Zasady wyboru soczewek kontaktowych
Zanim przejdziemy do podziału soczewek kontaktowych ze względu na czas noszenia, odpowiedzmy sobie na pytanie, kto decyduje, jaki będą odpowiednie dla danej osoby. Otóż częściowo zależne jest to od wskazań specjalisty, częściowo od własnych upodobań.
Specjalistą w tym przypadku jest lekarz okulista lub optometrysta. To oni przeprowadzają badanie wzroku pod kątem istniejącej wady oraz możliwości noszenia soczewek. Nie zawsze bowiem będzie to możliwe - część osób, dosłownie kilka procent, nie powinna nosić soczewek ze względu na choroby oczu lub inne schorzenia, np. pewne stadia cukrzycy czy określone alergie. Niekiedy nie ma ogólnych przeciwwskazań do noszenia soczewek, ale wskazane jest, by był to określony ich rodzaj, czyli soczewki jednodniowe, uważane za najbardziej delikatne i przyjazne dla oka.
Osobiste upodobania też grają rolę, bowiem w zależności od trybu życia możemy - w przypadku braku przeciwwskazań - zdecydować się zarówno na soczewki, które nosi się do kilkunastu godzin, jak i takie, które przez kilka dni nie będą zdejmowane. Jak wygląda ten podział?
Soczewki na jeden dzień
Soczewki jednodniowe zakładane są rano, noszone przez kilkanaście godzin (według wskazań producenta), a następnie zdejmowane i wyrzucane. Nazywane są także soczewkami jednorazowymi, ponieważ po zdjęciu ich z oka nie mogą być ponownie założone, nawet jeśli nosiliśmy je tylko kilka godzin. Są najmniej wymagające, jeśli chodzi o czynności pielęgnacyjne, bo te siłą rzeczy nie występują. Niestety przekłada się to na cenę, bo na każdy dzień potrzebujemy ich nową parę. Ciekawą i często wykorzystywaną możliwością jest traktowanie soczewek jednodniowych jako uzupełnienia do okularów. Na co dzień nosimy właśnie je, a na specjalne okoliczności, jak impreza plenerowa, mecz towarzyski czy trening na siłowni zakładamy soczewki. Dla wielu osób jest to idealne rozwiązanie, bo w przeciwieństwie do okularów nie zsuwają się one z głowy, nie spadają przy najgwałtowniejszych ruchach czy mogą być założone razem z kaskiem, wymaganym przy niektórych dyscyplinach sportowych. Jednodniowe soczewki w dobrej cenie można nabyć w sklepie https://www.alesoczewki.com/.
Soczewki na tydzień lub dwa
Innym rodzajem są soczewki dwutygodniowe. Nosi się je podobnie, to znaczy zakłada rano, a zdejmuje wieczorem, jednak po zdjęciu wymagają czynności pielęgnacyjnych. Jest to część wspólna wszystkich soczewek, innych niż jednodniowe. Zdjęte soczewki należy przemyć specjalnym płynem i umieścić w pudełeczku, skąd wyjmujemy je kolejnego dnia rano.
Szczególnym przypadkiem jest rozwiązanie funkcjonujące w potocznej mowie jako soczewki tygodniowe. Są to tak naprawdę soczewki dwutygodniowe, które producent dopuszcza do noszenia w trybie przedłużonym. Mogą być noszone w nocy i w dzień przez siedem dni (stąd nazwa "tygodniowe"), bez zdejmowania.
Soczewki na cały miesiąc
Najbardziej ekonomicznym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zakup soczewek kontaktowych miesięcznych. One z kolei mogą być używane przez 30 dni, co oznacza, że na miesiąc wystarcza jedna ich para. Oszczędność kosztowa jest więc znaczna, potwierdzająca też fakt, że soczewki kontaktowe wcale nie muszą być droższe od okularów.
Soczewki miesięczne mogą być noszone, w zależności od modelu, w trybie dziennym lub przedłużonym, czyli jako tzw. "soczewki dzień i noc" albo całodobowe. Pierwsza opcja oznacza, że zakładamy je rano, zdejmujemy wieczorem, wykonując następnie wspomniane poprzednio czynności pielęgnacyjne.
Soczewki typu dzień i noc mogą być noszone przez kilka dni bez przerwy, bez zdejmowania ich na noc i na czas snu. Jest to opcja ceniona przez osoby, które muszą być w ciągłej gotowości i o każdej porze dnia i nocy potrzebują perfekcyjnego widzenia. Nie oznacza to jednak, że soczewki miesięczne powinny być noszone cały czas przez 30 dni. Tak długi czas bez zdejmowania soczewek mógłby powodować podrażnienia oczu i ich dyskomfort. Stąd też specjaliści sugerują, by było to jedynie kilka dni. Potwierdzają to też ich wytwórcy - np. producent popularnych miesięcznych soczewek Air Optix Aqua zastrzega, że można je nosić w trybie przedłużonym maksymalnie tydzień.
Zdejmowanie soczewek co kilka dni jest konieczne, by oczy mogły odpocząć, i by same soczewki poddać czynnościom pielęgnacyjnym.
Czy można nosić soczewki jeszcze dłużej?
Jeśli chodzi o przekraczanie czasu używalności soczewek, to nie jest to wskazane. Do daty otwarcia opakowania należy dodać czas, wskazany przez producenta (od kilkunastu godzin do 30 dni), a następnie soczewki wyrzucić i nie zakładać ponownie.
Czy istnieją soczewki, których czas używalności jest dłuższy niż 30 dni? Tak. Na rynku dostępne są np. modele kwartalne i roczne. Wychodzą one jednak z użycia, nie są też polecane przez specjalistów.