Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Inwestycja w centrum miasta
2011.08.11 15:43 | aktualizacja: 2011.08.16 18:26

Jedni go lubią, inni nie cierpią

Jedno jest pewne: nikt nie pozostaje wobec niego obojętny. Chodzi o pomnik przedstawiający karabiny, który stoi od 1966 roku przed Urzędem Miasta. Dziś rozpoczęto przy nim prace renowacyjne, które potrwają do końca sierpnia.
Jedni go lubią, inni nie cierpią
Jedni go lubią, inni nie cierpią

Pomnik w kształcie karabinów ma przypominać lata okupacji hitlerowskiej. Jest wykonany z metalu. Ostatnio poddawany był renowacji w roku 2000, przy okazji odsłonięcia innego pomnika stojącego przed biłgorajskim magistratem - Pomnika Jubileuszowego.

Obecne zabiegi renowacyjne mają szerszy zasięg.

- Teraz wykonywane jest czyszczenie poprzez piaskowanie. Jest to bardzo dokładna metoda, która pozwoli ocenić, w których miejscach pomnika trzeba uzupełnić spawy, gdyż chyba od początku jego istnienia nie wykonano remontów spawalniczych - wyjaśnia Jan Jamiński, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta Biłgoraj.

Następnie zostaną wykonane kolejne zabiegi konserwatorskie: szlifowanie, wygładzanie i na koniec zostanie nałożona farba. I tu na mieszkańców czeka niespodzianka. Pomnik zmieni kolor z czarnego na grafitowy. - Kolor grafitowy, stalowy będzie nawiązywał do dachów sąsiadujących budynków. Będzie stanowił także pewną odmianę dla mieszkańców - dodaje kierownik Jamiński. Koszt wykonania zadania to 20 tys. zł.

Pomnik - karabin stał się symbolem naszego miasta. Wiele osób w Polsce w ten właśnie sposób kojarzy Biłgoraj, niejednokrotnie można też zobaczyć turystów fotografujących się "pod karabinem". Biłgoraj nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, trzeba więc cieszyć się tymi, które są.

Kat.
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
Jedni go lubią, inni nie cierpią, 3.0000 out of 5 based on 6 ratings
Kat. dodany
 
Odsłon: 16842
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
cfe-20e
~ Roztropny  Pamiętajmy, że pomnik Partyzanta kojarzy się juz trwale z naszym regionem i z Biłgorajem. Nie róbmy więc pośpiechu z decyzją o jego dalszym losie. Czasy też mamy inne. Historia przechodzi coraz częściej do muzeum i bibliotek. Ten pomnik o dużej wymowie bojowej też powinien szukać takiego miejsca. Może przed wejściem do muzeum? A może na cmentarz? W każdym razie nie wolno niszczyć. To byłoby barbarzyństwo i pogarda cywilizacji...
11 sierpnia 2011
+12
-0
Ostatnio dodane komentarze
644-975
~ Polka   Mnie ten pomnik nie przeszkadza, a ma swoją wymowę. Moim zdaniem powinien pozostać i przypominać Polakom, że wielu walczyło o ojczyznę, a wielu jej wolnej nie doczekało. Dopiero PIS wziął się za to, aby Polska była Polską. A korupcja, jak dotąd kwitnie, szczególnie w biłgorajskiej prokuraturze i biłgorajskim sądzie.
21 lipca 2017
brak ocen
PL
6fd-2fb
~ takiego wała ! jak ten ON   A ja tam wiem swoje taki największy karabin w Polsce świadczy o wysokiej korupcji w lokalnym bagnie organów na Kościuszki i pokazuje na dzień dobry obywatelom ,,takiego O !" którzy ośmielają się kwestionować organa opasłej państwowej władzy, że mu się to nie uda,że będzie załatwiony kłamliwą zmówioną hucpą w myśl zasady swój swego i ręka ręke.
Jak polecą łby ze skorumpowanego lokalnego świecznika to wtedy będzie on świadczył o mocy Państwa polskiego i mocy Prezydenta Polski w sprawowaniu władzy z powagą dla instytucji organów w kwestii np poszanowania i dopuszczania ludzi do zdobyczy Konstytucyjnych a nie jawnołamania ich szmatławcami sygnowanymi pełnej powagi pieczęciami .
Wtedy w przypływie radości rozentuzjazmowani obywatele pomalują go na różowo.
No choć w jednej miejscowości w Polsce pomalowali czołg na różowo takiego ,,Rudego 102 " ale to było w proteście przeciw łapownictwu lokalnych kacyków pociągających za sznurki lokalnej społeczności.
16 sierpnia 2011
brak ocen
PL
c96-b03
~ wszechpolka   następny niech będzie pomnik Jagusiewicza w kaftanie
16 sierpnia 2011
brak ocen
DE
482-a6d
~ obywatel   Odnowienie pomnika jest dobrym pomyslem, moze chociaz troche odswierzy miasto. Jest jednym z niewielu pomnikow w miescie, a szkoda.
15 sierpnia 2011
+1
-0
PL
978-e48
~ znawca sztuki   Pomnik z karabinami, jest dziełem plastycznym, nie ma co w ogóle słuchać i czytać dyletantów, którzy go krytukują.Natomiast fatalny jest ten drugi pomnik, kawał betonu, szpecący Plac Wolności. Należałoby go usunąć albo dać do generalnej poprawki przez zdolnego artystę,żeby go przerobił na dzieło sztuki.
13 sierpnia 2011
+2
-1
PL
c99-623
~ Karabin   A mnie się tam karabin spodobał .
Po pierwsze jest wycelowany na kierunek Biszcza-Harasiuki a tam mieszkają ludzie którzy dopuścili się na mnie bezczelnych oszczerstw a nawet dopuścili się korumpowania Sądu byle mnie wrobić plecami swego bogatego wujaszka .To skoro jest postawiony na pamiątkę największego zła-wojny jako symbol zwycięstwa nad złem faszyzmu i wszelkiego stronniczego ucisku.Tym bardziej,że wojenne losy miejscowości Biszcza były bardzo wstrząsające i okrutne to tym bardziej niech młode bezwzględne w bezczelności i tupecie pokolenia przewrotnych kłamczuch sobie pamiętają i mają jako memento na poprawienie swej zdeprawowanej,kłamliwie przewrotnej osobowości .Mam też na myśli wszystkich deprawatorów którzy pomagali deprawować .
Tak tak ! pani Marzeno K-P. z ulicy Kościuszki -pani zdeprawowała .
A i tak nie ma do niego naboi ,no chyba, że żartem można dorobić legendę, że ma do niego schowane naboje Prezydent. Klucz do tajemnych lochów w których straszy biała dama jest schowany u Włodarzy miasta .
12 sierpnia 2011
+3
-3
PL
97e-069
~ mol   wole karabin niz ten pomnik obok z kamienia niby krzyż dla udawanych katolikow albo tablice z dekalogiem w scianie starostwa bedacą powodem kpin przechodniów. obluda w biłgoraju sięgnela granic absurdu.
11 sierpnia 2011
+8
-4
PL
09e-fa4
~ takie władze   Na to to mają pieniądze a na chodniki, ulice to nie.
11 sierpnia 2011
+3
-4
PL
cfe-20e
~ Roztropny   Pamiętajmy, że pomnik Partyzanta kojarzy się juz trwale z naszym regionem i z Biłgorajem. Nie róbmy więc pośpiechu z decyzją o jego dalszym losie. Czasy też mamy inne. Historia przechodzi coraz częściej do muzeum i bibliotek. Ten pomnik o dużej wymowie bojowej też powinien szukać takiego miejsca. Może przed wejściem do muzeum? A może na cmentarz? W każdym razie nie wolno niszczyć. To byłoby barbarzyństwo i pogarda cywilizacji...
11 sierpnia 2011
+12
-0
PL
0c9-f71
~ Kononowicz   Zburzyć pomnik, niech nie będzie niczego!
11 sierpnia 2011
+3
-8
PL
ad3-cd7
~ k   Karabinek na swój sposób jest piękny, szczególnie w kontekście wojennego czasu, który upamiętnia. No i ma niezaprzeczalną klasę w przeciwieństwie do tego z drugiej strony placu, jak mu tam...?
11 sierpnia 2011
+12
-1
PL
401-b7b
~ biłgox   Niewiem kto wymyślił ten pomnik, ale jest koszmarny i paskudny.Bardziej by się opłaciło go zburzyć. Ale za to swoim kiczem i koszmarnością pasuje do również pięknego inaczej Urzędu Miasta
11 sierpnia 2011
+4
-11
PL
c54-2ce
~ sto   pewnie tylko piaskowanie i malowanie :D :) chcemy innego nowego pomnika ŁABĘDZIA !!!
11 sierpnia 2011
+7
-5
PL
e85-6f4
~ bilgorajanin   karabin to arcydzieło, w porównaniu z rzeszowską wielką .. rzeźbą
11 sierpnia 2011
+11
-3
PL
c20-991
~ boss   tak tak chodniki byscie porobili bo zabic sie mozna w wokół parku za ratuszem a nie pokazówka tylko
11 sierpnia 2011
+6
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
kondolencje
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
21 marca 2020 Powiat
Zachorowała młoda kobieta z pow. biłgorajskiego
Mamy kolejny potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Zakażona SARS-CoV-2 jest młoda kobieta z powiatu biłgorajskiego.
dzisiaj, 15:58 Powiat
Dwóch mężczyzn z powiatu chorych na COVID-19
dzisiaj, 14:22 Biłgoraj
Zbyt wiele osób w kościele - zgłoszenie na KMZB
w piątek, godzina 12:37 Powiat
W tym roku nie będzie tradycyjnej Wielkanocy
Ze względu na sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa Stolica Apostolska wydała wytyczne dotyczące obchodów Wielkanocy. Jak w tym roku będą wyglądały święta?
dzisiaj, 10:12 Biłgoraj
Koronawirus w biłgorajskiej komendzie?
dzisiaj, 11:52 Frampol
Zmiana decyzji dotyczącej targowiska we Frampolu
24 marca 2020 Kraj
Rząd wprowadza kolejne restrykcje
We wtorkowe popołudnie, 24 marca, odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szef rządu przekazał informację o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które obowiązują już od dziś. Co nas czeka w najbliższych tygodniach?
dzisiaj, 08:12 Frampol
Targowisko we Frampolu otwarte
w poniedziałek, godzina 20:15 Biłgoraj
W Biłgoraju zmarł pacjent zakażony koronawirusem
26 marca 2020 Biłgoraj
Co z konkursem na dyrektora LO im. ONZ?
W lutym Starostwo Powiatowe w Biłgoraju ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora LO im. ONZ. Zarząd odstąpił jednak od rozstrzygnięcia konkursu, ale powierzył pełnienie obowiązków szefa placówki dotychczasowej wicedyrektor Jolancie Rycyk.
w środę, godzina 20:30 Lubelszczyzna
Lepsze wieści - tylko jeden nowy przypadek zakażenia
we wtorek, godzina 08:30 Biłgoraj
Izolatorium funkcjonuje w Biłgoraju
w sobotę, godzina 08:32 Biłgoraj
Targowiska zamknięte do odwołania
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym na miejskich targowiskach wprowadzono zakaz handlu, który obowiązywał do 25 marca. Z uwagi na stan epidemii podjęto decyzję o przedłużeniu ograniczenia.
w środę, godzina 09:20 Długi Kąt
Rozpalili ognisko wbrew zakazowi zgromadzeń
w środę, godzina 21:39 Lubelszczyzna
Piąta ofiara śmiertelna koronawirusa na Lubelszczyźnie
19 marca 2020 Biłgoraj
Lokalni przedsiębiorcy wspierają personel medyczny
Społeczność Biłgoraja i okolic jednoczy siły w walce z pandemią koronawirusa. Środki dezynfekujące, rękawiczki i maseczki - dla ochrony, a posiłki dla zregenerowania sił przekazują personelowi medycznemu lokalni przedsiębiorcy.
we wtorek, godzina 15:33 Gmina Biłgoraj
Odbiór śmieci w gminie Biłgoraj na nowych zasadach
w środę, godzina 12:35 Lubelszczyzna
"Zbliżamy się do najtrudniejszej sytuacji, dynamicznego wzrostu zakażonych"
20 marca 2020 Biłgoraj
Lekcje on-line
Od minionego poniedziałku trwa przerwa od zajęć w szkołach, ale jak podkreśla Ministerstwo Edukacji nie oznacza to przerwy od nauki. Teraz lekcje odbywają się on-line, nawet za pośrednictwem Youtube.
26 marca 2020 Powiat
SARS-CoV-2 u mieszkańca powiatu biłgorajskiego
w niedzielę, godzina 20:44 Lubelszczyzna
18 nowych zakażeń SARS-CoV-2 i 5 ozdrowieńców
25 marca 2020 Biłgoraj
Prokuratura wraca do pracy, pracownicy sądu kontynuują kwarantannę
We wtorek, 24 marca decyzją biłgorajskiego sanepidu Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju wznowiła działalność. Testy na obecność koronawirusa okazały się negatywne, dzięki czemu było możliwe skrócenie kwarantanny. Zawieszona pozostaje działalność biłgorajskiego sądu.
dzisiaj, 08:12 Gmina Biłgoraj
Określą kierunki rozwoju gminy
dzisiaj, 07:53 Kraj
Wsparcie z ZUS w ramach "tarczy antykryzysowej"
20 marca 2020 Kraj
Wprowadzono stan epidemii. Szkoły będą zamknięte do świąt
W piątkowy wieczór, 20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Przerwa od zajęć w szkołach została wydłużona do Wielkanocy. Ale to nie jedyna zmiana. Co oznacza stan epidemii?
w niedzielę, godzina 10:06 Biłgoraj
Prawomocny wyrok za usiłowanie gwałtu i groźby
dzisiaj, 07:29 Józefów
Biblioteka radzi czytelnikom
19 marca 2020 Jozefów
Spłonęło 20 arów nieużytków
W środę, 18 marca w Józefowie spłonęło 20 arów nieużytków rolnych. Sprawcą podpalenia okazał się 74-latek. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem wypalanie traw jest nielegalne i grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia wielu osobom, a także spowodowania dużych strat materialnych nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
26 marca 2020 Biłgoraj
Zmiana terminu odbioru odpadów
w poniedziałek, godzina 18:12 Biłgoraj
Zrzutka na środki ochrony dla ratowników medycznych
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl