Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł partnera
2022.06.27 15:40 | aktualizacja: 2022.06.27 15:57

Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do miasta?

Rowery elektryczne miejskie to ciekawa alternatywa dla klasycznych środków komunikacji - pozwalają uniknąć zatłoczenia, z jakim spotykamy się w tramwajach, autobusach i metrach, pomagają uniknąć korków, a do tego korzystanie z nich nie wymaga większego wysiłku, co ma szczególnie duże znaczenie w upalne dni. Jakie kryteria wyboru roweru elektrycznego będą najlepsze? Na co zwrócić największą uwagę?
Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do miasta?
Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do miasta?

Na jakiej zasadzie działa elektryczny rower miejski?

Wspomaganie w rowerze miejskim uruchamia się w momencie, gdy zaczniesz kręcić pedałami. Mitem jest zatem to, że rowerem elektrycznym będziesz przemieszczać się tak jak np. skuterem, bez kręcenia korbą w ogóle, dlatego że wówczas wspomaganie będzie automatycznie odłączone.

Wspomaganie w rowerze elektrycznym ograniczone jest jednak wyłącznie do 25 km/h poprzez blokadę. Przy rozwijaniu większej prędkości, wspomaganie również nie zadziała. Jednak, jako że mówimy tutaj o rowerze miejskim, większe prędkości mogłyby już okazać się zbędne, a nawet niebezpieczne.

Rower elektryczny miejski jest doskonałym rozwiązaniem, dlatego że pozwala na aktywne przemieszczanie się osobom starszym, a także wszystkim tym, którzy chcą szybko dotrzeć do miejsca docelowego przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świeżości.

Jak dobrać najlepszy rower miejski?

Rowery elektryczne charakteryzują się przede wszystkim większą wagą w stosunku do modeli klasycznych - różnica ta może wynosić nawet do 10 kg. Mieszkając w mieście, jest to dużym obciążeniem, jeśli zamierzasz przechowywać rower w mieszkaniu, a nie mieszkasz na parterze.

Dlatego też wybierając rower, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana została rama - w przypadku modeli miejskich całkiem dobrym kompromisem jest aluminium. Jest ono dosyć lekkie, ma odpowiednią sztywność, a do tego aluminiowe ramy rowerów nie podnoszą przesadnie ich ceny.

Ponadto, jako że rowery miejskie nie są przeznaczone do ekstremalnego użytkowania, zastosowane w nich mechanizmy są dosyć proste, najbliższe rozwiązaniom klasycznym. Typowym rozwiązaniem dla elektrycznych rowerów miejskich są również hamulce typu V-brake, co podkreśla dosyć rekreacyjny charakter tych rowerów, z uwagi na fakt, że w starciu ze zwiększoną masą rowerów elektrycznych, zdecydowanie bezpieczniejszym i mocniejszym rozwiązaniem będą hamulce tarczowe. Jednak przy typowo miejskim użytkowaniu, hamulce V-brake powinny być w zupełności wystarczające.

Jakie powinno być umieszczenie silnika?

Miejsce zamontowania silnika ma duże znaczenie z uwagi na komfort jazdy i wpływ na środek ciężkości roweru. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie silnika w centralnej części korby, co wymusza na producentach duże przebudowanie ramy roweru i odpowiednie jej wzmocnienie. Aby zmniejszyć ilość przekształceń, coraz częściej spotykane są rowery z bateriami zamontowanymi w dolnej części ramy - wymusza to stworzenie mocniejszej ramy i przekłada się także na podniesienie jej wagi.

Kwestie bezpieczeństwa na rowerach elektrycznych miejskich

Większa waga pojazdu, połączona z większą prędkością, na ogół jest przepisem na niebezpieczeństwo. Tak jak już wspominaliśmy, rowery elektryczne, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach miejskich, trekkingowych, czy też jakichkolwiek innych, zawsze będą one cięższe od klasycznego roweru. Być może z tego właśnie powodu na rowery elektryczne zakładane są blokady. Dzięki ich działaniu po osiągnięciu prędkości większej niż 25 km/h, wspomaganie elektryczne przestaje działać. Jest to sposobem na spełnienie wymogów nakładanych przez prawo.

Teoretycznie blokady można usunąć, lecz w praktyce jest to łamanie przepisów, a także narażanie siebie i innych na niebezpieczeństwo. Rowery elektryczne bez blokady mogą rozpędzić się do prędkości sięgającej nawet 50-60 km/h, co przy poruszaniu się na drogach dla pieszych i rowerów stanowi niemałe zagrożenie.

Rower elektryczny miejski - czy warto go wybrać?

Komfort jazdy, jaki odczujesz na miejskim rowerze elektrycznym, będzie wprost nieporównywalny do tego na klasycznych modelach. Szybsze docieranie do celu, lekka jazda rekreacyjna ze wspomaganiem nawet do 100 km umożliwi Ci udawanie się na atrakcyjne wycieczki poza miastem i zobaczenie pięknych miejsc, które do tej pory wydawały się położone zbyt daleko od domu.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1297
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w sobotę, godzina 19:30 Biłgoraj
Konkurs talentów w BCK
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Wkrótce otwarcie pierwszej jadłodzielni w Biłgoraju
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
w sobotę, godzina 11:13 Biłgoraj
Zdążyć z pomocą
w piątek, godzina 12:18 Biłgoraj
Będzie kolejna inwestycja drogowa w Biłgoraju
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
w sobotę, godzina 08:45 Biszcza
360 zawodników wystartowało nad zalewem
w piątek, godzina 09:20 Biłgoraj
Schola zaprasza do współpracy
w sobotę, godzina 10:35 Biłgoraj
Liście, tukan i egzotyczne kwiaty. Młodzież wzięła się za malowanie bloku [NOWE ZDJĘCIA]
Na jednym z bloków przy placu Wolności w Biłgoraju widniały wulgarne napisy szpecące elewację. Zajęli się tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Pod nadzorem nauczycieli stworzyli prawdziwe dzieło. Akcja odbyła się w sobotę 30 września.
w czwartek, godzina 11:16 Biłgoraj
Oszukany przy zakupie pelletu
we wtorek, godzina 11:57 Biłgoraj
Areszt dla 21-latka za posiadanie znacznych ilości narkotyków
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
We wtorek 26 września podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 74 na odcinku między Gorajcem a Szczebrzeszynem. Remont blisko 9 km drogi pochłonie 119 mln zł. Przebudowa tego odcinka, wraz z planowaną budową obwodnicy Gorajca, pozwoli odciążyć drogę wojewódzką nr 835 na odcinku między Frampolem a Biłgorajem.
w środę, godzina 15:23 Biłgoraj
Pilne! Sanepid przekazał informacje o jakości wody
w sobotę, godzina 08:11 Biłgoraj
Policjanci w szkole
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadziła poszukiwania zaginionego mieszkańca Biłgoraja. Osoby mogące posiadać informacje na temat miejsca pobytu mężczyzny proszone są o powiadomienie Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju osobiście lub pod numerem telefonu 47 815 20 10. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer alarmowy 997/112 lub kontaktując się z najbliższą jednostką policji, także anonimowo.
w piątek, godzina 07:50 Tereszpol-Zaorenda
Biłgorajskie Zawody Rodzinne
w poniedziałek, godzina 12:13 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora OIK rozstrzygnięty
w czwartek, godzina 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
W najbliższych dniach na mieszkańców powiatu biłgorajskiego czeka wiele wydarzeń. Od konferencji poświęconej wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, przez piknik historyczny w Brodziakach, po mobilne koncerty Orkiestry Dętej z Goraja wraz uczniami. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
w czwartek, godzina 09:03 Powiat
Powstaną chodniki, ciągi piesze i ścieżki rowerowe
23 września 2023 Dereźnia
Kartoflaki u Dereźnianek
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl