Polska energetyka wiatrowa jest młodą branżą. Pierwsze farmy wiatrowe powstały ok. 10 lat temu. Jednak największe zainteresowanie tym tematem rozwinęło się w ostatnich 2-3 latach. Bilans energetyczny Polski jest ujemny. W województwie lubelskim wytwarzane jest 450 megawatów, a nasz region potrzebuje mocy energetycznej 1400 megawatów. Specjaliści liczą, że około 900 mogą dać powstające farmy wiatrowe.
W temacie wiatraków wciąż jest wiele pytań dotyczących ich oddziaływania na zdrowie ludzi, przyrodę, wytwarzany hałas, czy wreszcie uczciwości firm podpisujących umowy na wiele lat.
Kompendium wiedzy na temat farm wiatrowych jest strona internetowa www.oddzialywaniawiatrakow.pl. Co ważne, można na niej znaleźć listę firm, które zobowiązały się do przestrzegania zasad Kodeksu Etyki. - Kodeks etyki w energetyce wiatrowej jest dobrowolnym zobowiązaniem do przestrzegania, w procesie przygotowania i realizacji projektów farm wiatrowych, określonych zasad zmniejszających groźbę negatywnych oddziaływań zrealizowanych inwestycji na lokalne społeczności i środowisko. Kodeks powstał, aby promować tych inwestorów i deweloperów, którzy w swojej działalności dbają o najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska oraz dialogu społecznego, a także aby wskazywać te standardy wszystkim uczestnikom rynku energetyki wiatrowej - czytamy na stronie.
Konsultacje społeczne w tym temacie są szczególnie istotne. Wkrótce przekonamy się, czy mieszkańcy Tarnogrodu i okolic są w ogóle zainteresowani powstawaniem farm wiatrowych w tym regionie. Spotkanie zaplanowano na godz. 20.00 w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury.