Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.03.09 13:17

O czym rodzice powinni pamiętać w Dniu Dziecka?

Pytanie jest nieco przewrotne, bo bynajmniej nie chodzi i prezenty i słodycze, choć te atrakcje jak co roku są mile widziane. Dzień Dziecka powinien być traktowany nie tylko jako radosne świętowania dzieciństwa naszych dzieci (a dla niektórych dorosłych okazja do przypomnienia sobie o dziecku w nich samych). Nawet w Dniu Dziecka możemy na chwilę się zatrzymać i zreflektować nad rolą rodzicielstwa.
O czym rodzice powinni pamiętać w Dniu Dziecka?
O czym rodzice powinni pamiętać w Dniu Dziecka?

Obowiązki rodziców

Wychowanie dziecka w naszym kraju nie jest łatwe. Dla dziecka trzeba mieć czas, a trudno go znaleźć, gdy doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny, z czego jej lwią część poświęcamy na pracę i sen. Pedagodzy i psychologowie od lat alarmują, że telewizor, internet i gry komputerowe szybko stają się dla dzieci zastępstwem dla wiecznie zabieganych rodziców. Kontrolowane korzystanie z nowoczesnych technologii może przynieść pozytywne skutki, niestety jeśli dziecko spędza czas wyłącznie przed ekranem, zamiast z rodziną i rówieśnikami, zamiast na świeżym powietrzu i rozwijaniu zainteresowań, wówczas dziecko może mieć problemy z zaadaptowaniem się do życia dorosłego - do pełnienia ról społecznych, do osiągania sukcesów, do zawiązywania relacji.

Obowiązki dzieci

Jednym z najczęstszym problemem wychowawczym jest wyręczanie dzieci we wszystkim, w wyniku czego tracą one pewność siebie, zapał do samodzielności i wreszcie ochotę do dbania o siebie i o dom. W Polsce jest to prawdziwa bolączka. Zwłaszcza mamy chcą robić wszystko za dzieci i w efekcie dzieci rosną w przekonaniu, że nie muszą się starać, bo wszystko zrobi za nie ktoś inny. Efekt jest taki, że rodzic po przyjściu z pracy do domu denerwuje się i frustruje, bo sam musi ogarnąć dom, bo nikt mu w tym domu nie pomaga. Dlatego, zanim znowu sprzątniemy z podłogi skarpetki dziecka albo przyniesiemy mu do łóżka śniadanie, zastanówmy się, czy nie wyrządzamy krzywdy po pierwsze jemu, po drugie sobie. Uczmy się od rodziców takich jak blondpanidomu.pl, że bycie mamą lub tatą nie jest nasza jednyną rolą. W końcu, czy rodzić może być szczęśliwy, jeśli nie ma nawet skrawka swojej przestrzeni, pasji i zainteresowań? Dziecko szczęśliwych rodziców samo będzie szczęśliwe, nauczy się szanować i dbać o dom, o członków rodziny, o swój własny czas wolny. Są to cenne lekcje, których nie udzieli szkoła, lecz rodzice.


Refleksje nad dzieciństwem

Wiele podręczników, jak i cytaty o dzieciach dają nam proste wskazówki na temat szczęśliwego dzieciństwa i mądrego rodzicielstwa. Biorąc pod uwagę, że dzieci od najmłodszych latach życia wynoszą z domu bagaż doświadczeń, sposoby radzenia sobie z emocjami, wzory do naśladowań, sposoby na komunikowanie się z innymi ludzi, zwyczaje, a nawet poglądy okazuje się, że dziecko jest odbiciem tego, co dzieje się w rodzinie. I z tym właśnie bagażem idzie w świat, zakłada swoją rodzinę i to przekazuje dalej swoim dzieciom. Dzieciństwo jest zatem najważniejszym okresem w życiu człowieka i dlatego powinniśmy zadbać, aby ten czas był najpiękniej wspominanym przez dziecko czasem.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1149
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 11:22 Tarnogród
Nastolatka z powiatu w Parlamencie Młodych
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w piątek, godzina 07:46 Biłgoraj
Drugie miejsce biłgorajskiego "Medyka"
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Starosta wyróżniony medalem 550-lecia Województwa Lubelskiego
dzisiaj, 09:52 Obsza
Przygotowania do Złotych Godów
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w niedzielę, godzina 13:45 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 08:49 Korczów
Najlepsi z bezpieczeństwa w ruchu drogowym
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
w piątek, godzina 11:59 Biłgoraj
Decydujemy o przyszłości miasta. Spotkania z kandydatami na burmistrza
dzisiaj, 08:36 Biłgoraj
Uczniowie I LO im. ONZ mają indeksy na 21 uczelni
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl