Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2022.11.28 15:48 | aktualizacja: 2022.11.28 15:58

"To wszystko było naprawdę..."

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprasza na wystawę "Wysiedlenia i pacyfikacje na Zamojszczyźnie w latach okupacji niemieckiej". Otwarcie ekspozycji, która została zorganizowana w 80. rocznicę akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie, odbyło się w poniedziałek 28 listopada.
"To wszystko było naprawdę..."
"To wszystko było naprawdę..."

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przygotowało dla zwiedzających wyjątkową wystawę, bo poruszającą niezwykle trudny temat wysiedleń i pacyfikacji na Zamojszczyźnie w latach okupacji niemieckiej. Otwarcie odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie 28 listopada.

O tym jak wielką tragedią były wysiedlenia i z czym musieli zmierzyć się nasi przodkowie mówił obecny na wydarzeniu starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip. - Akcje niejednokrotnie przeprowadzane były w nocy, Niemcy zastukali do drzwi kolbą karabinów, po czym było zaledwie kilka, czy kilkanaście minut na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Potem była już tylko droga do obozu koncentracyjnego. To działo się właśnie tutaj, na Zamojszczyźnie, na terenie powiatu biłgorajskiego - mówił starosta i dodał: - Naszym obowiązkiem, obowiązkiem Polaków, którzy żyją w XXI w. jest pamięć o tych wydarzeniach, ale też szacunek do ludzi, którzy to przeżyli. Trzeba ciągle o tym mówić, przypominać, by już nigdy to się nie powtórzyło, a widzimy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jak blisko jest wojna.

Andrzej Szarlip dziękował dyrektorowi Muzeum Ziemi Biłgorajskiej za tę inicjatywę i za zaproszenie młodzieży, która w ten sposób przeżywa niezwykłą lekcję historii.

- Życzę, by oglądając tę ekspozycję wzbudzili Państwo w sobie takie przekonanie, że to wszystko było naprawdę i nie wydarzyło się dawno. Żyją jeszcze świadkowie tych wydarzeń - podsumował gospodarz powiatu.

Z zaproszenia skorzystała też przedstawiciel europoseł Beaty Mazurek . - Jednym z symboli niemieckich zbrodni popełnionych podczas II wojny światowej są przeprowadzone, z wyjątkowym okrucieństwem wysiedlenia ludności cywilnej. Rozkaz, by niszczyć wszystko co polskie wykonywany był z barbarzyństwem i niezwykłą gorliwością. Tragiczna historia to też dramat tysięcy dzieci oddzielonych od rodziców. Te historie do dziś wywierają ogromne wrażenia. To okrucieństwo było nie do pomyślenia - mówiła Aneta Żórawicz.

Wystawa została zorganizowana w 80. rocznicę rozpoczęcia akcji wysiedleńczej na Lubelszczyźnie. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"To wszystko było naprawdę...", 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2716
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
29 stycznia 2023 Biłgoraj
31. finał WOŚP w Biłgoraju
W niedzielę 29 stycznia zorganizowano 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak każdego roku WOŚP gra w Biłgoraju. Na ulicach miasta można było spotkać wolontariuszy, a koncert finałowy odbył się w Biłgorajskim Centrum Kultury.
27 stycznia 2023 Region
Na Roztoczu powstanie ścieżka w koronach drzew
w sobotę, godzina 10:17 Żelebsko
Powstanie droga Żelebsko-Trzęsiny
dzisiaj, 00:02 Biłgoraj
Bal maturalny uczniów ZSZiO
Tegoroczne studniówki uczniów biłgorajskich szkół zakończone. Jako jedni z ostatnich, w sobotę 4 lutego, na balu maturalnym bawili się maturzyści z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Ich studniówka odbyła się w hotelu Janów w Borownicy.
w czwartek, godzina 10:52 Zawada
Potrącenie na trasie Biłgoraj-Zamość. Nie żyje 63-latka
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Strażacy przeszli na emeryturę, w tym rzecznik KP PSP
29 stycznia 2023 Biłgoraj
Studniówka uczniów RCEZ [NOWE ZDJĘCIA]
Na symboliczne sto dni przed najważniejszym egzaminem w życiu, na swoim pierwszym prawdziwym balu bawili się uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Studniówka została zorganizowana w sobotę 28 stycznia, w hotelu Janów, w Borownicy.
w sobotę, godzina 22:55 Biłgoraj
"Sklep z facetami" w Biłgoraju
w piątek, godzina 20:17 Biłgoraj
Spotkanie z działaczami Lewicy
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Zmarł ks. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny
W wieku 80 lat zmarł ks. kan. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla miasta Biłgoraja". Odszedł w środę 25 stycznia.
w czwartek, godzina 11:42 Biłgoraj
W Urzędzie Miasta polała się krew
w sobotę, godzina 08:20 Babice
Babiczanki najlepsze
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Nowe oznakowanie w okolicach jednego z głównych skrzyżowań?
Z taką propozycja, by ustawić nowe znaki w okolicy skrzyżowania ul. Boh. Monte Cassino z ul. Komorowskiego wystąpił radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz, który uznał, że poprawi to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. O jakie zmiany chodzi?
25 stycznia 2023 Goraj
Szkoła na sprzedaż
w piątek, godzina 12:01 Biłgoraj
Karnawałowe szaleństwo w przedszkolu
w sobotę, godzina 22:22 Biłgoraj
"Katolik" na studniówce
Uroczystym balem studniówkowym uczniowie ostatnich klas Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II rozpoczęli odliczanie do egzaminów maturalnych. Wydarzenie zorganizowano w sobotę 4 lutego w Restauracji Kresovia pod Biłgorajem.
w piątek, godzina 08:17 Biłgoraj
Co ze ścieżką rowerową do Smólska?
w czwartek, godzina 07:09 Tarnogród
31. finał WOŚP w Tarnogrodzie
w czwartek, godzina 08:18 Biłgoraj
Sylwia wyruszyła na konkurs Miss Charm
Pochodząca z Biłgoraja Sylwia Bober jest w drodze do Wietnamu, gdzie będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie piękności.
w sobotę, godzina 08:52 Lubelszczyzna
50 solarek, 17 piaskarek i 2 pługi lemieszowe pracują na drogach Lubelszczyzny
w czwartek, godzina 09:20 Tarnogród
Spotkanie z posłanką w Tarnogrodzie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl