Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.10.19 11:34 | aktualizacja: 2023.10.19 18:04

Jadłodzielnia już działa

W czwartkowe przedpołudnie 19 października w Biłgoraju zorganizowano otwarcie pierwszej w mieście jadłodzielni, czyli miejsca w którym można podzielić się żywnością.
Jadłodzielnia już działa
Jadłodzielnia już działa

W Biłgoraju z inicjatywy Biłgorajskiej Rady Kobiet przy wsparciu Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, powstała pierwsza jadłodzielnia, czyli miejsce w którym można zostawić żywność przed upływem terminu ważności, tak aby inni mogli z niej skorzystać. To sposób na zminimalizowanie marnowania jedzenia i szerzenie idei foodsharingu, ale też na wzmacnianie więzi społeczności lokalnej.

Biłgorajska jadłodzielnia zlokalizowana jest na Placu Wolności za Urzędem Miasta. Poza lodówką i miejscem na suchą żywność znalazł się w niej nawet regał na książki. Wydzielono też półki na karmę dla zwierząt. Inicjatywę wspierać będą wolontariusze działający w SIM PCK, Szkole Podstawowej nr 5 oraz Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących

Uroczyste otwarcie jadłodzielni, z udziałem Biłgorajskiej Rady Kobiet, przedstawicieli Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, samorządowców oraz młodzieży szkolnej odbyło się w czwartek 19 października.

- To swego rodzaju paradoks, że są miejsca na świecie gdzie ludzie, w tym dzieci umierają z głodu, a w innych lokalizacjach mamy tak dużo jedzenia, że jest po prostu marnowane. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Foodsharing Polska, które działa na rzecz niemarnowania jedzenia, tylko w Polsce rocznie marnuje się ponad 9 mln ton żywności - mówiła Katarzyna Kidaj, przewodnicząca Biłgorajskiej Rady Kobiet i dodała, że w całym kraju działa już ponad 60 jadłodzielni.

Ideą jadłodzielni jest wsparcie mniej zamożnych mieszkańców miasta, ale równie ważne jest przeciwdziałanie marnowaniu jedzenia, niezależnie od stopnia ubóstwa.

- Z jadłodzielni mogą korzystać wszyscy. Pragniemy też zwiększać świadomość mieszkańców, w tym szczególnie dzieci i młodzieży. Jadłodzielnia uczy dzielenia się jedzeniem, uczy wzajemnej dobroci wobec siebie, ale także dobroci dla zwierząt - zaznaczyła Katarzyna Kidaj.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 5691
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
19 października 2023
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 lutego 2024 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
w sobotę, godzina 08:25 Obsza
Akcyza do zwrotu
we wtorek, godzina 15:37 Majdan Stary
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
we wtorek, godzina 13:34 Biłgoraj
Jest praca w Urzędzie Miasta
we wtorek, godzina 18:09 Zastawie
Zdarzenie drogowe na DW nr 835. Jedna osoba trafiła do szpitala
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
w sobotę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wilki w okolicy Biłgoraja
w sobotę, godzina 16:18 Biłgoraj
Tłumy na treningu z trzykrotnym mistrzem świata
w czwartek, godzina 09:55 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
17 lutego 2024 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
we wtorek, godzina 07:16 Lubelszczyzna
Rolnicy u wojewody. Byli też ci z powiatu biłgorajskiego
w niedzielę, godzina 22:58 Długi Kąt
Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W niedzielny wieczór 25 lutego na drodze wojewódzkiej nr 853 doszło do potrącenia pieszego. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanej osoby.
w poniedziałek, godzina 09:28 Powiat
Kilometr drogi powiatowej za ponad 2 mln zł
18 lutego 2024 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
w niedzielę, godzina 11:07 Gmina Biłgoraj
Gmina szuka trzech dyrektorów
Urząd Gminy w Biłgoraju ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów Szkół Podstawowych w Dereźni Solskiej, Hedwiżynie i Korytkowie Dużym. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, które pokierują placówkami?
w czwartek, godzina 12:13 Lubelszczyzna
Nagrody dla sołtysów
w sobotę, godzina 12:58 Powiat
Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców z powiatu
we wtorek, godzina 12:21 Biłgoraj
Pochówek płodów i dzieci martwo urodzonych. W Biłgoraju wprowadzono procedurę
W lutym br. burmistrz Biłgoraja wprowadził procedurę organizacji pochówku dzieci martwo urodzonych na terenie gminy oraz pochówku szczątków płodów ludzkich. Jakie zasady będą obowiązywać?
we wtorek, godzina 20:36 Biłgoraj
SP nr 5 prezentuje swoją ofertę
w piątek, godzina 17:42 Biłgoraj
Ogłoszono przetarg na remont zabytkowego mostu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl