To już kolejne wydarzenie, które odbyło się w ramach projektu "Wielki Post 2022 z Janem Pawłem II". Wcześniej organizatorzy zaprosili na spotkania, o których pisaliśmy w artykułach pt. Spotkanie z Janem Pospieszalskim oraz "Jedność wiary" - spotkanie z byłym prefektem Kongregacji Nauki Wiary.
W niedzielne popołudnie 3 kwietnia Fundacja Gaudium et Spes oraz parafia pw. św. Jana Pawła II zaprosili na spotkanie autorskie z Pawłem Lisickim dotyczące książki "Kto fałszuje Jezusa?".
Paweł Lisicki jest dziennikarzem, publicystą, pisarzem. W latach 2006-2011 był redaktorem naczelnym dziennika "Rzeczpospolita", w latach 2011-2012 redaktorem naczelnym tygodnika "Uważam Rze" a od 2013 jest redaktorem naczelnym tygodnika "Do Rzeczy".
Spotkanie poprowadził ks. Krystian Bordzań. - Cieszę się z państwa obecności, zwłaszcza tak licznej. Nasze spotkanie ma intrygujący tytuł, nawiązuje do naszych czasów, bo z jednej strony chcemy poznawać Pana Jezusa, a z drugiej są osoby, które ten obraz chcą fałszować - mówił ks. Bordzań.
- Dziękuję, że mogę tu dziś z państwem być - rozpoczął swoje wystąpienie Paweł Lisicki. Odpowiedział na pytanie dotyczące stanu mediów w naszym kraju i przekazywanego przez nie obrazu Chrystusa. - Często w okolicach świąt pojawia się w przekazie medialnym jakiś ekspert, profesor, jakaś nikomu bliżej nieznana postać, która neguje w zasadzie wszystko, co się tylko da zanegować: Jezus nie urodził się w Betlejem, a może w Nazarecie, w ogóle to nie wiadomo, gdzie znajduje się Grób Pański, a co do Zmartwychwstania to nie dysponujemy żadnymi danymi itd. Jeśli w tych kategoriach patrzeć na ogół polskich mediów to w oczywisty sposób, wiele z nich jest zaangażowanych w zmianę świadomości Polaków i to na różnym poziomie: społecznym, politycznym, ale też tym głębszym - historycznym, nie tylko krytykowania kościoła jako instytucji, ale przede wszystkim samych początków chrześcijaństwa, tego na czym Kościół jest zbudowany, czyli prawdziwości i autentyczności Ewangelii. Często duże media masowe są nastawione do religii krytycznie, wręcz wrogo - mówił Paweł Lisicki.
- Czy to znaczy, że potrzebujemy mediów katolickich, które będą przekazywać prawdę związaną z wiarą? - pytał ks. Krystian Bordzań. - T o oczywiste, natomiast problem polega na tym, że media katolickie często nie potrafią dotrzeć do współczesnego odbiorcy, to rzecz najtrudniejsza - odpowiadał redaktor "Do Rezczy".
Opowiadając o książce pt. "Kto fałszuje Jezusa?" autor zaznaczył: - Wcześniej napisałem trylogię: "Kto zabił Jezusa?", "Tajemnica Marii Magdaleny" i "Czy Jezus jest Bogiem?". Zaskoczyło mnie jak wiele przekazów, które wydają się historycznie uzasadnione, zostaje podważonych przez współczesnych teologów, egzegetów również katolickich. Robią to nie dlatego, że odkryto nowe dokumenty, ale dlatego, że w nowy sposób zaczynają interpretować rzeczywistość. Bezpośrednim powodem napisania tej książki było zetknęcie się z falą agresywnego ateizmu, który pojawił się na Zachodzie i powoli zaczął przenikać do Polski.
Po spotkaniu można było kupić książki autorstwa Pawła Lisickiego: "Kto fałszuje Jezusa" i "Wiosna Kościoła, która nie nadeszła" (Wydawnictwo Esprit).
Tym spotkaniem zakończono cykl wydarzeń w w ramach projektu "Wielki Post 2022 z Janem Pawłem II w Biłgoraju", będącego częścią programu "Warto być Polakiem", którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Organizacja wydarzenia w ramach projektu pn. Razem mamy MOC! Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Patronat nad wydarzeniami objął portal bilgorajska.pl.