Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
SZARAJÓWKA
2023.05.21 15:39 | aktualizacja: 2023.05.21 16:01

Żywcem spalono 59 osób. 80. rocznica pacyfikacji Szarajówki

Pacyfikacja Szarajówki w 1943r. należała do najokrutniejszej nie tylko na Zamojszczyźnie, ale i w całej Polsce. W tym roku przypada 80. rocznica tych tragicznych wydarzeń. W miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się wieś stoi teraz cmentarz. Tam odbyły się uroczystości, które zostały objęte Patronatem Honorowym Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka.
Żywcem spalono 59 osób. 80. rocznica pacyfikacji Szarajówki
Żywcem spalono 59 osób. 80. rocznica pacyfikacji Szarajówki

Rankiem 18 maja 1943 roku niemieckie oddziały SS i SCHUPO otoczyły wieś Szarajówka. Niemcy rozdzielili się na mniejsze grupy i zaczęli spędzać mieszkańców na plac. W międzyczasie policjanci zabierali z gospodarstw inwentarz żywy oraz wynosili wszystkie wartościowe przedmioty. O godzinie 12.00 główny komendant rozkazał mieszkańców Szarajówki wpędzić do zabudowań kilku gospodarzy. Następnie obłożono budynki słomą i podpalono. W niecałe dwie godziny cała wieś stanęła w płomieniach. O 15.00 po dobrze zagospodarowanej wsi nie pozostało śladu. Szarajówka była zemstą Niemców za napad partyzancki na żandarmerię w Tarnogrodzie. Spalono żywcem 59 osób. Wspólna mogiła wszystkich zamordowanych znajduje się na miejscu dawnej wioski. Pacyfikacja Szarajówki należała do najokrutniejszej nie tylko na Zamojszczyźnie, ale i w całej Polsce.

Te tragiczne wydarzenia rozegrały się 80 lat temu na terenie dzisiejszej gminy Łukowa.

W rocznicę pacyfikacji wsi wójt gminy Łukowa, starosta biłgorajski oraz mieszkańcy wsi Szarajówka zaprosili na uroczystości, które zostały objęte Patronatem Honorowym Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka.

- To tu miały miejsce naprawdę tragiczne wydarzenia, niemieccy okupanci spacyfikowali miejscowość, większość osób zabijając wyłącznie dlatego, że byli Polakami i chcieli żyć w wolnym państwie i zachować tradycję i kulturę. Ponieśli najwyższą ofiarę za to, co mieli w sercu. Dziś chcemy przekazywać prawdę o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom - powiedział starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w niedzielne południe 21 maja. Na początek zaplanowano część artystyczną w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej w Chmielku, następnie odbyło się ceremoniał wojskowy i msza św. w intencji ofiar pacyfikacji wsi Szarajówka.

- Tutaj każde słowo wydaje się za małe, bo co powiedzieć, by nie zagłuszyć głosu ofiar sprzed 80 lat. Trudno dziś na tym miejscu mówić, mając przed oczami ogień zła i ogrom cierpienia. Jednak trudno też nie mówić, bo ofiary tamtego tragicznego wydarzenia domagają się naszego głosu, bo już same mówić nie mogą, domagają się naszych łez, bo same płakać nie mogą. Oni wołają o pamięć - mówił ks. ks. dr hab. Marian Pokrywka, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dodał, że zarówno w czasach wojny, jak i w czasach pokoju człowiek ma wybór - zachować się godnie lub podle, nawiązując do tego, że obecnie każdy chce żyć wygodnie.

- Zabawa kiedyś się skończy i co dalej? Zmarnowane życie własne i innych. Ale to już nie obchodzi współczesnych siewców zła. Dziś jest jakaś powszechna bezideowość. Nawet nie wiemy kiedy przeszliśmy od tolerancji do afirmacji grzechu i zła. Ale my wciąż tęsknimy za ludźmi, którzy wciąż mają twarz, mają honor - mówił dalej ks. Pokrywka.

Po wystąpieniach zaproszonych gości obecni mogli wysłuchać Apelu Pamięci, złozono też kwiaty na grobach pomordowanych. Podczas wydarzenia pieśni patriotyczne wykonała łukowska orkiestra dęta.

Na zakończenie zaplanowano inscenizację historyczną przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "WIR" z Biłgoraja.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3569
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w czwartek, godzina 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
11 kwietnia 2024 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w czwartek, godzina 09:48 Biłgoraj
W starostwie można oddać krew
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer
w środę, godzina 13:01 Gmina Biłgoraj
Ograniczenia w korzystaniu z wody w gminie Biłgoraj
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w czwartek, godzina 14:29 Biłgoraj
Na OSiR ratują życie
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
w środę, godzina 11:55 Wyścigi samochodowe
Karol Kręt pierwszym Polakiem w Carrera Cup od 9 lat
w czwartek, godzina 18:11 Biłgoraj
Harcerskie melodie w ZSZiO
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl