet w przypadku mniejszych biznesów. Pomoc stanowi m.in. spadek kosztów związanych z inwestycjami w automatyzację i robotyzację środków produkcji. Skraca to czas zwrotu z tego rodzaju inwestycji. Standardowy projekt obecnie zazwyczaj zwraca się w ciągu 2-4 lat, co sprawia, że przedsiębiorstwa o niższym budżecie również coraz śmielej podejmują takie decyzje.
Falowniki Mitsubishi - symbol stabilności i efektywności
Podstawą automatyzacji są przetwornice częstotliwości - dlatego należy inwestować wyłącznie w sprawdzone rozwiązania. Falowniki Mitsubishi to gwarancja niezawodnej pracy (sprawdź na: https://pgsystems.pl/produkty/33,falowniki-przetwornice-czestotliwosci/). Decydując się na ich zakup, klient wybiera stabilność i efektywność procesów produkcyjnych. PG Systems z dumą oferuje kompleksowe rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb, co sprawia, że firma może być partnerem w osiąganiu doskonałości w zakresie sterowania napędami i automatyzacji przemysłowej. Sprawdź ofertę PG Systems!