Chociaż konto walutowe nie jest produktem tak bardzo popularnym jak rachunek osobisty, rośnie zainteresowanie. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ bywa bardzo przydatne.
Jak działa konto walutowe?
Konto walutowe można porównać do konta osobistego - działa na identycznej zasadzie. Różni je jedynie waluta - w tym przypadku mogą to być np. dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, euro czy funty szterlingi. Daje to ogromne możliwości w zakresie dokonywania transakcji międzynarodowych - bez konieczności ponoszenia kosztów związanych ze spreadem naliczanym przez bank.
Konto walutowe - dla kogo?
Konto walutowe może założyć każdy, kto tylko ma taką potrzebę lub chęć. Takie rozwiązanie powinny jednak rozważyć w szczególności osoby, które:
- korzystają z kantoru i usług wielowalutowych,
- często wyjeżdżają poza granice Polski i płacą w obcej walucie,
- osiągają dochody od zagranicznych pracodawców - także mieszkając w Polsce,
- dokonują zakupów w internetowych sklepach zagranicznych lub korzystają z usług firm międzynarodowych działających online,
- spłacają kredyt w obcej walucie,
- chcą oszczędzać w obcej walucie.
W ich przypadku konto walutowe jest ogromnym ułatwieniem i przede wszystkim pozwala na uniknięcie opłat związanych z przewalutowaniem.
Jak założyć konto walutowe?
Jeśli chcesz założyć konto walutowe, najłatwiej zrobić to za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Taka opcja może być też jedynym rozwiązaniem wówczas, gdy bank wymaga jednoczesnego posiadania konta osobistego. Wówczas należy:
- zalogować się do bankowości internetowej,
- wybrać stosowną zakładkę, w której znajdują się wnioski,
- wypełnić odpowiedni wniosek - o otwarcie konta walutowego.
Jeszcze tego samego dnia rachunek zostanie uruchomiony, a ty będziesz mógł swobodnie korzystać ze zgromadzonych środków.
Pamiętaj! Oferta kont walutowych jest zróżnicowana, dlatego warto porównać dostępne możliwości. Z pewnością zależy ci na produkcie maksymalnie dopasowanym do twoich oczekiwań, dlatego porównaj konta w zakresie:
- opłat pobieranych za otwarcie rachunku - w niektórych bankach zrobisz to bezpłatnie;
- opłaty za prowadzenie konta - sprawdź, czy i na jakich zasadach istnieje możliwość zwolnienia z tej opłaty;
- opłat za podjęcie gotówki z bankomatu;
- możliwości uzyskania wielowalutowej karty płatniczej.
Warto także uwzględnić oprocentowanie produktów oszczędnościowych, np. lokat lub kont. Pozwoli to ulokować nadwyżkę finansową w celu pomnażania kapitału.
Konto walutowe może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Warto rozważyć otwarcie takiego rachunku - szczególnie wtedy, gdy jego prowadzenie nie wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów. Dzięki temu możesz systematycznie odkładać pieniądze w obcej walucie, które przydadzą ci się np. podczas zagranicznych wyjazdów.