Idealna temperatura w sypialni
W różnych domowych wnętrzach powinno się utrzymywać temperaturę na innym poziomie, by zapewnić pełen komfort dla użytkowników. W dużej mierze jej wysokość zależy od funkcji danej przestrzeni.
Jaką temperaturę utrzymywać w sypialni? Szacuje się, że najlepsze warunki do snu to ok. 17-18 stopni dla osób dorosłych. W pomieszczeniach dla najmłodszych dzieci i seniorów warto jednak zachować temperaturę w nocy na poziomie wyższym o ok. 2 stopnie Celsjusza. W ciągu dnia również najlepiej zadbać o utrzymanie ok. 20 stopni, by pozwolić na wygodne działanie i wykonywanie rozmaitych czynności. Można regulować ogrzewanie ręcznie, choć największą popularnością cieszą się rozwiązania zautomatyzowane, nieustannie monitorujące warunki termiczne we wnętrzu oraz przełączające tryb dzienny na nocny o odpowiedniej porze.
Podstawowe rozwiązania grzewcze w sypialni - ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe?
Jak ogrzać sypialnię? Zazwyczaj jest ona podłączona do standardowego systemu centralnego, wyposażonego w grzejniki ścienne. Bywają to modele żeberkowe, płytowe lub designerskie, wykonane z rozmaitych materiałów. Ich moc i wielkość trzeba oczywiście dopasować do kubatury pomieszczenia. W przestrzeniach, w których trudno o podpięcie do centralnego ogrzewania jest niemożliwe lub nieopłacalne niekiedy stosuje się zamiast klasycznych grzejników modele elektryczne o bardzo zbliżonej formie.
Inną opcją na zapewnienie ciepła w sypialni jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Do dyspozycji są instalacje wodne lub rozwiązania elektryczne, jak te oferowane przez: Econovli.pl. W pierwszym przypadku pod powierzchnią posadzki układa się rurki, podłączone do kotła lub pompy ciepła. Krąży w nich woda oddająca ciepło, wypromieniowywane następnie przez całą podłogę do pokoju. W drugim źródłem ciepła są maty lub folie grzewcze. Są znacznie prostsze w montażu, nie zajmują miejsca ani nie wymagają prac konserwatorskich.
Dodatkowe źródła ciepła do sypialni
Zdarza się, że standardowe ogrzewanie to za mało. Dlatego w sypialniach niekiedy wykorzystuje się dodatkowe urządzenia grzewcze. Bywają to choćby niewielkie i praktyczne grzejniki mobilne, w tym niezmiernie wygodne produkty elektryczne, jak termowentylatory, promienniki. Dzięki nim da się szybko podnieść temperaturę i dopasować warunki do potrzeb chwili.
Ciekawym rozwiązaniem grzewczym do sypialni są kominki. Nie tylko zapewniają ciepło, ale też budują niepowtarzalny klimat - nie do przecenienia choćby w zimowe wieczory, gdy pragniemy się zrelaksować i odpocząć od problemów. Można wręcz rozważyć zastosowanie wkładów kominkowych z systemem DGP (dystrybucja gorącego powietrza) lub kominków z płaszczem wodnym, podłączanych do wodnej instalacji grzewczej. To sposób na ciepło i znaczące obniżenie wysokości rachunków za ogrzewanie. Sporo dodatkowych pomysłów i inspiracji można też znaleźć na stronie: dommajster.pl.
Ciepła i wygodna sypialnia - podsumowanie
Odpowiednia temperatura w sypialni wpływa na jakość wypoczynku i dobre samopoczucie jej użytkowników. Warto zatem wybrać wydajne urządzenia grzewcze oraz stworzyć przemyślany system ogrzewania. Dzięki temu zwiększamy komfort, tworząc miejsce do relaksu i spokojnego snu.