Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.05.28 08:40

Jak wykorzystuje się najnowsze technologie przemysłowe w instalacjach domowych?

Mówi się, że wymagania przemysłu są wyższe od wymagań użytkowników domowych - przynajmniej jeśli chodzi o pewne rozwiązania techniczne. To do pewnego stopnia prawda, ale im tańsze stają się rozwiązania znane z zastosowań profesjonalnych, tym większe jest pole do stosowania ich także w domach. Oto kilka prostych przykładów.
Jak wykorzystuje się najnowsze technologie przemysłowe w instalacjach domowych?
Jak wykorzystuje się najnowsze technologie przemysłowe w instalacjach domowych?

Zawory w mniejszym rozmiarze

Główne instalacje domowe to instalacje wodne. Do dziś oczywiście obsługuje się je w większości klasycznymi mechanicznymi zaworami z dźwigniami lub pokrętłami. Jednak tak naprawdę elektrozawór w domowej instalacji też pojawia się coraz częściej, głównie w połączeniu z systemami sterowania elektronicznego czy to w bateriach umywalkowych, czy panelach prysznicowych. O ile w przemyśle główną zaletą elektrozaworów była trwałość i niezawodność (dlatego część z nich może funkcjonować na przykład jako zawór bezpieczeństwa w układach), o tyle w domu przeważają względy komfortu, choć i bezawaryjność jest sporą zaletą. Zawory to jednak nie jest jedyny przykład przechodzenia technologii z przemysłu do zastosowań domowych.

Najnowsze technologie w domowych warunkach

Większość technologii, żeby znaleźć zastosowanie w sprzętach czy instalacjach domowych, musi zostać zminiaturyzowana i niekoniecznie chodzi tutaj o wymiary, ale o możliwości. Nie wszystkie takie urządzenia są też zawsze dobrze widoczne, czego świetnym przykładem są przemysłowe pompy, które dały początek choćby zanurzalnym pompom instalowanym w studniach. Jeszcze trudniej rozpoznać przemysłowy rodowód na przykład w sprężarkach instalowanych w pompach ciepła, a które też nie osiągałyby takiej sprawności, gdyby nie to, że wywodzą się z urządzeń zdecydowanie potężniejszych, które trzeba było szczególnie dobrze dopracować, uwzględniając potrzeby przemysłu. Kiedy technologia stawała się coraz tańsza i łatwiej dostępna, można było myśleć nad tym, jak zastosować ją również w mniejszej skali. Jeśli chodzi o pompy, to chyba lepszego przykładu transferu technologii niż pompy do klimatyzacji, znaleźć się nie da: te domowe to po prostu miniturki przemysłowych. Tutaj nie trzeba było nawet specjalnie modyfikować technologii.

Nie tylko zawory i pompy

Zawory czy pompy to konkretne urządzenia, które znalazły zastosowania w instalacjach domowych, choć były opracowywane z myślą o użytku przemysłowym. Czasem jednak chodzi o coś innego, czyli na przykład pewne pomysły konstrukcyjne - nie cały zawór, tylko kształt i ułożenie klap, albo materiały. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, ponieważ dziś bardzo często domowa armatura od tej przemysłowej różni się gabarytami i szczegółami projektu, ale materiały coraz częściej są takie same. Kto na przykład widział niedawno w sklepie zawór ze znalu? Tego się już nie robi. Tak samo wprowadza się pewne idee projektowe, które mają na przykład wpływ na marginalną poprawę przepływu wody w instalacji domowej, bo minimalnie opóźniają osadzanie się kamienia. Czy to ważne? Cóż - można bez takich zmian tworzyć niezłą armaturę czy zawory, ale ponieważ technologia stała się tania i powszechna, to równie dobrze można tworzyć sprzęt klasy premium, który w sporej części wzorowany jest jeśli nie na gotowych rozwiązaniach przemysłowych, to przynajmniej na pewnych pomysłach.

Jak zmiany technologiczne wpływają na domowe instalacje

Gdyby przyjrzeć się sprzętom domowym, to praktycznie w każdym przypadku można by było wyprowadzić ich historię od jakichś rozwiązań przemysłowych. To, że właśnie w przypadku instalacji - czy to wodnych, czy elektrycznych, czy dziś również gazowych - jest to najwyraźniejsze, nie oznacza, że podobnych przypadków nie można by było wskazać w praktycznie każdej branży. Dlatego na zmiany w przemyśle powinni patrzeć też ci, którzy interesują się postępem technologicznym w sprzętach, urządzeniach i instalacjach domowych.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1001
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 lutego 2024 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
w niedzielę, godzina 13:19 Biłgoraj
Kilkaset osób stanęło na starcie Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych [NOWE ZDJĘCIA]
24 lutego 2024 Obsza
Akcyza do zwrotu
22 lutego 2024 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
w niedzielę, godzina 08:57 Powiat
7 miejscowości bez prądu
w sobotę, godzina 10:35 Biłgoraj
"Medyk" zaprosił na Dzień Kobiet [NOWE ZDJĘCIA]
w niedzielę, godzina 16:56 Biłgoraj
Kampania już widoczna na ulicach miasta
Jutro, czyli 4 marca mija termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin, czy miast. Wiele osób już ogłosiło swój start, uśmiechając się z plakatów, które zostały rozwieszone przy głównych ulicach. Kampania się rozkręca i nie trwa już wyłącznie w internecie.
w piątek, godzina 10:36 Harasiuki
Biłgorajanka zapłaci 2,5 tys. zł za zbyt szybką jazdę
w sobotę, godzina 11:05 Lubelszczyzna
Finał Miss Polonia Województwa Lubelskiego już jutro. O koronę powalczą także mieszkanki powiatu
25 lutego 2024 Długi Kąt
Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W niedzielny wieczór 25 lutego na drodze wojewódzkiej nr 853 doszło do potrącenia pieszego. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanej osoby.
w środę, godzina 17:18 Biłgoraj
Sekretarz przechodzi na emeryturę. Pożegnali go pracownicy Urzędu Miasta
24 lutego 2024 Biłgoraj
Wilki w okolicy Biłgoraja
w piątek, godzina 08:33 Biłgoraj
Jarosław Lipiec zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR
W czwartek 29 lutego, radny Rady Powiatu i dotychczasowy pracownik biłgorajskiego biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosław Lipiec odebrał powołanie na stanowisko zastępcy dyrektora lubelskiego oddziału największej agencji płatniczej w Polsce.
we wtorek, godzina 15:37 Majdan Stary
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
w piątek, godzina 13:42 Biłgoraj
Kierująca suzuki wymusiła pierwszeństwo, trafiła do szpitala
w piątek, godzina 15:25 Biłgoraj
Biłgoraj w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W piątek 1 marca, z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kombatantów, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Biłgoraja, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
we wtorek, godzina 13:34 Biłgoraj
Jest praca w Urzędzie Miasta
w niedzielę, godzina 08:41 Biłgoraj
Kobiety - kobietom
25 lutego 2024 Gmina Biłgoraj
Gmina szuka trzech dyrektorów
Urząd Gminy w Biłgoraju ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów Szkół Podstawowych w Dereźni Solskiej, Hedwiżynie i Korytkowie Dużym. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, które pokierują placówkami?
24 lutego 2024 Biłgoraj
Tłumy na treningu z trzykrotnym mistrzem świata
w piątek, godzina 13:20 Biłgoraj
Zderzenie osobówek. Sprawca zapłaci 1 300 zł mandatu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl