Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.05.28 08:40

Jak wykorzystuje się najnowsze technologie przemysłowe w instalacjach domowych?

Mówi się, że wymagania przemysłu są wyższe od wymagań użytkowników domowych - przynajmniej jeśli chodzi o pewne rozwiązania techniczne. To do pewnego stopnia prawda, ale im tańsze stają się rozwiązania znane z zastosowań profesjonalnych, tym większe jest pole do stosowania ich także w domach. Oto kilka prostych przykładów.
Jak wykorzystuje się najnowsze technologie przemysłowe w instalacjach domowych?
Jak wykorzystuje się najnowsze technologie przemysłowe w instalacjach domowych?

Zawory w mniejszym rozmiarze

Główne instalacje domowe to instalacje wodne. Do dziś oczywiście obsługuje się je w większości klasycznymi mechanicznymi zaworami z dźwigniami lub pokrętłami. Jednak tak naprawdę elektrozawór w domowej instalacji też pojawia się coraz częściej, głównie w połączeniu z systemami sterowania elektronicznego czy to w bateriach umywalkowych, czy panelach prysznicowych. O ile w przemyśle główną zaletą elektrozaworów była trwałość i niezawodność (dlatego część z nich może funkcjonować na przykład jako zawór bezpieczeństwa w układach), o tyle w domu przeważają względy komfortu, choć i bezawaryjność jest sporą zaletą. Zawory to jednak nie jest jedyny przykład przechodzenia technologii z przemysłu do zastosowań domowych.

Najnowsze technologie w domowych warunkach

Większość technologii, żeby znaleźć zastosowanie w sprzętach czy instalacjach domowych, musi zostać zminiaturyzowana i niekoniecznie chodzi tutaj o wymiary, ale o możliwości. Nie wszystkie takie urządzenia są też zawsze dobrze widoczne, czego świetnym przykładem są przemysłowe pompy, które dały początek choćby zanurzalnym pompom instalowanym w studniach. Jeszcze trudniej rozpoznać przemysłowy rodowód na przykład w sprężarkach instalowanych w pompach ciepła, a które też nie osiągałyby takiej sprawności, gdyby nie to, że wywodzą się z urządzeń zdecydowanie potężniejszych, które trzeba było szczególnie dobrze dopracować, uwzględniając potrzeby przemysłu. Kiedy technologia stawała się coraz tańsza i łatwiej dostępna, można było myśleć nad tym, jak zastosować ją również w mniejszej skali. Jeśli chodzi o pompy, to chyba lepszego przykładu transferu technologii niż pompy do klimatyzacji, znaleźć się nie da: te domowe to po prostu miniturki przemysłowych. Tutaj nie trzeba było nawet specjalnie modyfikować technologii.

Nie tylko zawory i pompy

Zawory czy pompy to konkretne urządzenia, które znalazły zastosowania w instalacjach domowych, choć były opracowywane z myślą o użytku przemysłowym. Czasem jednak chodzi o coś innego, czyli na przykład pewne pomysły konstrukcyjne - nie cały zawór, tylko kształt i ułożenie klap, albo materiały. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, ponieważ dziś bardzo często domowa armatura od tej przemysłowej różni się gabarytami i szczegółami projektu, ale materiały coraz częściej są takie same. Kto na przykład widział niedawno w sklepie zawór ze znalu? Tego się już nie robi. Tak samo wprowadza się pewne idee projektowe, które mają na przykład wpływ na marginalną poprawę przepływu wody w instalacji domowej, bo minimalnie opóźniają osadzanie się kamienia. Czy to ważne? Cóż - można bez takich zmian tworzyć niezłą armaturę czy zawory, ale ponieważ technologia stała się tania i powszechna, to równie dobrze można tworzyć sprzęt klasy premium, który w sporej części wzorowany jest jeśli nie na gotowych rozwiązaniach przemysłowych, to przynajmniej na pewnych pomysłach.

Jak zmiany technologiczne wpływają na domowe instalacje

Gdyby przyjrzeć się sprzętom domowym, to praktycznie w każdym przypadku można by było wyprowadzić ich historię od jakichś rozwiązań przemysłowych. To, że właśnie w przypadku instalacji - czy to wodnych, czy elektrycznych, czy dziś również gazowych - jest to najwyraźniejsze, nie oznacza, że podobnych przypadków nie można by było wskazać w praktycznie każdej branży. Dlatego na zmiany w przemyśle powinni patrzeć też ci, którzy interesują się postępem technologicznym w sprzętach, urządzeniach i instalacjach domowych.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Jak wykorzystuje się najnowsze technologie przemysłowe w instalacjach domowych?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 590
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 15:56 Obsza
Ślubne inspiracje w Obszy
W niedzielne popołudnie 26 marca w powiecie biłgorajskim odbyły się targi ślubne. Wydarzenie zorganizowano w Pensjonacie Roztocze w Obszy. Można było obejrzeć piękne stroje, poznać muzyków, czy zapoznać się z ofertą cukierników, czy firm florystycznych.
w środę, godzina 09:06 Biłgoraj
Szukają strażaków
w poniedziałek, godzina 12:48 Biłgoraj
Koniec akcji poszukiwawczej
w sobotę, godzina 16:04 Frampol
Tancerze z całej Polski zjechali do Frampola
W sobotni poranek 25 marca w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego we Frampolu rozpoczął się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego TOP-ART 2023. W tanecznej rywalizacji wzięli udział tancerze z 43 szkół i klubów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Tanecznym.
w poniedziałek, godzina 19:27 Sól
Wypadek w Soli. Trzy osoby trafiły do szpitala [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 14:15 Biłgoraj
Wielkanocny stół - pomysły uczniów ZSZiO
15 marca 2023 Biłgoraj
Powiat ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów RCEZ i ZSBiO
Zarząd Powiatu podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów dwóch szkół ponadpodstawowych. Kandydaci mogą składać dokumenty do 29 marca, do godz. 9.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Policja zakończyła poszukiwania nastolatka
we wtorek, godzina 07:25 Zastawie
Drugi przetarg na remont drogi wojewódzkiej
23 marca 2023 Biłgoraj
Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących planowanej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858, od granicy województwa do al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 23 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego.
w środę, godzina 10:47 Obsza
Wiosenna zbiórka nietypowych odpadów
we wtorek, godzina 16:27 Biłgoraj
Wizyta wiceministra rodziny i polityki społecznej w powiecie biłgorajskim
we wtorek, godzina 15:56 Lubelszczyzna
Kolejne miliony zł na budowę dróg przyznane. Kto i ile dostał?
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie, podczas którego zostały podpisane umowy na realizację zadań do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2023 r. W wydarzeniu udział wzięli: wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz wicewojewodowie Robert Gmitruczuk i Bolesław Gzik. Umowy podpisały 52 samorządy (11 powiatów; 41 gmin). Samorządowcy odebrali też symboliczne czeki.
22 marca 2023 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
w piątek, godzina 07:29 Biłgoraj
Nowa prezes UTW w Biłgoraju
w piątek, godzina 21:04 Biłgoraj
Całonocna wędrówka w poszukiwaniu nadziei
W piątkowy wieczór 24 marca, po raz kolejny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Idę, bo szukam nadziei". EDK wystartowała także z biłgorajskiego sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny
w piątek, godzina 16:51 Biłgoraj
Apel o zamknięcie czworonogów
w poniedziałek, godzina 08:49 Biłgoraj
Marsz w obronie dobrego imienia Św. Jana Pawła II
w środę, godzina 12:48 Turobin
Kolejna próba. Tym razem Turobin zostanie miastem?
Pod koniec ubiegłego roku gmina Turobin przeprowadziła konsultacje społeczne dotyczące przywrócenia praw miejskich miejscowości Turobin. Wyniki jasno pokazały, że mieszkańcy popierają ten pomysł. Wójt gminy zapowiedział złożenie wniosku do wojewody lubelskiego w tej sprawie.
w sobotę, godzina 14:08 Biłgoraj
Policja prosi o pomoc. Zaginął 42-latek
w poniedziałek, godzina 10:02 Biłgoraj
Wpłacił zaliczkę, przejechał 300 km i stracił pieniądze
17 marca 2023 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w poniedziałek, godzina 09:33 Korytków Mały
Pocisk artyleryjski znaleziony w lesie
23 marca 2023 Ciosmy
Śmiertelny wypadek podczas wycinki drzew
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl