Jak działają piecokuchnie? Piece kuchenne na węgiel i drewno
Piecokuchnie to w pełni bezpieczne urządzenia grzewcze, które znajdują zastosowanie między innymi w wiejskich gospodarstwach domowych, domach całorocznych, domkach letniskowych oraz wszelkiego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych. Kuchnie gazowe mogą pełnić wiele różnych funkcji. Pracować mogą one jako kotły centralnego ogrzewania lub być wykorzystywane do przygotowywania posiłków (jest to możliwe dzięki specjalnej płycie grzewczej) i podgrzewania wody. Tym, co wyróżnia piecokuchnie jest także bardzo wysoka sprawność cieplna, która sięgać może nawet 80%. Posiadają one fajerki, które pozwalają na uzupełnianie paliwa od góry, bez konieczności otwierania drzwiczek zasypowych. Kuchnie węglowe są przystosowane do spalania paliwa stałego. Mogą być one opalane zarówno węglem, jak i miałem, ekogroszkiem, drewnem opałowym czy trocinami.
Piecokuchnie są wyposażone w 2 ruszty — dolny, który odpowiada za przygotowanie wody w instalacjach oraz górny, który nagrzewa płytę grzewczą pozwalając na podgrzewanie wody i przygotowywanie posiłków. Dzięki zastosowaniu dwóch oddzielnych rusztów piece węglowe mogą pracować w dwóch trybach. W letnim palenie odbywa się na ruszcie górnym, zimowym — na dolnym. Możliwa jest także praca na dwóch trybach jednocześnie.
Niezawodne piecokuchnie renomowanych producentów
Szukając wysokiej jakości urządzeń, jakimi są piecokuchnie, warto zapoznać się z asortymentem naszego przedsiębiorstwa Art — Bud. Znaleźć można tutaj między innymi stalowy kominek z piekarnikiem z górnym wylotem komina HECHT VULCANUS BEIGE. Wymiary pierwszego z wymienionych elementów to 850 x 520 x 890 mm, drugiego — 440 x 420 x 250 mm. Waga urządzenia to 65 kg. Piecokuchnia została wyprodukowana w Europie, z wysokiej jakości, solidnej stali. Posiada ona drzwi ze szkła żaroodpornego, które są odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury. Kominek został wyłożony szamotem, co znacząco wydłuża jego żywotność i pozwala na akumulację ciepła. Dzięki temu, piec jest w stanie ogrzewać pomieszczenia nawet po wygaśnięciu ognia. Kominek posiada przestrzeń magazynową na składowanie drewna oraz żeliwny ruszt. Jego moc grzewcza to 6 kW. Moc urządzenia można regulować, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb. Kominek posiada czopuch o średnicy 130 mm, żeliwny ruszt, płytę górną o grubości 5 mm oraz praktyczny termometr. Zalecanymi paliwami w przypadku tego modelu są drewno oraz brykiet drzewny.
Piecokuchnia z płaszczem wodnym
Specyficzną odmianą kuchni węglowej jest piecokuchnia z płaszczem wodnym, czyli osłoną o podwójnych ściankach, między którymi znajduje się woda. W kominkach służy on do magazynowania i przekazywania energii cieplnej. Urządzenie tego typu stanowi połączenie wydajności, funkcjonalności, efektywności spalania oraz wysokiej sprawności systemu grzewczego. Ciepło przekazywane do systemu centralnego ogrzewania jest tu rozprowadzane po całym budynku, a nie wyłącznie po pomieszczeniu, w którym znajduje się piec. Pozwala to na ogrzanie nawet bardzo dużej powierzchni mieszkalnej. Piecokuchnia z płaszczem wodnym przekłada się na niższe koszty ogrzewania oraz możliwość przygotowania ciepłej wody.