Tarnogród jest gospodarzem Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych od 1975 roku. Celem corocznego przeglądu jest ocalenie od zapomnienia obrzędów, takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec i wiele innych oraz prac wiejskich: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, czy kopanie kartofli.
Tegoroczna, 48. edycja wydarzenia, które swym zasięgiem obejmuje województwa: lubelskie, mazowieckie, podkarpackie i świętokrzyskie, rozpoczęła się w piątek 3 marca. Wszystkich gości witał burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec.
Tego dnia na tarnogrodzkiej scenie zaprezentowały się zespoły teatralne z Dereźni, Gromady, Łazor i Węglina. W sobotę scena należała do grup z Gałek Rusinowskich, Bodzentyna, Puław, Piekoszowa, Kakonina, Wydrzy i Pawłowa. Z kolei w niedzielę swoje widowiska zaprezentują zespoły z Korczowa i Okrągłego, Grębowa, Tarnobrzega i Grabowa nad Wisłą.
Prezentacje sceniczne oceniała komisja artystyczna w składzie teatrolog prof. Lech Śliwonik, folklorysta i kulturoznawca dr hab. Katarzyna Smyk, reżyser dr hab. Bożena Suchocka oraz reżyser dr hab. Edward Wojtaszek.
Jak każdego roku prezentacje spektakli przeplatane były zajęciami z radą artystyczną. A wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. prezentacja stoisk przygotowanych przez koła gospodyń, zajęcia teatralne z uczniami miejscowej podstawówki, czy wystawa fotograficzna.