Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze czujnika czadu?
Czujnik czadu to niewątpliwie jedno z najważniejszych urządzeń bezpieczeństwa w naszych domach. Zatrucie tlenkiem węgla jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie czujniki tlenku węgla, które będą monitorować stężenie tlenku węgla w powietrzu i ostrzegać w przypadku jego niebezpiecznego wzrostu.
Wybierając model urządzenia, zwróć uwagę na parametry takie jak:
- Czułość - urządzenia różnią się w zakresie czułości sensora czujnika czadu na obecność tlenku węgla w powietrzu, dlatego ważne jest, aby wybrać taki, który jest w stanie wykryć nawet niewielkie ilości gazu.
- Dokładność - sprawdź, czy model czujnika jest certyfikowany i spełnia odpowiednie normy bezpieczeństwa obowiązujące w Polsce i UE. Certyfikatem takim jest PN-EN 50291. Czujnik tlenku przeznaczone do wykrywania czadu w domach powinien też być oznaczony znakiem budowlanym B.
- Wskaźniki alarmu - czujniki powinny emitować głośny i łatwo rozpoznawalny dźwiękowy alarm w przypadku wykrycia obecności tlenku węgla. Warto wybrać czujnik czadu posiadający wskaźniki świetlne, które mogą wskazywać poziom zagrożenia lub status baterii.
- Żywotność baterii - czujniki CO są zwykle zasilane bateriami, dlatego warto znaleźć czujnik, który oferuje długą żywotność baterii i funkcję ostrzegania o niskim stanie jej naładowania. Niektóre modele czujników posiadają baterię litową, która zapewnia zasilanie przez cały okres przydatności urządzenia do użytkowania - w przypadku najlepszych modeli nawet do 10 lat.
Gdzie zainstalować czujnik czadu?
Odpowiednie umiejscowienie czujnika czadu ma kluczowe znaczenie dla skuteczności jego działania. Istnieją pewne wytyczne, które należy wziąć pod uwagę podczas instalacji czujnika.
Pamiętaj, by przy wyborze miejsca instalacji czujnika działać zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj - w przypadku instalacji na ścianie zaleca się montaż ok. 1,5 m od podłogi i najmniej 1,8 m od urządzeń, które mogą wydzielać czad.
Najważniejszym miejscem do zamontowania czujnika jest korytarz prowadzący do sypialni. Tlenek węgla może przedostać się do naszych pokojów podczas snu, a detektor zainstalowany w korytarzu będzie w stanie szybko wykryć wzrost stężenia czadu i zasygnalizować nam niebezpieczeństwo.
W przypadku większych domów zaleca się instalację kilku czujników czadu. W takim wypadku czujniki CO powinno zamontować się również w pobliżu pomieszczeń, w których znajdują się źródła potencjalnego zatrucia, takie jak:
- kuchnie gazowe,
- piece węglowe,
- kotły.
Unikaj instalacji w miejscach, gdzie występuje przeciąg, wilgotność lub obecność pyłów, kurzu czy domowych chemikaliów, ponieważ mogą one wpływać na dokładność pomiarów. Czujnika nie powinno się instalować w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej 0°C lub przekracza 40°C. Nieodpowiednimi miejscami będą też obszary zasłonięte przez meble czy zasłony, które mogą blokować dotarcie wydzielanego czadu do sensora i opóźnić jego wykrycie.
Zainstaluj czujniki czadu w swoim domu lub miejscu pracy i zapewnij sobie i swoim bliskim ochronę przed groźnymi substancjami.