Nowa hala sportowa, z pełnowymiarową areną i trybunami na 300 osób, jest w pełni przygotowana do organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych. Z obiektu, który stanowi doskonałe miejsce do rozwijania talentów sportowych oraz spędzania czasu na aktywności fizycznej, będą korzystać zarówno uczniowie, jak i mieszkańcy miasta.
Projekt hali sportowej obejmował nie tylko budowę obiektu o powierzchni użytkowej 1 861,85 m2, ale również wykonanie łączników komunikacyjnych i instalacyjnych z istniejącym budynkiem szkolnym. Dzięki temu uczniowie mają bezpośredni i łatwy dostęp do hali bez konieczności opuszczania terenu szkoły.
Dodatkowo, inwestycja uwzględniała rozbudowę infrastruktury zewnętrznej. W jej ramach powstały ogrodzenia z bramą wjazdową, murki oporowe, amfiteatr "zielonych lekcji", zewnętrzna siłownia, a także drogi pożarowe, schody i chodniki z elementami małej architektury. Te elementy nie tylko zwiększają funkcjonalność hali, ale także tworzą przestrzeń edukacyjną i rekreacyjną na świeżym powietrzu.
Inwestycja kosztowała łącznie 15 449 692 zł i została zrealizowana w ramach projektu pn. "Budowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 i Szkole Podstawowej nr 3 w Biłgoraju".
Uroczyste otwarcie hali sportowej odbyło się w czwartek 25 stycznia.
Na ścianie nowej hali zawieszono serce dzwonu z kościoła parafialnego, które odnalezione zostało podczas budowy obiektu. Kościół ten uległ zniszczeniu między 8 a 14 września 1939 roku, w wyniku dwukrotnego bombardowania miasta przez niemiecką Luftwaffe oraz podpalenia dokonanego przez dywersantów niemieckich.
- Symbol ten nadaje nowej hali sportowej swoisty rodowód, zakorzeniając ją w historii naszego łabędziego grodu, a zarazem przypominając o znaczeniu i wartości pokoju. W starożytności na czas igrzysk olimpijskich ustawały wszelkie wojny i nastawał pokój. Niech ten symbol będzie przypomnieniem dla kolejnych pokoleń, że pokój stanowi jedną z naczelnych wartości. Myślę, że hala, o którą zagraliśmy dziesiątki lat, należała się społeczności szkolnej. Od lat we współzawodnictwie Szkolnego Związku Sportowego nasza szkoła zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół województwa. Na przestrzeni lat wychowaliśmy wielu wybitnych sportowców, olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy, rekordzistów Polski, trenerów, czy dziennikarzy sportowych - podkreślał Marian Kurzyna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.