Przegląd rozpoczął się w niedzielny poranek 16 października mszą św. odprawioną przez ordynariusza diecezji zamojsko - lubaczowskiej bp. Mariana Rojka w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. "Dzieci Zamojszczyzny" w Biszczy.
Następnie zaplanowano przesłuchania konkursowe. Wszystkich gości witała prezes WTZ w Biszczy Teresa Jaskólska.
Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych "O Księżyc Twardowskiego" jest uznanym wydarzeniem w środowisku osób niepełnosprawnych, rozpoznawalny w kraju i za granicą, uczestnictwo w nim jest znakomitą okazją do zaprezentowania talentu osób niepełnosprawnych na szerokim forum publicznym.
- W tegorocznej edycji przeglądu, tak jak w roku ubiegłym, zmieniliśmy regulamin aby umożliwić wzięcie udziału tym jednostkom, które z różnych przyczyn nie mogą do nas przyjechać osobiście poprzez nagranie video dostarczone na płycie CD/DVD w standardowym formacie AVI, WMV, MPG lub MPEG - poinformowali organizatorzy.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp Salvatore Pennacchio oraz bp diecezji zamojsko - lubaczowskiej Mariana Rojka.
W komitecie honorowym zasiedli:
Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu RP
Małgorzata Kidawa - Błońska - Wicemarszałek Sejmu RP
Prof. Dr hab. Tomasz Grodzki - Marszałek Senatu RP
Marlena Maląg - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Tomasz Maruszewski - Wiceprezes Zarządu PFRON
Lech Sprawka - Wojewoda Lubelski
Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego
Andrzej Szarlip - Starosta Biłgorajski
Ryszard Gliwiński - Wójt Gminy Zamość
Wiesław Różyński - Wójt Gminy Biłgoraj
Zbigniew Pyczko - Wójt Gminy Biszcza
Andrzej Olborski - Dyrektor PGE Dystrybucja S.A. o Zamość
W tym roku zgłosiło się 25 podmiotów, które oceniane były przez jury. 10 osób zaprezentowało się na żywo, pozostali przesłali swoje nagrania.
Celem wydarzenia było przede wszystkim propagowanie poezji recytowanej i śpiewanej twórczości ks. Jana Twardowskiego, Świętego Jana Pawła II, wybitnych poetów polskich oraz własnej, ale także wyszukiwanie i ukazywanie młodych talentów w dziedzinie recytacji i poezji śpiewanej, budowanie więzi artystycznych i poczucia ich tworzenia oraz kształtowanie wizerunku osoby niepełnosprawnej jako artysty i motywowanie osób niepełnosprawnych do rozwijania zdolności twórczych.