Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Inwestycja w centrum miasta
2011.08.11 15:43 | aktualizacja: 2011.08.16 18:26

Jedni go lubią, inni nie cierpią

Jedno jest pewne: nikt nie pozostaje wobec niego obojętny. Chodzi o pomnik przedstawiający karabiny, który stoi od 1966 roku przed Urzędem Miasta. Dziś rozpoczęto przy nim prace renowacyjne, które potrwają do końca sierpnia.
Jedni go lubią, inni nie cierpią
Jedni go lubią, inni nie cierpią

Pomnik w kształcie karabinów ma przypominać lata okupacji hitlerowskiej. Jest wykonany z metalu. Ostatnio poddawany był renowacji w roku 2000, przy okazji odsłonięcia innego pomnika stojącego przed biłgorajskim magistratem - Pomnika Jubileuszowego.

Obecne zabiegi renowacyjne mają szerszy zasięg.

- Teraz wykonywane jest czyszczenie poprzez piaskowanie. Jest to bardzo dokładna metoda, która pozwoli ocenić, w których miejscach pomnika trzeba uzupełnić spawy, gdyż chyba od początku jego istnienia nie wykonano remontów spawalniczych - wyjaśnia Jan Jamiński, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta Biłgoraj.

Następnie zostaną wykonane kolejne zabiegi konserwatorskie: szlifowanie, wygładzanie i na koniec zostanie nałożona farba. I tu na mieszkańców czeka niespodzianka. Pomnik zmieni kolor z czarnego na grafitowy. - Kolor grafitowy, stalowy będzie nawiązywał do dachów sąsiadujących budynków. Będzie stanowił także pewną odmianę dla mieszkańców - dodaje kierownik Jamiński. Koszt wykonania zadania to 20 tys. zł.

Pomnik - karabin stał się symbolem naszego miasta. Wiele osób w Polsce w ten właśnie sposób kojarzy Biłgoraj, niejednokrotnie można też zobaczyć turystów fotografujących się "pod karabinem". Biłgoraj nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, trzeba więc cieszyć się tymi, które są.

Kat.
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
Jedni go lubią, inni nie cierpią, 3.0000 out of 5 based on 6 ratings
Kat. dodany
 
Odsłon: 17707
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
cfe-20e
~ Roztropny  Pamiętajmy, że pomnik Partyzanta kojarzy się juz trwale z naszym regionem i z Biłgorajem. Nie róbmy więc pośpiechu z decyzją o jego dalszym losie. Czasy też mamy inne. Historia przechodzi coraz częściej do muzeum i bibliotek. Ten pomnik o dużej wymowie bojowej też powinien szukać takiego miejsca. Może przed wejściem do muzeum? A może na cmentarz? W każdym razie nie wolno niszczyć. To byłoby barbarzyństwo i pogarda cywilizacji...
11 sierpnia 2011
+12
-0
Ostatnio dodane komentarze
644-975
~ Polka   Mnie ten pomnik nie przeszkadza, a ma swoją wymowę. Moim zdaniem powinien pozostać i przypominać Polakom, że wielu walczyło o ojczyznę, a wielu jej wolnej nie doczekało. Dopiero PIS wziął się za to, aby Polska była Polską. A korupcja, jak dotąd kwitnie, szczególnie w biłgorajskiej prokuraturze i biłgorajskim sądzie.
21 lipca 2017
brak ocen
PL
6fd-2fb
~ takiego wała ! jak ten ON   A ja tam wiem swoje taki największy karabin w Polsce świadczy o wysokiej korupcji w lokalnym bagnie organów na Kościuszki i pokazuje na dzień dobry obywatelom ,,takiego O !" którzy ośmielają się kwestionować organa opasłej państwowej władzy, że mu się to nie uda,że będzie załatwiony kłamliwą zmówioną hucpą w myśl zasady swój swego i ręka ręke.
Jak polecą łby ze skorumpowanego lokalnego świecznika to wtedy będzie on świadczył o mocy Państwa polskiego i mocy Prezydenta Polski w sprawowaniu władzy z powagą dla instytucji organów w kwestii np poszanowania i dopuszczania ludzi do zdobyczy Konstytucyjnych a nie jawnołamania ich szmatławcami sygnowanymi pełnej powagi pieczęciami .
Wtedy w przypływie radości rozentuzjazmowani obywatele pomalują go na różowo.
No choć w jednej miejscowości w Polsce pomalowali czołg na różowo takiego ,,Rudego 102 " ale to było w proteście przeciw łapownictwu lokalnych kacyków pociągających za sznurki lokalnej społeczności.
16 sierpnia 2011
brak ocen
PL
c96-b03
~ wszechpolka   następny niech będzie pomnik Jagusiewicza w kaftanie
16 sierpnia 2011
brak ocen
DE
482-a6d
~ obywatel   Odnowienie pomnika jest dobrym pomyslem, moze chociaz troche odswierzy miasto. Jest jednym z niewielu pomnikow w miescie, a szkoda.
15 sierpnia 2011
+1
-0
PL
978-e48
~ znawca sztuki   Pomnik z karabinami, jest dziełem plastycznym, nie ma co w ogóle słuchać i czytać dyletantów, którzy go krytukują.Natomiast fatalny jest ten drugi pomnik, kawał betonu, szpecący Plac Wolności. Należałoby go usunąć albo dać do generalnej poprawki przez zdolnego artystę,żeby go przerobił na dzieło sztuki.
13 sierpnia 2011
+2
-1
PL
c99-623
~ Karabin   A mnie się tam karabin spodobał .
Po pierwsze jest wycelowany na kierunek Biszcza-Harasiuki a tam mieszkają ludzie którzy dopuścili się na mnie bezczelnych oszczerstw a nawet dopuścili się korumpowania Sądu byle mnie wrobić plecami swego bogatego wujaszka .To skoro jest postawiony na pamiątkę największego zła-wojny jako symbol zwycięstwa nad złem faszyzmu i wszelkiego stronniczego ucisku.Tym bardziej,że wojenne losy miejscowości Biszcza były bardzo wstrząsające i okrutne to tym bardziej niech młode bezwzględne w bezczelności i tupecie pokolenia przewrotnych kłamczuch sobie pamiętają i mają jako memento na poprawienie swej zdeprawowanej,kłamliwie przewrotnej osobowości .Mam też na myśli wszystkich deprawatorów którzy pomagali deprawować .
Tak tak ! pani Marzeno K-P. z ulicy Kościuszki -pani zdeprawowała .
A i tak nie ma do niego naboi ,no chyba, że żartem można dorobić legendę, że ma do niego schowane naboje Prezydent. Klucz do tajemnych lochów w których straszy biała dama jest schowany u Włodarzy miasta .
12 sierpnia 2011
+3
-3
PL
97e-069
~ mol   wole karabin niz ten pomnik obok z kamienia niby krzyż dla udawanych katolikow albo tablice z dekalogiem w scianie starostwa bedacą powodem kpin przechodniów. obluda w biłgoraju sięgnela granic absurdu.
11 sierpnia 2011
+8
-4
PL
09e-fa4
~ takie władze   Na to to mają pieniądze a na chodniki, ulice to nie.
11 sierpnia 2011
+3
-4
PL
cfe-20e
~ Roztropny   Pamiętajmy, że pomnik Partyzanta kojarzy się juz trwale z naszym regionem i z Biłgorajem. Nie róbmy więc pośpiechu z decyzją o jego dalszym losie. Czasy też mamy inne. Historia przechodzi coraz częściej do muzeum i bibliotek. Ten pomnik o dużej wymowie bojowej też powinien szukać takiego miejsca. Może przed wejściem do muzeum? A może na cmentarz? W każdym razie nie wolno niszczyć. To byłoby barbarzyństwo i pogarda cywilizacji...
11 sierpnia 2011
+12
-0
PL
0c9-f71
~ Kononowicz   Zburzyć pomnik, niech nie będzie niczego!
11 sierpnia 2011
+3
-8
PL
ad3-cd7
~ k   Karabinek na swój sposób jest piękny, szczególnie w kontekście wojennego czasu, który upamiętnia. No i ma niezaprzeczalną klasę w przeciwieństwie do tego z drugiej strony placu, jak mu tam...?
11 sierpnia 2011
+12
-1
PL
401-b7b
~ biłgox   Niewiem kto wymyślił ten pomnik, ale jest koszmarny i paskudny.Bardziej by się opłaciło go zburzyć. Ale za to swoim kiczem i koszmarnością pasuje do również pięknego inaczej Urzędu Miasta
11 sierpnia 2011
+4
-11
PL
c54-2ce
~ sto   pewnie tylko piaskowanie i malowanie :D :) chcemy innego nowego pomnika ŁABĘDZIA !!!
11 sierpnia 2011
+7
-5
PL
e85-6f4
~ bilgorajanin   karabin to arcydzieło, w porównaniu z rzeszowską wielką .. rzeźbą
11 sierpnia 2011
+11
-3
PL
c20-991
~ boss   tak tak chodniki byscie porobili bo zabic sie mozna w wokół parku za ratuszem a nie pokazówka tylko
11 sierpnia 2011
+6
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
1 grudnia 2021 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 09:02 Powiat
Opady śniegu przyczyną zdarzeń drogowych
we wtorek, godzina 11:52 Biłgoraj
Znamy kwotę zebraną podczas 19. edycji Dnia Jesiennego Liścia
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 10:38 Lubelszczyzna
Prawie 10 tys. więcej zakażeń niż poprzedniej doby
we wtorek, godzina 07:56 Biłgoraj
Tablica upamiętniająca budynek przy 3 Maja 79 odsłonięta
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
dzisiaj, 10:48 Powiat
Śliska nawierzchnia. ZDW informuje gdzie uważać
we wtorek, godzina 08:04 Lubelszczyzna
Sytuacja na drogach województwa po intensywnych opadach śniegu
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
w poniedziałek, godzina 15:51 Dereźnia
Mikołaj odwiedził Dereźnię
30 listopada 2021 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
w niedzielę, godzina 18:19 Biłgoraj
Drifterzy dla Kuby
we wtorek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
Wzrost zakażeń o 1,5 proc. tydzień do tygodnia
w niedzielę, godzina 16:30 Biłgoraj
Finał XIX Dnia Jesiennego Liścia. Tym razem środki trafią do Mateuszka Feręca
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju zaprosiła na finał akcji XIX DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA DLA MATEUSZKA FERĘCA, który odbył się w niedzielę 5 grudnia na miejskim targowisku Mój Rynek, przy ulicy Jagiełły.
dzisiaj, 08:04 Siatkówka
Złoty "Leśnik"
w poniedziałek, godzina 10:29 Hedwiżyn
Pędził w terenie zabudowanym 137 km/h
dzisiaj, 15:00 Biłgoraj
Umowa na wykonanie koncepcji przebudowy autodromu podpisana
W środowe popołudnie 8 grudnia, w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji, na podstawie której będzie przebudowany biłgorajski autodrom. - To co przez lata wydawało się nierealne właśnie się spełnia - powiedział starosta Andrzej Szarlip.
w niedzielę, godzina 09:02 Gmina Biłgoraj
Zespół "Jarzębina" wystąpił w Teatrze Polskim
w sobotę, godzina 22:45 Biłgoraj
Mikołajkowy spot Moto Serce
we wtorek, godzina 14:15 Kraj
Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Wraca nauka zdalna, zwiększone limity
Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiony został drugi pakiet zaostrzeń, który ma być odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Zmiany mają nastąpić od 15 grudnia i obejmą czas zarówno Świąt Bożego Narodzenia, jak i sylwestra.
w niedzielę, godzina 15:25 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
29 listopada 2021 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl