Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Inwestycja w centrum miasta
2011.08.11 15:43 | aktualizacja: 2011.08.16 18:26

Jedni go lubią, inni nie cierpią

Jedno jest pewne: nikt nie pozostaje wobec niego obojętny. Chodzi o pomnik przedstawiający karabiny, który stoi od 1966 roku przed Urzędem Miasta. Dziś rozpoczęto przy nim prace renowacyjne, które potrwają do końca sierpnia.
Jedni go lubią, inni nie cierpią
Jedni go lubią, inni nie cierpią

Pomnik w kształcie karabinów ma przypominać lata okupacji hitlerowskiej. Jest wykonany z metalu. Ostatnio poddawany był renowacji w roku 2000, przy okazji odsłonięcia innego pomnika stojącego przed biłgorajskim magistratem - Pomnika Jubileuszowego.

Obecne zabiegi renowacyjne mają szerszy zasięg.

- Teraz wykonywane jest czyszczenie poprzez piaskowanie. Jest to bardzo dokładna metoda, która pozwoli ocenić, w których miejscach pomnika trzeba uzupełnić spawy, gdyż chyba od początku jego istnienia nie wykonano remontów spawalniczych - wyjaśnia Jan Jamiński, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta Biłgoraj.

Następnie zostaną wykonane kolejne zabiegi konserwatorskie: szlifowanie, wygładzanie i na koniec zostanie nałożona farba. I tu na mieszkańców czeka niespodzianka. Pomnik zmieni kolor z czarnego na grafitowy. - Kolor grafitowy, stalowy będzie nawiązywał do dachów sąsiadujących budynków. Będzie stanowił także pewną odmianę dla mieszkańców - dodaje kierownik Jamiński. Koszt wykonania zadania to 20 tys. zł.

Pomnik - karabin stał się symbolem naszego miasta. Wiele osób w Polsce w ten właśnie sposób kojarzy Biłgoraj, niejednokrotnie można też zobaczyć turystów fotografujących się "pod karabinem". Biłgoraj nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, trzeba więc cieszyć się tymi, które są.

Kat.
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
Jedni go lubią, inni nie cierpią, 3.0000 out of 5 based on 6 ratings
Kat. dodany
 
Odsłon: 16969
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
cfe-20e
~ Roztropny  Pamiętajmy, że pomnik Partyzanta kojarzy się juz trwale z naszym regionem i z Biłgorajem. Nie róbmy więc pośpiechu z decyzją o jego dalszym losie. Czasy też mamy inne. Historia przechodzi coraz częściej do muzeum i bibliotek. Ten pomnik o dużej wymowie bojowej też powinien szukać takiego miejsca. Może przed wejściem do muzeum? A może na cmentarz? W każdym razie nie wolno niszczyć. To byłoby barbarzyństwo i pogarda cywilizacji...
11 sierpnia 2011
+12
-0
Ostatnio dodane komentarze
644-975
~ Polka   Mnie ten pomnik nie przeszkadza, a ma swoją wymowę. Moim zdaniem powinien pozostać i przypominać Polakom, że wielu walczyło o ojczyznę, a wielu jej wolnej nie doczekało. Dopiero PIS wziął się za to, aby Polska była Polską. A korupcja, jak dotąd kwitnie, szczególnie w biłgorajskiej prokuraturze i biłgorajskim sądzie.
21 lipca 2017
brak ocen
PL
6fd-2fb
~ takiego wała ! jak ten ON   A ja tam wiem swoje taki największy karabin w Polsce świadczy o wysokiej korupcji w lokalnym bagnie organów na Kościuszki i pokazuje na dzień dobry obywatelom ,,takiego O !" którzy ośmielają się kwestionować organa opasłej państwowej władzy, że mu się to nie uda,że będzie załatwiony kłamliwą zmówioną hucpą w myśl zasady swój swego i ręka ręke.
Jak polecą łby ze skorumpowanego lokalnego świecznika to wtedy będzie on świadczył o mocy Państwa polskiego i mocy Prezydenta Polski w sprawowaniu władzy z powagą dla instytucji organów w kwestii np poszanowania i dopuszczania ludzi do zdobyczy Konstytucyjnych a nie jawnołamania ich szmatławcami sygnowanymi pełnej powagi pieczęciami .
Wtedy w przypływie radości rozentuzjazmowani obywatele pomalują go na różowo.
No choć w jednej miejscowości w Polsce pomalowali czołg na różowo takiego ,,Rudego 102 " ale to było w proteście przeciw łapownictwu lokalnych kacyków pociągających za sznurki lokalnej społeczności.
16 sierpnia 2011
brak ocen
PL
c96-b03
~ wszechpolka   następny niech będzie pomnik Jagusiewicza w kaftanie
16 sierpnia 2011
brak ocen
DE
482-a6d
~ obywatel   Odnowienie pomnika jest dobrym pomyslem, moze chociaz troche odswierzy miasto. Jest jednym z niewielu pomnikow w miescie, a szkoda.
15 sierpnia 2011
+1
-0
PL
978-e48
~ znawca sztuki   Pomnik z karabinami, jest dziełem plastycznym, nie ma co w ogóle słuchać i czytać dyletantów, którzy go krytukują.Natomiast fatalny jest ten drugi pomnik, kawał betonu, szpecący Plac Wolności. Należałoby go usunąć albo dać do generalnej poprawki przez zdolnego artystę,żeby go przerobił na dzieło sztuki.
13 sierpnia 2011
+2
-1
PL
c99-623
~ Karabin   A mnie się tam karabin spodobał .
Po pierwsze jest wycelowany na kierunek Biszcza-Harasiuki a tam mieszkają ludzie którzy dopuścili się na mnie bezczelnych oszczerstw a nawet dopuścili się korumpowania Sądu byle mnie wrobić plecami swego bogatego wujaszka .To skoro jest postawiony na pamiątkę największego zła-wojny jako symbol zwycięstwa nad złem faszyzmu i wszelkiego stronniczego ucisku.Tym bardziej,że wojenne losy miejscowości Biszcza były bardzo wstrząsające i okrutne to tym bardziej niech młode bezwzględne w bezczelności i tupecie pokolenia przewrotnych kłamczuch sobie pamiętają i mają jako memento na poprawienie swej zdeprawowanej,kłamliwie przewrotnej osobowości .Mam też na myśli wszystkich deprawatorów którzy pomagali deprawować .
Tak tak ! pani Marzeno K-P. z ulicy Kościuszki -pani zdeprawowała .
A i tak nie ma do niego naboi ,no chyba, że żartem można dorobić legendę, że ma do niego schowane naboje Prezydent. Klucz do tajemnych lochów w których straszy biała dama jest schowany u Włodarzy miasta .
12 sierpnia 2011
+3
-3
PL
97e-069
~ mol   wole karabin niz ten pomnik obok z kamienia niby krzyż dla udawanych katolikow albo tablice z dekalogiem w scianie starostwa bedacą powodem kpin przechodniów. obluda w biłgoraju sięgnela granic absurdu.
11 sierpnia 2011
+8
-4
PL
09e-fa4
~ takie władze   Na to to mają pieniądze a na chodniki, ulice to nie.
11 sierpnia 2011
+3
-4
PL
cfe-20e
~ Roztropny   Pamiętajmy, że pomnik Partyzanta kojarzy się juz trwale z naszym regionem i z Biłgorajem. Nie róbmy więc pośpiechu z decyzją o jego dalszym losie. Czasy też mamy inne. Historia przechodzi coraz częściej do muzeum i bibliotek. Ten pomnik o dużej wymowie bojowej też powinien szukać takiego miejsca. Może przed wejściem do muzeum? A może na cmentarz? W każdym razie nie wolno niszczyć. To byłoby barbarzyństwo i pogarda cywilizacji...
11 sierpnia 2011
+12
-0
PL
0c9-f71
~ Kononowicz   Zburzyć pomnik, niech nie będzie niczego!
11 sierpnia 2011
+3
-8
PL
ad3-cd7
~ k   Karabinek na swój sposób jest piękny, szczególnie w kontekście wojennego czasu, który upamiętnia. No i ma niezaprzeczalną klasę w przeciwieństwie do tego z drugiej strony placu, jak mu tam...?
11 sierpnia 2011
+12
-1
PL
401-b7b
~ biłgox   Niewiem kto wymyślił ten pomnik, ale jest koszmarny i paskudny.Bardziej by się opłaciło go zburzyć. Ale za to swoim kiczem i koszmarnością pasuje do również pięknego inaczej Urzędu Miasta
11 sierpnia 2011
+4
-11
PL
c54-2ce
~ sto   pewnie tylko piaskowanie i malowanie :D :) chcemy innego nowego pomnika ŁABĘDZIA !!!
11 sierpnia 2011
+7
-5
PL
e85-6f4
~ bilgorajanin   karabin to arcydzieło, w porównaniu z rzeszowską wielką .. rzeźbą
11 sierpnia 2011
+11
-3
PL
c20-991
~ boss   tak tak chodniki byscie porobili bo zabic sie mozna w wokół parku za ratuszem a nie pokazówka tylko
11 sierpnia 2011
+6
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Nawet do 164 tys. zł dotacji dla przedsiębiorców
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja poświęcona dotacjom unijnym dla mikro - i małych przedsiębiorstw oraz dla samozatrudnionych. Nabór wniosków ruszy w środę 15 lipca br. Z dofinansowania mogą skorzystać te firmy, które w sytuacji związanej z koronawirusem znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Unijne wsparcie wypłacać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 74 mln zł.
dzisiaj, 16:31 Biłgoraj
Aż 39 nowych zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
w piątek, godzina 10:09 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja zdradza na kogo odda głos w wyborach
28 czerwca 2020 Osuchy
76. rocznica bitwy pod Osuchami
W tym roku przypada 76. rocznica największej bitwy partyzanckiej Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej - bitwy pod Osuchami. W niedzielę, 28 czerwca na cmentarzu partyzanckim w Osuchach zorganizowano uroczystości rocznicowe.
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Starosta odpowiada na słowa burmistrza Biłgoraja
dzisiaj, 10:09 Biłgoraj
Budżet obywatelski to porażka?
w czwartek, godzina 15:54 Biłgoraj
"To są niezwykle ważne wybory"
Przekonywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wizyty w Biłgoraju. Spotkanie z szefem resortu odbyło się w czwartkowe popołudnie, 9 lipca, w Parku Solidarności. Ziobro przekonywał do oddania głosu na Andrzeja Dudę, wyliczając różnice między obecną głową państwa, a jego kontrkandydatem.
w poniedziałek, godzina 09:13 Biłgoraj
Akcja ratunkowa nad zalewem
dzisiaj, 10:33 Biłgoraj
Rozstrzygająca II tura wyborów [AKTUALIZACJA - FREKWENCJA]
w poniedziałek, godzina 15:07 Biłgoraj
Poszukiwany i kolega z dopalaczami
W sobotni wieczór, 4 lipca, biłgorajscy kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Za kierownicą siedział poszukiwany przez policjantów 34-latek. Razem z mężczyzną w pojeździe znajdował się 46-latek, u którego policjanci ujawnili i zabezpieczyli substancje, które jak wykazały wstępne testy były prawdopodobnie dopalaczami.
w sobotę, godzina 16:49 Lubelszczyzna
Kolejna ofiara koronawirusa na Lubelszczyźnie
we wtorek, godzina 11:04 Biłgoraj
Szukamy właściciela psa
1 lipca 2020 Lubelszczyzna
Porozumienie ws kolei. Jest szansa na budowę linii do Biłgoraja
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego podpisali porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli rozwoju transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże nie tylko po województwie. Pod znakiem zapytania zostaje możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.
w poniedziałek, godzina 09:55 Biłgoraj
20-latek wjechał w betonowy słup, 15-letnia pasażerka trafiła do szpitala
w środę, godzina 12:30 Księżpol
Na Jasną Górę rowerem
30 czerwca 2020 Biłgoraj
Oświadczenie szpitala ws. śmierci pacjentki
Dziś rano, 30 czerwca, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przekazała informację o śmierci w biłgorajskim szpitalu 79-letniej pacjentki z infekcją COVID-19. Oświadczenie w tej sprawie wydał dyrektor placówki Tomasz Kwiatkowski.
w piątek, godzina 13:24 Biłgoraj
"Wybierzmy cywilizację przyszłości"
w czwartek, godzina 12:32 Biłgoraj
#GaszynChallenge w SOS Wiosce Dziecięcej
29 czerwca 2020 Powiat
Duda, Trzaskowski, Bosak
Tak głosowali mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się w niedzielę, 28 czerwca. Urzędujący prezydent otrzymał 64,63% głosów.
dzisiaj, 08:16 Lubelszczyzna
Rusza ogólnopolski konkurs fotograficzny "Kierunek lubelskie krajobrazy"
28 czerwca 2020 Biłgoraj
Można dostać 1 400 zł miesięcznie
28 czerwca 2020 Biłgoraj
Trwają wybory prezydenckie [AKTUALIZACJA - FREKWENCJA]
Dziś rano (niedziela, 28 czerwca) rozpoczęły się wybory prezydenckie. O najważniejszy urząd w państwie ubiega się jedenastu kandydatów. Czas na oddanie głosu mija o godz. 21.
w poniedziałek, godzina 12:32 Markowicze
Kolizja na trasie wojewódzkiej nr 835
29 czerwca 2020 Biłgoraj
Możliwa nawet trąba powietrzna. Najwyższy stopień zagrożenia
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl