Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.11.07 17:18

Czym są adaptogeny i dlaczego są ważne?

Historia adaptogenów sięga lat 40. ubiegłego wieku, kiedy zostały odkryte przez botaników. Pierwotnie miały być podawane robotnikom i żołnierzom, aby podnieść wytrzymałość ich organizmu. Później włączono je do diety sportowców, którzy przygotowywali się do olimpiady. Adaptogeny zażywali też kosmonauci, którzy wyruszyli na misję okołoziemską. Czym wyróżniają się te wyjątkowe rośliny i grzyby? Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?
Czym są adaptogeny i dlaczego są ważne?
Czym są adaptogeny i dlaczego są ważne?

Jakie kryteria spełniają adaptogeny?

Każdy gatunek, który został sklasyfikowany jako adaptogen, spełnia jednocześnie 3 restrykcyjne kryteria. Po pierwsze, pomaga ludziom lepiej radzić sobie ze stresorami. Po drugie, wspiera przywrócenie stanu wewnętrznej równowagi. Po trzecie, potwierdzono, że nie wywiera toksycznego wpływu na organizm człowieka. Nie uzależnia i nie powoduje odurzenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://mothersprotect.com/pages/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia

Jak dobrać adaptogen do swoich potrzeb?

Wszystkie adaptogeny pomagają przywrócić równowagę emocjonalną. Poszczególne rośliny i grzyby różnią się jednak właściwościami. Jedne wyciszają (ashwagandha), a drugie dodają energii (różeniec górski). Wybierając adaptogen, należy kierować się swoją kondycją psychofizyczną oraz indywidualnymi potrzebami.

Do czego przyczynia się przewlekły stres?

Adaptogeny są ważne, bo pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem. Wspomniany termin charakteryzuje się dużą pojemnością. Zawiera się w nim nie tylko napięcie emocjonalne, ale też ekspozycja na promienie UV, spożywanie zanieczyszczonej żywności i infekcje. Stres negatywnie wpływa na organizm, choć stanowi strategię ewolucyjną, która niegdyś zwiększała szanse na przetrwanie. Podwyższony kortyzol, który wytwarzają nadnercza, wyostrza zmysły i zwiększa dopływ krwi do mięśni. Kiedy utrzymuje się przez dłuższy czas, niesie ze sobą zgubne skutki dla zdrowia i samopoczucia.

Specjaliści podkreślają, że najbardziej szkodzi człowiekowi przewlekły stres, który często pozostaje nieuświadomiony. Niektórzy ludzie nieustannie odczuwają niepokój, choć wydaje im się, że tylko sporadycznie myślą o czymś nieprzyjemnym. Ich ciało jest napięte niczym struna. Pozostaje w gotowości na wypadek pojawienia się potencjalnego zagrożenia. Przewlekły stres może przerodzić się w nieprzyjemne objawy psychosomatyczne. Ponadto osłabia odporność, utrudnia koncentrację, pogarsza pamięć i zdolność do regulowania emocji.

W jaki sposób rośliny adaptogenne wspierają walkę ze stresem?

Adaptogeny mogą przyczynić się do redukcji napięcia nerwowego. Sprzyjają odzyskaniu równowagi emocjonalnej, która została naruszona przez stres. Ludzie często nadużywają leków uspokajających, które uzależniają i obciążają narządy detoksykacyjne. Adaptogeny w niektórych sytuacjach stanowią godną uwagi alternatywę. W naturalny sposób wspierają optymalizację stężenia kortyzolu w organizmie. Nie obciążają wątroby i nerek. Ponadto nie powodują uzależnienia i nie wykazują właściwości odurzających. Uchodzą za stosunkowo bezpieczne.

Adaptogeny jako cenne źródło antyoksydantów

Zauważono, że adaptogeny swoje wyjątkowe właściwości wykształciły w odpowiedzi na stres fizjologiczny. Przystosowały się do niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak nadmierne zasolenie, susza czy silny wiatr. Umożliwiły im to cenne substancje, które wytwarzają pod wpływem stresorów. Wiele z nich ma silny potencjał antyoksydacyjny. Przeciwutleniacze skutecznie neutralizują wolne rodniki także u ludzi. Oddają im elektrony, przez co same ulegają utlenieniu, chroniąc w ten sposób makromolekuły komórkowe. Adaptogeny mogą przyczyniać się zatem do spowolnienia procesów starzenia.

Jak wspomóc funkcje poznawcze w naturalny sposób?

Szum informacyjny, na który jest narażony współczesny człowiek, wywiera negatywny wpływ na jego zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na wsparcie funkcji poznawczych. W tym miejscu należy wymienić suplementację adaptogenów, która może przyczynić się do poprawy pamięci i koncentracji.

Poznaj najpopularniejsze adaptogeny!

Istnieją różne rośliny i grzyby, które wykazują właściwości adaptogenne. Na szczególną uwagę zasługują:

  • ashwagandha,
  • różeniec górski,
  • gotu kola,
  • korzeń maca,
  • shatavari,
  • kordyceps chiński,
  • eleuterokok kolczasty,
  • reishi,
  • cytryniec chiński,
  • szczodrak krokoszowaty.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 754
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
w piątek, godzina 12:22 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju. Na miejscu 4 zastępy straży [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w piątek, godzina 14:39 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Święta Policji
Biłgorajscy policjanci uroczyście obchodzili 105. rocznicę powołania Policji Państwowej. Podczas uroczystej zbiórki funkcjonariusze odebrali z rąk I zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie młodszego inspektora Olgierda Oleksiaka oraz p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Biłgoraju inspektora Artura Deryły akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. W czasie uroczystości zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, w których gratulowali i dziękowali policjantom za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
w piątek, godzina 10:51 Księżpol
Starożytne monety odkryte w powiecie
w piątek, godzina 13:57 Komodzianka
Kot zakażony wścieklizną w powiecie biłgorajskim
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
19 lipca 2024 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w czwartek, godzina 09:33 Rokitów
Kombajn wciągnął rękę rolnikowi. Interweniował LPR
w czwartek, godzina 15:47 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
W Biłgoraju rośnie hala sportowa
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w czwartek, godzina 11:41 Biłgoraj
Tak z lotu ptaka wygląda budowa nowej atrakcji
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
20 lipca 2024 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
w czwartek, godzina 08:19 Lubelszczyzna
Ponad 258 mln złotych na drogi gminne i powiatowe w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl