Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Materiał zewnętrzny
2023.04.15 16:59

Pompa ciepła - jaką wybrać do domu jednorodzinnego?

Według szacunków ponad połowa stojących w Polsce domów jednorodzinnych jest - delikatnie mówiąc - mało efektywna energetycznie. Niesie to za sobą dwojakiego rodzaju skutki. W skali mikro - powoduje, że właściciele takich budynków muszą ponosić znacznie większe koszty na ich ogrzanie. W skali makro zaś jest przyczyną złej jakości powietrza oraz ogólnej degradacji środowiska naturalnego przez nadmierne zużycie paliw kopalnych i energii nieodnawialnej. W tej sytuacji cieszy, obserwowany od pewnego czasu, trend wyposażania domów w ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze, jakimi są pompy ciepła.
Pompa ciepła - jaką wybrać do domu jednorodzinnego?
Pompa ciepła - jaką wybrać do domu jednorodzinnego?

Energia z natury, czyli pompa ciepła do domu

Pompa ciepła to niewielkie, podłączone do domu urządzenie, za którego sprawą ogrzany jest nie tylko budynek, ale i ciepła woda użytkowa (c.w.u.).

Pompy ciepła dzielą się na trzy typy:

  • gruntowe - pobierające energię z ziemi,
  • woda-woda, pozyskujące ciepło z wód gruntowych,
  • powietrze-woda.

Jak widać, jest jedna wspólna cecha, którą charakteryzuje się każda pompa ciepła - do domu przekazywana jest energia pobrana z otoczenia. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że zarówno ziemia, jak wody gruntowe i powietrze to nośniki energii, która może być wykorzystana dla dobra człowieka. W pompie ciepła powstaje też prąd niezbędny do jej działania. Dzięki temu do ogrzewania domu i przygotowania c.w.u. potrzeba go aż o 75% mniej - tyle właśnie pochodzi z natury. Ta proporcja może być jeszcze bardziej korzystna, jeśli do produkcji elektryczności zaprzęgnie się fotowoltaikę.

Jak działają pompy ciepła?

Najpopularniejszym, a co za tym idzie - najbardziej powszechnie stosowanym jest urządzenie typu powietrze-woda, w którym energia pobrana z powietrza ogrzewa wodę krążącą w instalacji. Prześledźmy sposób jego działania na przykładzie pompy ciepła KAISAI.

Podstawowymi elementami każdego systemu są: wentylator, parownik, sprężarka, zawór 4-drogowy i skraplacz. Przeniesienie energii z powietrza na wodę jest efektem następujących kolejno po sobie procesów parowania, sprężania, skraplania i rozprężania. Kiedy wszystkie komponenty zamknięte są hermetycznie w jednej obudowie, w przypadku wersji monoblok, możemy zaoszczędzić sporo miejsca - na zewnątrz pozostaje cała pompa ciepła, do domu zaś wiodą tylko rury doprowadzające wodę. W systemie typu split mamy do czynienia z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną połączoną rurami obiegowymi, co sprawia, że choć cena takiej pompy ciepła jest nieco niższa, to jednak konieczność zatrudnienia fachowca z odpowiednimi uprawnieniami znacznie podnosi koszt montażu.

Jaka pompa ciepła do domu jednorodzinnego?

Optymalnym rozwiązaniem zdają się być pompy powietrze-woda w wersji monoblok. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka powodów:

  • mało skomplikowana instalacja urządzenia, które wymaga jedynie dostępu do elektryczności oraz poprowadzenia rur do budynku;
  • możliwość swobodnego zagospodarowania przestrzeni wewnątrz domu, bez konieczności umieszczania tam jednostki wewnętrznej;
  • dobór mocy urządzenia w zależności od indywidualnej potrzeby, czyli powierzchni budynku.

Pompy ciepła KAISAI Arctic mają nominalną moc grzewczą od 6 do 16 kW, co w zupełności wystarczy do ogrzania większości polskich domów jednorodzinnych. Gdyby jednak tego było za mało, istnieje też wersja 22-30 kW, można również kaskadowo połączyć nawet sześć jednostek.

Pompy ciepła to przyszłość!

Jeszcze cztery lata temu ponad połowa nowych domów, które nie były podłączone do sieci grzewczych, korzystała z systemów ogrzewania gazowego. Kotły gazowe jako główne źródło ciepła tracą jednak w oczach użytkowników, głównie z powodu zakłóconego łańcucha dostaw, kosztów paliwa i utrudnionego chwilami do niego dostępu. Wydaje się więc, że w przypadku wznoszonych obecnie budynków dylemat - ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła do domu jest wyjątkowo łatwy do rozwiązania. Na wskroś nowoczesne systemy do grzania i przygotowania ciepłej wody oparte na pompach ciepła niemal całkowicie uniezależniają użytkowników od zewnętrznych dostaw paliwa, są też na dłuższą metę znacznie tańsze w codziennej eksploatacji. A skoro dbając o komfort domowników możemy jednocześnie zadbać o zawartość swojego portfela oraz o stan środowiska naturalnego - pompy ciepła stają się oczywistym wyborem.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1166
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
soboruta   U siebie pompy ciepła nie mam i na razie nie planuje. Mam kominek z hajduka z płaszczem wodnym i bardzo fajnie się u mnie w domu sprawdza. Może kiedyś.
17 kwietnia 2023
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
17 listopada 2023 Gmina Biłgoraj
Beata Strzałka pełniącą obowiązki wójta gminy Biłgoraj
Z dniem 17 listopada Prezes Rady Ministrów wyznaczył Beatę Małgorzatę Strzałkę do pełnienia funkcji wójta gminy Biłgoraj do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta
dzisiaj, 17:14 Wola Duża
Zderzenie pojazdów na DW nr 858 [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 12:10 Sigła
Zderzenie osobówki i ciężarówki
w środę, godzina 12:37 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
dzisiaj, 08:18 Tarnogród
Osobówka w rowie. Kierująca trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 10:47 Biłgoraj
Tak wygląda nowy biurowiec Modela
20 listopada 2023 Biłgoraj
Umowa na chodnik i ścieżkę rowerową podpisana... mimo protestów
Umowa na budowę chodnika i ścieżki w ciągu ul. Bagiennej w Biłgoraju została podpisana. Poinformował o tym samorząd powiatu biłgorajskiego. Inwestycja powstanie więc pomimo protestów ze strony części mieszkańców, który walczyli, by chodnik wybudować po drugiej stronie ulicy. Większość jednak popierała wykonanie inwestycji, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.
w poniedziałek, godzina 07:53 Józefów
Ponad 2 mln zł za 2 km chodnika
dzisiaj, 13:06 Biłgoraj
Są już pierwsze dary dla podopiecznych ZOL
w czwartek, godzina 17:48 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
W czwartek 23 listopada w Józefowie odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem budowy nowej siedziby miejscowego nadleśnictwa.
w poniedziałek, godzina 08:44 Różaniec Pierwszy
22-latka dachowała volkswagenem
dzisiaj, 12:48 Biłgoraj
Misie dotarły do dzieci
16 listopada 2023 Biłgoraj
Wygrana w Lotto w Biłgoraju
We wtorek 14 listopada w Biłgoraju padła wygrana w loterii liczbowej Totalizatora Sportowego. Która kolektura okazała się szczęśliwa?
w niedzielę, godzina 08:52 Biłgoraj
31 mln zł na wsparcie dla przedsiębiorców z Biłgoraja i okolic
w poniedziałek, godzina 11:49 Biłgoraj
W kilka godzin zebrali prawie 13 tys. zł
w sobotę, godzina 11:08 Frampol
Uwaga mieszkańcy gminy Frampol
Na terenie gminy Frampol planowana jest przebudowa sieci wodociągowej. W związku z tym władze gminy zachęcają mieszkańców Teodorówki do udziału w spotkaniu, podczas którego będą omówione najważniejsze kwestie. Na kiedy zaplanowano takie spotkanie?
w poniedziałek, godzina 15:26 Biłgoraj
Pojedynek mistrzów [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 08:05 Powiat
Śnieżyce w regionie
18 listopada 2023 Biłgoraj
Wieczór Darczyńcy 2023
W sobotę 18 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Na spotkanie zaproszono do hotelu DODO.
19 listopada 2023 Biłgoraj
Wakaty w straży
w czwartek, godzina 08:17 Powiat
9 miejscowości bez prądu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl