Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.11.07 17:18

Czym są adaptogeny i dlaczego są ważne?

Historia adaptogenów sięga lat 40. ubiegłego wieku, kiedy zostały odkryte przez botaników. Pierwotnie miały być podawane robotnikom i żołnierzom, aby podnieść wytrzymałość ich organizmu. Później włączono je do diety sportowców, którzy przygotowywali się do olimpiady. Adaptogeny zażywali też kosmonauci, którzy wyruszyli na misję okołoziemską. Czym wyróżniają się te wyjątkowe rośliny i grzyby? Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?
Czym są adaptogeny i dlaczego są ważne?
Czym są adaptogeny i dlaczego są ważne?

Jakie kryteria spełniają adaptogeny?

Każdy gatunek, który został sklasyfikowany jako adaptogen, spełnia jednocześnie 3 restrykcyjne kryteria. Po pierwsze, pomaga ludziom lepiej radzić sobie ze stresorami. Po drugie, wspiera przywrócenie stanu wewnętrznej równowagi. Po trzecie, potwierdzono, że nie wywiera toksycznego wpływu na organizm człowieka. Nie uzależnia i nie powoduje odurzenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://mothersprotect.com/pages/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia

Jak dobrać adaptogen do swoich potrzeb?

Wszystkie adaptogeny pomagają przywrócić równowagę emocjonalną. Poszczególne rośliny i grzyby różnią się jednak właściwościami. Jedne wyciszają (ashwagandha), a drugie dodają energii (różeniec górski). Wybierając adaptogen, należy kierować się swoją kondycją psychofizyczną oraz indywidualnymi potrzebami.

Do czego przyczynia się przewlekły stres?

Adaptogeny są ważne, bo pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem. Wspomniany termin charakteryzuje się dużą pojemnością. Zawiera się w nim nie tylko napięcie emocjonalne, ale też ekspozycja na promienie UV, spożywanie zanieczyszczonej żywności i infekcje. Stres negatywnie wpływa na organizm, choć stanowi strategię ewolucyjną, która niegdyś zwiększała szanse na przetrwanie. Podwyższony kortyzol, który wytwarzają nadnercza, wyostrza zmysły i zwiększa dopływ krwi do mięśni. Kiedy utrzymuje się przez dłuższy czas, niesie ze sobą zgubne skutki dla zdrowia i samopoczucia.

Specjaliści podkreślają, że najbardziej szkodzi człowiekowi przewlekły stres, który często pozostaje nieuświadomiony. Niektórzy ludzie nieustannie odczuwają niepokój, choć wydaje im się, że tylko sporadycznie myślą o czymś nieprzyjemnym. Ich ciało jest napięte niczym struna. Pozostaje w gotowości na wypadek pojawienia się potencjalnego zagrożenia. Przewlekły stres może przerodzić się w nieprzyjemne objawy psychosomatyczne. Ponadto osłabia odporność, utrudnia koncentrację, pogarsza pamięć i zdolność do regulowania emocji.

W jaki sposób rośliny adaptogenne wspierają walkę ze stresem?

Adaptogeny mogą przyczynić się do redukcji napięcia nerwowego. Sprzyjają odzyskaniu równowagi emocjonalnej, która została naruszona przez stres. Ludzie często nadużywają leków uspokajających, które uzależniają i obciążają narządy detoksykacyjne. Adaptogeny w niektórych sytuacjach stanowią godną uwagi alternatywę. W naturalny sposób wspierają optymalizację stężenia kortyzolu w organizmie. Nie obciążają wątroby i nerek. Ponadto nie powodują uzależnienia i nie wykazują właściwości odurzających. Uchodzą za stosunkowo bezpieczne.

Adaptogeny jako cenne źródło antyoksydantów

Zauważono, że adaptogeny swoje wyjątkowe właściwości wykształciły w odpowiedzi na stres fizjologiczny. Przystosowały się do niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak nadmierne zasolenie, susza czy silny wiatr. Umożliwiły im to cenne substancje, które wytwarzają pod wpływem stresorów. Wiele z nich ma silny potencjał antyoksydacyjny. Przeciwutleniacze skutecznie neutralizują wolne rodniki także u ludzi. Oddają im elektrony, przez co same ulegają utlenieniu, chroniąc w ten sposób makromolekuły komórkowe. Adaptogeny mogą przyczyniać się zatem do spowolnienia procesów starzenia.

Jak wspomóc funkcje poznawcze w naturalny sposób?

Szum informacyjny, na który jest narażony współczesny człowiek, wywiera negatywny wpływ na jego zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na wsparcie funkcji poznawczych. W tym miejscu należy wymienić suplementację adaptogenów, która może przyczynić się do poprawy pamięci i koncentracji.

Poznaj najpopularniejsze adaptogeny!

Istnieją różne rośliny i grzyby, które wykazują właściwości adaptogenne. Na szczególną uwagę zasługują:

  • ashwagandha,
  • różeniec górski,
  • gotu kola,
  • korzeń maca,
  • shatavari,
  • kordyceps chiński,
  • eleuterokok kolczasty,
  • reishi,
  • cytryniec chiński,
  • szczodrak krokoszowaty.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 796
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w czwartek, godzina 08:17 Obsza
Bliżej na Podkarpacie. Nowa droga w budowie
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w czwartek, godzina 19:29 Biłgoraj
Zderzenie na rondzie
w niedzielę, godzina 13:59 Rezerwat Szum
Zakaz wstępu do lasu na Roztoczu
20 października 2024 Biłgoraj
Wielki finał akcji charytatywnej w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
Już po raz 22. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju zorganizowała wyjątkową akcję charytatywną - Dzień Jesiennego Liścia. To coroczne wydarzenie, które angażuje całą społeczność szkolną oraz mieszkańców Biłgoraja, ma na celu pomoc ciężko chorym dzieciom z naszego regionu. W tym roku akcję odbyła się w niedzielę 20 października na targowisku miejskim "Mój Rynek" w Biłgoraju.
w środę, godzina 12:50 Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 08:07 Biłgoraj
Nowe kierownictwo Zarządu Dróg Powiatowych
18 października 2024 Biłgoraj
Nowy dyrektor OSiR
Władze Biłgoraja rozstrzygnęły konkurs na stanowisko dyrektora OSiR. Kto pokieruje placówką?
w czwartek, godzina 10:44 Biłgoraj
Areszt dla 25-latka. Znaleziono nielegalną broń i narkotyki
w poniedziałek, godzina 13:59 Biłgoraj
Wypadek z udziałem rowerzysty w centrum Biłgoraja [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball