Przykłady błędów medycznych popełnionych przez przedstawicieli zawodu
Wszelkiego rodzaju błędy medyczne stanowią część ryzyka zawodowego wszystkich pracowników służby zdrowia; spoczywa na nich odpowiedzialność cywilna i karna . Niezbędną składową błędu medycznego stanowi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zaniedbaniem przedstawiciela zwodu medycznego a zdrowiem pacjenta. Aby móc lepiej zobrazować istotę błędu medycznego, postanowiliśmy przybliżyć kilka sytuacji, które wskazują na jego popełnienie.
• Jedną z najliczniejszych grup błędów medycznych są błędy okołoporodowe - zazwyczaj ponoszą za nie odpowiedzialność położne, lekarze ginekolodzy-położnicy, a także całe szpitale jako placówki. Jednym z przykładem rażącego błędu medycznego jest nieuzasadniony brak monitorowania porodu, który w negatywny sposób wpłynął na zdrowie matki czy dziecka. Brak reakcji wobec komplikacji przy porodzie jest przykładem związku przyczynowo-skutego, który w efekcie zakończyć się może prawdziwą tragedią.
• Błąd medyczny może stanowić również nieprawidłowe podłączenie kroplówki bądź podanie leku w dawce innej niż zalecona. Błędy te dotyczą przede wszystkim pielęgniarek, które przebywają z pacjentami na co dzień, a ich obowiązkiem jest świadczenie opieki nad chorymi. W przypadku gdy pielęgniarka zbagatelizuje zgłaszane przez pacjenta objawy, a te doprowadzą do pogorszenia się jego stanu zdrowia, również mamy do czynienia z popełnieniem błędu poprzez narażenie chorego na krzywdę.
• Odpowiedzialność może ponieść również placówka medyczna. Jeżeli w szpitalu lub przychodni warunki higieniczne udzielania świadczeń znacznie odbiegają od odgórnie przyjętych standardów, można pociągnąć do odpowiedzialności całą kadrę zarządu. Błędem medycznym ze strony szpitala jest także brak wystarczającej liczby personelu, a także bezpodstawne odraczanie zabiegów medycznych.
Jak prawidłowo ocenić czy doszło do błędu medycznego?
Aby móc stwierdzić, że doszło do popełnienia błędu medycznego, przedstawiciel zawodu związanego ze służbą zdrowia musi postąpić niezgodnie z powszechnie uznawanym stanem wiedzy medycznej; dodatkowo wina za tego typu czyn musi być nieumyślna; wynikać z zaniedbania, zlekceważenia czy lekkomyślności. Koniecznym warunkiem musi być również wystąpienie szkody , jaką najczęściej stanowi pogorszenie się stanu zdrowia pacjenta czy nawet jego śmierć. Warto wiedzieć, że podane wyżej przykłady zazwyczaj stanowią przesłanki błędu medycznego - ale nie zawsze. Każda sytuacja jest bowiem indywidualna i warto uprzednio skonsultować ją z doświadczonym prawnikiem, który pomoże ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny. Przykładem jest tu AIF Kancelaria, świadcząca usługi prawne w zakresie między innymi ubiegania się odszkodowań. Dobrze jest móc polegać na profesjonalistach, którzy kierują się ekspercką wiedzą, nie zaś wzburzonymi emocjami, jakie mogą targać osobami, które doznały krzywdy w wyniku zaniedbania instytucji takiej jak szpital.