Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2022.09.27 12:30

Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów

Na początku bieżącego miesiąca radny Tomasz Bednarz złożył interpelację dotyczącą działań miasta w zakresie ograniczania zużycia energii, co ma związek z ogromnymi podwyżkami cen nośników. Burmistrz Janusz Rosłan wyjaśnił jakie rozwiązania będą wdrożone. Ograniczone będzie m.in. oświetlenie kościołów, czy ścieżek rowerowych. Ile miasto płaci za energię elektryczną?
Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów
Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów

O wniosku radnego Bednarza o wyjaśnienie sytuacji informowaliśmy w artykule pt. Biłgoraj będzie oszczędzać energię?.

Już jest odpowiedź władz miasta.

- Wobec rosnących cen energii elektrycznej wdrożenie inteligentnych systemów sterowania oświetleniem w starych budynkach placówek oświatowych i administracyjnych przyczyniłoby się do uzyskania wymiernych oszczędności. Jednak mając na uwadze obecnie realizowane inwestycje wykonanie takich zadań, bez wsparcia budżetu miasta ze środków zewnętrznych, raczej nie będzie możliwe w najbliższym czasie, ponieważ wiąże się z koniecznością modernizacji instalacji wewnętrznych, wymianą osprzętu, opraw oświetleniowych oraz montażem systemu czujników, a więc wymaga znacznych nakładów finansowych - wyjaśnił burmistrz Janusz Rosłan, dodając, że modernizacja jednego obiektu oświatowego w takim razie to wydatek ok. pół mln zł.

Poza tym, jak podkreślił włodarz wdrożenie inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym wymagałoby rozbudowy istniejących linii oświetleniowych o dodatkowe kable oraz urządzenia sterujące i zarządzające, co wiąże się z koniecznością wykonania projektów oraz robót budowlano - montażowych, a więc znacznie większymi nakładami finansowymi niż w przypadku budynków. Jednak kwestia oświetlenia ulicznego wygląda inaczej, gdyż podczas planowania i przygotowania zadań inwestycyjnych po roku 2010, w ramach których budowane były urządzenia oświetleniowe, rozważane były różne koncepcje, w tym także możliwość zastosowania systemów inteligentnego sterowania i właśnie ze względu na wysokie koszty ich wdrożenia miasto było zmuszone odstąpić od ich przyjęcia.

- Natomiast przyjęliśmy dużo tańszy sposób ograniczenia zużycia energii poprzez zastosowanie opraw oświetleniowych LED z wbudowanymi układami redukcji mocy w godzinach nocnych. Tak więc wdrażanie innych, znacznie droższych i dublujących się systemów ograniczających zużycie energii jest bezzasadne - dodaje gospodarz Biłgoraja i wyjaśnia, że nocne wyłączanie energochłonnych obwodów oświetleniowych stosowane jest już od wielu lat. Przerwa nocna trwa od północy do godz. 5 rano. Co więcej całkowicie z eksploatacji zostały wyłączone prawie wszystkie urządzenia doświetlające ścieżki rowerowe i ciągi piesze.

W najbliższym czasie zostaną wyłączone z eksploatacji oprawy doświetlające ścieżkę rowerową i ciąg pieszy na końcowym odcinku ul. Zamojskiej oraz zostanie zastosowana przerwa nocna dla kolejnych energochłonnych urządzeń, w tym iluminacji kościelnych.

- Informuję również, że od 1 stycznia br. za energię elektryczną płacimy 0,5174 zł netto za kWh, a umowa z obecnym sprzedawcą obowiązuje do końca 2023 roku - wyjaśnił burmistrz Rosłan.

Na wielu budynkach miejskich już zostały zrealizowane inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, na budynkach powstają lub już powstały instalacje fotowoltaiczne.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 5963
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar  do Tutejszy   Budżet miejski czy tam samorządowy to nic innego jak pieniądze podatników czyli od nieruchomości i różnych biznesów w mieście.
Jeżeli jako podatnik mam wybierać bezpieczeństwo mieszkańców a efekt dla przyjezdnych to wybieram bezpieczeństwo.
Jeśli tak ci zależy na oświetleniu kościołów to niech to będzie tylko jedna lampa na wejściu i tylko do określonej godziny powiedzmy do 24
Obecnie jest tak że kościoły oświetlone jak choinki na święta wg mnie to zwykłe marnowanie pieniędzy podatnika.
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na inny pożyteczniejszy cel chociażby wspomniane bezpieczeństwo lub tez dopłaty dla tych którzy ogrzewają dom gazem a zostali pominięci w dopłatach do ogrzewania domu.
2 października 2022
brak ocen
Tutejszy   Komentujących poniżej chcę uświadomić, że ponoszenie kosztów przez samorządy za utrzymanie iluminacji obiektów zabytkowych, jest zgodne z obowiązującym prawem. Robi tak chyba zdecydowana większość samorządów. Powinniśmy się cieszyć z tego, że samorząd chce eksponować elewacje takich obiektów, bo w Biłgoraju nie mamy ich wiele, a efekt jest, szczególnie dla odwiedzających nasze miasto. Dodam jeszcze, że tylko trzy kościoły, tj. Trójcy Świętej i WNMP, św. Jerzego i św. Marii Magdaleny, posiadają iluminacje, które finansowane są z budżetu miejskiego.
1 października 2022
+0
-1
JKlemens   To Rosłan płacił za oświetlanie kościołów? Skamle, że nie ma pieniędzy a proboszczom robił przysługę z naszej, podatkowej kasy. Zobaczymy o ile wzrosną podatki od nieruchomości w następnym roku.
28 września 2022
+4
-2
Drakkar   W najbliższym czasie zostaną wyłączone z eksploatacji oprawy doświetlające ścieżkę rowerową i ciąg pieszy na końcowym odcinku ul. Zamojskiej oraz zostanie zastosowana przerwa nocna dla kolejnych energochłonnych urządzeń, w tym iluminacji kościelnych.
Czyli można z tego wywnioskować iż to urząd miasta z pieniędzy podatników płacił za oświetlenie kościołów a nie parafie?
27 września 2022
+6
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 09:34 Biłgoraj
Gwałtowne burze nad powiatem. Możliwy grad
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
dzisiaj, 08:57 Biłgoraj
Władze miasta chcą odzyskać ciepło ze ścieków
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w piątek, godzina 07:46 Biłgoraj
Drugie miejsce biłgorajskiego "Medyka"
dzisiaj, 08:24 Gliny
Tymczasowa organizacja ruchu w gminie Księżpol
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Zgłoszenie o pożarze kościoła i szpitala
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl