Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł partnera
2023.02.04 23:38 | aktualizacja: 2023.02.24 09:43

Mieszkasz w Lublinie? Tak wyrobisz kartę EKUZ

Staranne organizowanie wyjazdu za granicę powinniśmy rozszerzyć o wyrobienie karty EKUZ. Planując wyjazd do innego kraju, należy przygotować się na nieoczekiwane. Nigdy nie możemy być pewni, co czeka na nas w innym miejscu, dlatego, jeśli chcemy zapewnić sobie ochronę w nagłych przypadkach, musimy przygotować się na wydarzenia losowe. Pomoże nam w tym karta EKUZ. Gdzie wyrobimy ją w Lublinie?
Mieszkasz w Lublinie? Tak wyrobisz kartę EKUZ
Mieszkasz w Lublinie? Tak wyrobisz kartę EKUZ

Jak szybko wyrobić kartę EKUZ?

Kartę EKUZ otrzymamy za darmo w specjalnych placówkach, które zajmują się wydawaniem takiego dokumentu, jeśli obejmuje nas ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wystarczy wypełnić i podpisać wniosek, a następnie zanieść go do Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dokładne informacje o tym miejscu poznamy na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lublinie/, gdzie znajdziemy m.in. godziny otwarcia i adres. W taki sposób otrzymamy kartę EKUZ od ręki. Dodatkowo można uzyskać ją przez Internetowe Konto Pacjenta lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) - wtedy rozpatrywanie wniosku zajmie prawdopodobnie kilka dni. Zatem, jeśli zależy nam na szybkim wyrobieniu karty EKUZ, najlepszym sposobem jest osobiste złożenie dokumentu w urzędzie.

Czy sam EKUZ wystarczy?

Zdarzenia losowe zazwyczaj nie są miłymi niespodziankami. Możemy stracić przez nie czas oraz pieniądze, które chcieliśmy przeznaczyć na różne atrakcje w trakcie wyjazdu, dlatego pomocna może okazać się karta EKUZ. Jej działanie obowiązuje nas na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Zapewnia nam to bezpłatną opiekę medyczną w placówkach państwowych wyłącznie w nagłych przypadkach. Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie naszego dobra, powinniśmy zadbać nie tylko o EKUZ, ale również polisę turystyczną. Dzięki temu nasz podstawowy zakres działania ubezpieczenia zostanie poszerzony o kolejne elementy, na które można liczyć w bardziej wymagających sytuacjach. Należy przy tym pamiętać, że nawet posiadając EKUZ, wciąż obowiązują nas to samo prawo otrzymania pomocy medycznej, co mieszkańców danego państwa. Zatem, jeśli w Austrii ratownictwo jest w pełni płatne, także i my będziemy zobowiązani za to zapłacić.

Czym się różni od ubezpieczenia?

EKUZ posiada ograniczony zakres działania. Wykupione ubezpieczenie turystyczne daje nam większą ochronę za granicą w różnych sytuacjach losowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale nie tylko. Podstawowymi różnicami między kartą EKUZ a polisą jest to, że ubezpieczenie turystyczne:

  • może obejmować w każdym miejscu na świecie,

  • pokrywa koszty leczenia, ratownicze i rehabilitacji,

  • zapewnia opiekę medyczną zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych,

  • gwarantuje ochronę również naszych bagaży - w przypadku zniszczenia lub kradzieży.

Poza tym polisa turystyczna zapewnia wykonanie zabiegów, które nie są konieczne przy udzielaniu pierwszej pomocy, ale mogą poprawić nasz komfort w przyszłej historii leczenia jakiegoś urazu. Jeśli rozszerzymy nasz pakiet ubezpieczenia, możemy liczyć także na dodatkowe wsparcie, np. w postaci prawnika lub tłumacza, którego wizytę zorganizuje ubezpieczyciel.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1086
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
1 grudnia 2023 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
dzisiaj, 09:04 Lubelszczyzna
Nowe radiowozy na drogach, w tym nieoznakowana kia
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
1 grudnia 2023 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
w piątek, godzina 08:33 Lubelszczyzna
Najgorsza sytuacja na drogach w okolicach Biłgoraja
dzisiaj, 08:51 Biłgoraj
Wytańczyły nagrody
30 listopada 2023 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
w środę, godzina 12:35 Biłgoraj
Urząd Miasta poszukuje pracownika
w sobotę, godzina 14:03 Biłgoraj
Mikołajkowe bieganie [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 11:13 Frampol
Będą debatować o ważnej kwestii. Można dołączyć
W przyszłym tygodniu, we Frampolu odbędzie się ważne spotkanie, na które zapraszają władze gminy. Będzie ono miało wpływ na przyszłość gospodarczą tego regionu.
we wtorek, godzina 08:26 Lekkoatletyka
Angelika Mach z minimum na igrzyska w Paryżu
dzisiaj, 08:17 Tarnogród
Mikołaj zawitał do Tarnogrodu
2 grudnia 2023 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
w sobotę, godzina 12:32 Biłgoraj
Jubileuszowy Mikołajkowy Turniej Sportowy Osób Niepełnosprawnych
w piątek, godzina 17:26 Biłgoraj
Nowy pług wyruszy na ulice Biłgoraja
we wtorek, godzina 09:05 Biłgoraj
Jan Pyznarski i Krzysztof Halicki wydali oświadczenie dot. biłgorajskich zapiekanek
W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się zapiekankach, którymi od lat zajadają się mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Okazuje się, że wokół tego produktu zrobiła się niemała afera. Właśnie dlatego wydane zostało oświadczenie.
w sobotę, godzina 09:08 Biłgoraj
Zrzutka po pożarze. Rodzina prosi o pomoc
w sobotę, godzina 12:56 Biłgoraj
Mikołajowy zawrót głowy w Samorządowym Przedszkolu Nr 1
we wtorek, godzina 15:41 Biszcza
Nowy sekretarz wybrany
Zakończyło się postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza w gminie Biszcza. Kto spełnił wymagane warunki i będzie pełnić funkcję - najważniejszego po wójcie - urzędnika?
w środę, godzina 13:28 Korczów
Matka osierociła czwórkę dzieci. Szkoła w Korczowie apeluje o wsparcie
1 grudnia 2023 Szarajówka
Znalezisko sprzed 4 tys. lat w powiecie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl