Każdego roku UOKiK sprawdza stacje paliw w całek Polsce, publikując wyniki kontroli. System monitorowania funkcjonuje od 2014 roku.
- Celem systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw jest monitorowanie pod względem statystycznym jakości paliw wprowadzonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. a także eliminowanie oraz przeciwdziałanie transportowaniu, magazynowaniu, wprowadzaniu do obrotu, a także gromadzeniu w stacjach zakładowych paliw, które nie spełniają wymagań jakościowych określonych w przepisach prawa - wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dodając, że zarządzającym systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw jest prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, natomiast kontrole jakości paliw prowadzi Inspekcja Handlowa.
W ramach kontroli badaniom podlegają: benzyny (bezołowiowe RON 95 i RON 98), olej napędowy, biopaliwa ciekłe (B20 i B100), gaz skroplony (LPG), sprężony gaz ziemny (CNG), lekki olej opałowy. Kontrolowani są zarówno producenci, jak i hurtownie, a nawet rolnicy wytwarzające biopaliwa na własny użytek.Okazuje się, że mieszkańcy powiatu nie mają się czego obawiać. Wszystkie skontrolowane stacje spełniają normy, a kontrolowano punkty w Biłgoraju, Tarnogrodzie, Łukowej, Aleksandrowie, Goraj, Panasówce, Gromadzie, Józefowie, czy Frampol. Nie ma więc obaw co do jakości paliwa. Na Lubelszczyźnie zaledwie na jednej stacji wykazano uchybienia, znajduje się ona w okolicach Włodawy.
Każdy mieszkaniec może zgłosić podejrzenie, że kupione przez niego paliwo nie ma właściwej jakości. Wówczas należy wypełnić odpowiedni formularz, który dostępny jest pod adresem https://uo