Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2022.09.27 12:30

Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów

Na początku bieżącego miesiąca radny Tomasz Bednarz złożył interpelację dotyczącą działań miasta w zakresie ograniczania zużycia energii, co ma związek z ogromnymi podwyżkami cen nośników. Burmistrz Janusz Rosłan wyjaśnił jakie rozwiązania będą wdrożone. Ograniczone będzie m.in. oświetlenie kościołów, czy ścieżek rowerowych. Ile miasto płaci za energię elektryczną?
Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów
Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów

O wniosku radnego Bednarza o wyjaśnienie sytuacji informowaliśmy w artykule pt. Biłgoraj będzie oszczędzać energię?.

Już jest odpowiedź władz miasta.

- Wobec rosnących cen energii elektrycznej wdrożenie inteligentnych systemów sterowania oświetleniem w starych budynkach placówek oświatowych i administracyjnych przyczyniłoby się do uzyskania wymiernych oszczędności. Jednak mając na uwadze obecnie realizowane inwestycje wykonanie takich zadań, bez wsparcia budżetu miasta ze środków zewnętrznych, raczej nie będzie możliwe w najbliższym czasie, ponieważ wiąże się z koniecznością modernizacji instalacji wewnętrznych, wymianą osprzętu, opraw oświetleniowych oraz montażem systemu czujników, a więc wymaga znacznych nakładów finansowych - wyjaśnił burmistrz Janusz Rosłan, dodając, że modernizacja jednego obiektu oświatowego w takim razie to wydatek ok. pół mln zł.

Poza tym, jak podkreślił włodarz wdrożenie inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym wymagałoby rozbudowy istniejących linii oświetleniowych o dodatkowe kable oraz urządzenia sterujące i zarządzające, co wiąże się z koniecznością wykonania projektów oraz robót budowlano - montażowych, a więc znacznie większymi nakładami finansowymi niż w przypadku budynków. Jednak kwestia oświetlenia ulicznego wygląda inaczej, gdyż podczas planowania i przygotowania zadań inwestycyjnych po roku 2010, w ramach których budowane były urządzenia oświetleniowe, rozważane były różne koncepcje, w tym także możliwość zastosowania systemów inteligentnego sterowania i właśnie ze względu na wysokie koszty ich wdrożenia miasto było zmuszone odstąpić od ich przyjęcia.

- Natomiast przyjęliśmy dużo tańszy sposób ograniczenia zużycia energii poprzez zastosowanie opraw oświetleniowych LED z wbudowanymi układami redukcji mocy w godzinach nocnych. Tak więc wdrażanie innych, znacznie droższych i dublujących się systemów ograniczających zużycie energii jest bezzasadne - dodaje gospodarz Biłgoraja i wyjaśnia, że nocne wyłączanie energochłonnych obwodów oświetleniowych stosowane jest już od wielu lat. Przerwa nocna trwa od północy do godz. 5 rano. Co więcej całkowicie z eksploatacji zostały wyłączone prawie wszystkie urządzenia doświetlające ścieżki rowerowe i ciągi piesze.

W najbliższym czasie zostaną wyłączone z eksploatacji oprawy doświetlające ścieżkę rowerową i ciąg pieszy na końcowym odcinku ul. Zamojskiej oraz zostanie zastosowana przerwa nocna dla kolejnych energochłonnych urządzeń, w tym iluminacji kościelnych.

- Informuję również, że od 1 stycznia br. za energię elektryczną płacimy 0,5174 zł netto za kWh, a umowa z obecnym sprzedawcą obowiązuje do końca 2023 roku - wyjaśnił burmistrz Rosłan.

Na wielu budynkach miejskich już zostały zrealizowane inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, na budynkach powstają lub już powstały instalacje fotowoltaiczne.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5370
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar  do Tutejszy   Budżet miejski czy tam samorządowy to nic innego jak pieniądze podatników czyli od nieruchomości i różnych biznesów w mieście.
Jeżeli jako podatnik mam wybierać bezpieczeństwo mieszkańców a efekt dla przyjezdnych to wybieram bezpieczeństwo.
Jeśli tak ci zależy na oświetleniu kościołów to niech to będzie tylko jedna lampa na wejściu i tylko do określonej godziny powiedzmy do 24
Obecnie jest tak że kościoły oświetlone jak choinki na święta wg mnie to zwykłe marnowanie pieniędzy podatnika.
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na inny pożyteczniejszy cel chociażby wspomniane bezpieczeństwo lub tez dopłaty dla tych którzy ogrzewają dom gazem a zostali pominięci w dopłatach do ogrzewania domu.
2 października 2022
brak ocen
Tutejszy   Komentujących poniżej chcę uświadomić, że ponoszenie kosztów przez samorządy za utrzymanie iluminacji obiektów zabytkowych, jest zgodne z obowiązującym prawem. Robi tak chyba zdecydowana większość samorządów. Powinniśmy się cieszyć z tego, że samorząd chce eksponować elewacje takich obiektów, bo w Biłgoraju nie mamy ich wiele, a efekt jest, szczególnie dla odwiedzających nasze miasto. Dodam jeszcze, że tylko trzy kościoły, tj. Trójcy Świętej i WNMP, św. Jerzego i św. Marii Magdaleny, posiadają iluminacje, które finansowane są z budżetu miejskiego.
1 października 2022
+0
-1
JKlemens   To Rosłan płacił za oświetlanie kościołów? Skamle, że nie ma pieniędzy a proboszczom robił przysługę z naszej, podatkowej kasy. Zobaczymy o ile wzrosną podatki od nieruchomości w następnym roku.
28 września 2022
+4
-2
Drakkar   W najbliższym czasie zostaną wyłączone z eksploatacji oprawy doświetlające ścieżkę rowerową i ciąg pieszy na końcowym odcinku ul. Zamojskiej oraz zostanie zastosowana przerwa nocna dla kolejnych energochłonnych urządzeń, w tym iluminacji kościelnych.
Czyli można z tego wywnioskować iż to urząd miasta z pieniędzy podatników płacił za oświetlenie kościołów a nie parafie?
27 września 2022
+6
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 20:51 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
dzisiaj, 09:23 Biłgoraj
Rowerzystka trafiła do szpitala
dzisiaj, 12:56 Biłgoraj
Aktywne Starszaki ZNP 4.0
17 maja 2023 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja. Kto zagra?
Już w przyszły weekend odbędą się Dni Biłgoraja. Podczas wydarzenia zaplanowano całą masę atrakcji, gwiazdą będzie zespół Poparzeni Kawą Trzy.
dzisiaj, 10:09 Biłgoraj
Oszukana podczas sprzedaży. Straciła kilka tys. zł
dzisiaj, 08:51 Biłgoraj
Szkolenie z zakresu FAS
w środę, godzina 18:24 Biłgoraj
Podatki w górę?
Podczas środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, po raz kolejny wrócono do tematu podwyżki stawek podatkowych od nieruchomości. Tym razem udało się uchwalić nowe kwoty?
w niedzielę, godzina 14:42 Biłgoraj
Wioska Słowian stanęła w centrum miasta [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 09:51 Tereszpol
Suczka znaleziona na skraju lasu
w środę, godzina 17:49 Biłgoraj
Głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja (24 maja) było głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, czyli stwierdzenia prawidłowości podjętych działań finansowych w poprzednim roku. Radni musieli też podjąć decyzję co do udzielenia włodarzowi wotum zaufania.
w niedzielę, godzina 00:52 Biłgoraj
Poparzeni Kawą Trzy z koncertem w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 18:49 Sól
W Soli bawią się i pomagają
w niedzielę, godzina 22:04 Biłgoraj
Dni Biłgoraja za nami
W drugi dzień świętowania organizatorzy zaprosili na plac przy BCK. Na scenie letniej zaprezentowały się lokalne zespoły, ale wystąpił tez teatr z Dąbrowicy. Na zakończenie wystąpiła zwyciężczyni Voice of Poland Ola Nizio.
w sobotę, godzina 18:08 Biłgoraj
Trwa jarmark w ramach Dni Miasta
w środę, godzina 08:29 Biłgoraj
Firma z Biłgoraja na 5. miejscu w rankingu Forbesa
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Przyjaźń ponad granicami
Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
14 maja 2023 Biłgoraj
26-letni motocyklista zginął na miejscu
w piątek, godzina 15:43 Sól
Mieszkaniec gminy Biłgoraj potrzebuje krwi
w czwartek, godzina 17:48 Biłgoraj
Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami
W czwartkowe popołudnie 25 maja odbyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. Bagiennej. Władze miasta mają w planach wykonanie ciągu pieszego i drogi dla rowerzystów. Już na początku rozgorzała prawdziwa awantura.
19 maja 2023 Biłgoraj
Budynek zniknął
16 maja 2023 Aleksandrów
12-latek odgryzł fragment skóry 13-latkowi
21 maja 2023 Szarajówka
Żywcem spalono 59 osób. 80. rocznica pacyfikacji Szarajówki
Pacyfikacja Szarajówki w 1943r. należała do najokrutniejszej nie tylko na Zamojszczyźnie, ale i w całej Polsce. W tym roku przypada 80. rocznica tych tragicznych wydarzeń. W miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się wieś stoi teraz cmentarz. Tam odbyły się uroczystości, które zostały objęte Patronatem Honorowym Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka.
w piątek, godzina 12:22 Biłgoraj
Bezpodstawnie zwolniona urzędniczka otrzymała odszkodowanie, w kolejce czekają następni pracownicy
19 maja 2023 Biłgoraj
O biłgorajskim szlabanie usłyszy cała Polska
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl