- W podjętym przez nas zadaniu udział biorą koła gospodyń wiejskich z terenu czterech powiatów Zamojszczyzny, lokalni twórcy ludowi oraz wszyscy zainteresowanych kulturą i tradycją ludową. Główny nacisk w podjętym zadaniu chcemy skierować na popularyzację naszej tradycyjnej, regionalnej kuchni, wyjątkowych smaków i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie - wyjaśniał prezes ŚZŻAK Sławomir Zawiślak.
Częścią wydarzenia były trzy festyny, jeden z nich odbył się w Turobinie.
Finał wydarzenia zaplanowano na sobotę 23 września, odbył się on na Rynku Wielkim w Zamościu. W programie wydarzenia zaplanowano:
- występy zespołów ludowych (m.in. kapeli STACH),
- konkurs kulinarny: najlepsza potrawa regionalna
- najlepsze ciasto regionalne,
Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.
Konkurs kulinarny zakończył się wyłonieniem najlepszej potrawy i ciasta regionalnego. Okazało się, że najlepszą potrawę przygotowały panie z koła gospodyń wiejskich w Tokarach (gmina Turobin).
- Emocje po finale Kulinarnych Tradycji Zamojszczyzny już opadły. Jest nam niezmiernie miło, że jury wybrało nasze danie jako najlepsze. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas dobrym słowem i pomagają nam od samego początku naszego istnienia - napisały gospodynie z Tokar.
Trzecie miejsce zajęły za to panie z KGW Gródki.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA 2023 i Fundacji PGE. Partnerzy zadania: samorządy lokalne, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.