Zestaw hydroforowy to bardzo popularne rozwiązanie przeznaczone do pobierania wody z własnego ujęcia - studni kopanej, głębinowej, zbiornika na deszczówkę etc. Mamy tutaj do czynienia z urządzeniem, które integruje wszystkie elementy niezbędne do zasysania i przetaczania wody oraz zasilania nią np. wewnętrznej instalacji wodociągowej. Jak działa zestaw hydroforowy? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.
Zobacz co radzą eksperci:
" Zestaw hydroforowy czy osobna pompa i hydrofor? (...) Trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.W dużym uproszczeniu można napisać, że zestaw hydroforowy będzie lepszym wyborem dla osób, które:Dysponują małą ilością przestrzeni w miejscu podłączenia zestawu (np. w kotłowni);Wiedzą, że nie będzie im przeszkadzać dźwięk pracy pompy hydroforowej (mają już z tym doświadczenie); Szukają rozwiązania tylko na krótki czas, ponieważ spodziewają się przyłączenia budynku do sieci wodociągowej (wówczas zestaw hydroforowy może dalej służyć na cele podlewania ogrodu wodą ze studni) (...)" Źródło: https://sklep-hydros.pl/38-zestawy-hydroforowe
Przygotowanie zestawu hydroforowego
Jedną z kluczowych zalet zestawów hydroforowych jest to, że w ramach jednego, kompaktowego urządzenia, zyskujemy wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia pobierania wody z własnego ujęcia.
Zestaw składa się przede wszystkim z pompy hydroforowej (samozasysającej), zbiornika hydroforowego o wybranej pojemności, armatury hydraulicznej (wyjście pięciodrożne, manometr, wyłącznik ciśnieniowy i wąż antywibracyjny) oraz przewodu zasilającego z wtyczką.
Instalacja zestawu hydroforowego i jego uruchomienie są bardzo łatwe, z czym poradzi sobie każda osoba mająca podstawowe pojęcie o pracach hydraulicznych. Do rozpoczęcia pobierania wody z ujęcia wystarczy umieścić wąż ssący w źródle, zalać pompę i ją odpowietrzyć.
Etap pobierania wody
Zasada działania zestawu hydroforowego jest relatywnie prosta i nie odbiega od schematu, z jakim mamy do czynienia w przypadku połączenia osobnej pompy hydroforowej oraz zbiornika do magazynowania wody.
Po odpowietrzeniu pompy samozasysającej i ustawieniu wymaganego przedziału ciśnienia na wyłączniku ciśnieniowym (ciśnienie załączania i wyłączania), wystarczy włożyć wąż ssący np. do studni i uruchomić pompę.
W tym momencie pompa hydroforowa zassie wodę ze źródła wykorzystując zasadę tworzenia się podciśnienia, co pozwala na podniesienie wody na żądaną wysokość.
Polecamy publikacje:
" Możliwości oszczędzania energii elektrycznej w układach hydroforowych . W artykule przedstawiono możliwości uzyskania oszczędności energii elektrycznej w układach hydroforowych. Zaprezentowano możliwe rozwiązania techniczne wraz z opisem warunkującym ich zastosowanie." Źródło: https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-article-BSW3-0067-0010
Magazynowanie wody
Zassana ze źródła woda jest tłoczona przez pompę do zintegrowanego z nią zbiornika hydroforowego. Standardowo w zestawach hydroforowych stosuje się zbiorniki przeponowe, w których znajduje się gumowa membrana - to w niej jest magazynowa woda.
Woda zgromadzona w zbiorniku ciśnieniowym może być transportowana do poszczególnych odbiorników, na przykład do instalacji wewnętrznej w budynku czy do kranów w ogrodzie, elementów systemu podlewania etc.
Rada:
Zbiornik hydroforowy działa na zasadzie buforu, zapewniając ciągłą dostępność wody w instalacji.
Automatyczne uzupełnianie wody w zbiorniku
Zestaw hydroforowy działa w pełni automatycznie, bez konieczności nadzorowania jego pracy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wyłącznika ciśnieniowego. W momencie, gdy ciśnienie w instalacji spadnie poniżej zadanej wartości (w wyniku poboru wody), wyłącznik uruchomi pompę, aby ta ponownie napełniła zbiornik i przywróciła ciśnienie do ustalonego wcześniej poziomu.
Podsumowanie
Jak widzisz zasada działania zestawu hydroforowego jest relatywnie prosta, a jego uruchomienie nie powinno stwarzać żadnych problemów.
Zobacz również: https://domabc.pl/woda,ac293/zestaw-hydroforowy-poznaj-jego-zalety-i-wady,12724
Można zatem napisać, że jest to jeden z najłatwiejszych i najwygodniejszych, a przy tym najbardziej ekonomicznych sposobów na rozpoczęcie poboru wody z własnego ujęcia oraz zautomatyzowania tego procesu.