Obecnie w Polsce obowiązującym standardem telewizji naziemnej jest DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting - Terrestrial. W 2022 roku ma jednak zostać zmieniony na nowocześniejszy standard, DVB-T2/HEVC. Jakie są korzyści? Przede wszystkim możliwość przesyłania większej liczby danych. W przypadku DVB-T maksymalna przepustowość to około 25 megabitów na sekundę. Korzystając z DVB-T2, będzie można przesyłać aż 40 megabitów.
To oznacza nie tylko lepszą jakość obrazu, ale też możliwość nadawania większej liczby programów. Wszystko zatem wskazuje na to, że będzie to zmiana na lepsze. Czy są jednak jakiekolwiek powody do obaw? To zależy od tego, jaki mamy telewizor. Zdecydowana większość sprzętów produkowanych w ostatnich latach ma możliwość obierania sygnału zarówno DVB-T, jak i DVB-T2, więc zmiana będzie dla użytkowników neutralna. Jedynie bardzo stare telewizory mogą mieć problem z odczytaniem sygnału. W tej sytuacji wymiana odbiornika to ostateczność. Alternatywnym rozwiązaniem ma być zakup specjalnego dekodera. Rząd zapowiada, że będzie można ubiegać się o dofinansowanie, żeby zmiany nie uderzyły w portfele Polaków.
Kiedy zmiana częstotliwości TV na DVB-T2?
Zmiana sposobu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej będzie dokonywała się stopniowo. Wdrożenie podzielono na kilka etapów, którym przyporządkowano już konkretne daty w 2022 roku:
- 28 marca - południowo-zachodnia część Polski: województwa lubuskie, dolnośląskie i opolskie
- 25 kwietnia - północno-zachodnia część Polski: województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie
- 23 maja - południowo-wschodnia część Polski: województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie
- 27 czerwca - północno-wschodnia część kraju: województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.
Wiedząc, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy zanotować sobie, w którym dniu nastąpi zmiana i sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo po wprowadzeniu nowej częstotliwości.
Jak sprawdzić, czy Twój telewizor odbiera standard DVB-T2
Praktycznie każdy telewizor wyprodukowany po 2017 roku obsługuje nowy standard. Co jednak ze starszymi modelami? W przypadku starszych modeli najlepiej sprawdzić specyfikację. Możemy to zrobić, sięgając do instrukcji telewizora lub wpisać w wyszukiwarkę nazwę modelu i przeczytać uważnie opis swojego telewizora na stronie sprzedawcy, jak na przykład MediaMarkt.
Wszystko wskazuje na to, że transformacja z DVB-T na DVB-T2 przebiegnie łagodnie i bez większych problemów. Już teraz prowadzona jest odpowiednia kampania informacyjna, tak aby nikt nie był zaskoczony zmianami związanymi z odbieraniem programów telewizyjnych. Dobrą wiadomością jest też dofinansowanie do dekodera.