Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2022.11.28 15:48 | aktualizacja: 2022.11.28 15:58

"To wszystko było naprawdę..."

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprasza na wystawę "Wysiedlenia i pacyfikacje na Zamojszczyźnie w latach okupacji niemieckiej". Otwarcie ekspozycji, która została zorganizowana w 80. rocznicę akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie, odbyło się w poniedziałek 28 listopada.
"To wszystko było naprawdę..."
"To wszystko było naprawdę..."

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przygotowało dla zwiedzających wyjątkową wystawę, bo poruszającą niezwykle trudny temat wysiedleń i pacyfikacji na Zamojszczyźnie w latach okupacji niemieckiej. Otwarcie odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie 28 listopada.

O tym jak wielką tragedią były wysiedlenia i z czym musieli zmierzyć się nasi przodkowie mówił obecny na wydarzeniu starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip. - Akcje niejednokrotnie przeprowadzane były w nocy, Niemcy zastukali do drzwi kolbą karabinów, po czym było zaledwie kilka, czy kilkanaście minut na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Potem była już tylko droga do obozu koncentracyjnego. To działo się właśnie tutaj, na Zamojszczyźnie, na terenie powiatu biłgorajskiego - mówił starosta i dodał: - Naszym obowiązkiem, obowiązkiem Polaków, którzy żyją w XXI w. jest pamięć o tych wydarzeniach, ale też szacunek do ludzi, którzy to przeżyli. Trzeba ciągle o tym mówić, przypominać, by już nigdy to się nie powtórzyło, a widzimy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jak blisko jest wojna.

Andrzej Szarlip dziękował dyrektorowi Muzeum Ziemi Biłgorajskiej za tę inicjatywę i za zaproszenie młodzieży, która w ten sposób przeżywa niezwykłą lekcję historii.

- Życzę, by oglądając tę ekspozycję wzbudzili Państwo w sobie takie przekonanie, że to wszystko było naprawdę i nie wydarzyło się dawno. Żyją jeszcze świadkowie tych wydarzeń - podsumował gospodarz powiatu.

Z zaproszenia skorzystała też przedstawiciel europoseł Beaty Mazurek . - Jednym z symboli niemieckich zbrodni popełnionych podczas II wojny światowej są przeprowadzone, z wyjątkowym okrucieństwem wysiedlenia ludności cywilnej. Rozkaz, by niszczyć wszystko co polskie wykonywany był z barbarzyństwem i niezwykłą gorliwością. Tragiczna historia to też dramat tysięcy dzieci oddzielonych od rodziców. Te historie do dziś wywierają ogromne wrażenia. To okrucieństwo było nie do pomyślenia - mówiła Aneta Żórawicz.

Wystawa została zorganizowana w 80. rocznicę rozpoczęcia akcji wysiedleńczej na Lubelszczyźnie. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3417
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w piątek, godzina 18:07 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na ul. Długiej
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w piątek, godzina 15:58 Łukowa
Gołym okiem widać zaawansowanie prac przy jednej z najważniejszych powiatowych inwestycji
w czwartek, godzina 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
w piątek, godzina 08:43 Biłgoraj
Kinga ma maturę na 100%
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
11 kwietnia 2024 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w piątek, godzina 21:27 Biłgoraj
W BCK można oglądać wystawę audiowizualną pt. "One"
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer
w czwartek, godzina 09:48 Biłgoraj
W starostwie można oddać krew
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl