Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.01.12 09:10

Fotowoltaika dla firm i opłata mocowa 2021 - ile zapłacimy za prąd?

Na językach zarówno specjalistów z branży energetyczne, jak i samych płatników, znalazła się ostatnio tzw. opłata mocowa. Znajdziemy ją w swoich rozliczeniach za energię elektryczną za rok 2021. Choć naliczona opłata wydaje się całkowicie nowa, była rozważana już od wielu lat. Czym jest opłata mocowa oraz jak obciąży kieszenie zarówno prywatnych inwestorów jak i polskich przedsiębiorców?
Fotowoltaika dla firm i opłata mocowa 2021 - ile zapłacimy za prąd?
Fotowoltaika dla firm i opłata mocowa 2021 - ile zapłacimy za prąd?

Co to jest opłata mocowa? Na co kierowane są środki?

Z analizy firmy fotowoltaicznej Brewa.pl wynika, że opłata mocowa jest tematem, który pojawił się już w 2017 r. Dopiero jednak w 2021 r. realnie naliczono pierwsze dodatki na rozliczeniach płatników. Do tej pory na fakturze widniała opłata za wykorzystane kilowatogodziny oraz dodatkowo naliczane opłaty dystrybutorskie i oczywiście podatki. Opłata mocowa wywołała u zainteresowanych niemałe zaskoczenie, dla mniej wnikliwych jednak przeszła zupełnie niezauważona.

Nazwa "opłata mocowa" niewiele zdradza. Jej celem jest zebranie przez Państwo dodatkowych środków na inwestycje w krajową energetykę. Opłata mocowa ma więc być źródłem finansowania działań rozwojowych, np. budowy nowych elektrowni oraz rozbudowy lub rewitalizacji istniejących obiektów. Z kieszeni płatników prywatnych i firm płyną zatem ekstra środki na innowacje w polską energetykę. Ile dokładamy do tego projektu?

Opłata mocowa - ile zapłaci klient indywidualny?

Informacja jest szczególnie istotna dla takich płatników jak choćby gospodarstwa domowe w zabudowie jednorodzinnej, czyli znacząca grupa. Podwyżki opłat za prąd zostały opracowane w odniesieniu do rocznego zużycia energii przez dane gospodarstwo domowe. Płatników klasyfikuje się do grup, które podzielono w zależności od całkowitego rocznego zużycia energii elektrycznej.

Według klasyfikacji opłata mocowa wynosi (brutto): 2,30 zł (zużycie poniżej 500 kWh), 5,51 zł (zużycie 500 - 1 200 kWh), 9,19 zł (1 200 - 2 800 kWh) oraz 12,97 zł (zużycie powyżej 2 800 kWh). Opłata mocowa naliczana jest w skali miesięcznej, zatem najoszczędniejsza grupa płatników poniesie dodatkowy roczny koszt rzędu 27,60 zł, podczas gdy zużywający najwięcej zapłacą rocznie 154,44 zł.

Opłata mocowa i fotowoltaika dla firm - ile zapłacą polscy przedsiębiorcy?

W przypadku przedsiębiorstw, opłata mocowa dla firm naliczana jest w inny sposób. Ważne jest to, ile dane przedsiębiorstwo zużywa energii elektrycznej w tzw. godzinach szczytu, przypadających na 7:00 - 21:59. Okazuje się, że to około 45% całego czasu w tygodniu, a przecież zdecydowana większość polskich firm działa za dnia. Aktualnie opłata mocowa dla firm wynosi 76,20 zł za MWh. Dla małych i średnich firm może to stanowić znikomy dodatek, jednakże wiele sektorów polskiej gospodarki, zależnych od zasilania np. maszyn, może spodziewać się odczuwalnego obciążenia rocznego budżetu.

W obecnej sytuacji eksperci z Brewa.pl polecają zwrócić uwagę na możliwości, jakie niesie fotowoltaika dla firm. Dzięki programom dofinansowującym projekt można zyskać własne źródło energii, ekologiczne oraz samowystarczalne, odporne na wahania taryf oraz dodatki, jak np. omawiana opłata mocowa.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1751
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
JKlemens   Jeszcze ze dwa lata porządzi Wielki Kurdupel z Nowogrodzkiej i przedsiębiorcy będą montować kieraty. Starsi Polacy wiedzą jak wygląda to urządzenie. Po konie można pojechać do Andrzeja do Plutycz lub do Pokaniewa. Taki koń nażre się trawy lub siana i może cały dzień napędzać kierat. Z kieratu napęd przenosi się na maszynę za pomocą wału kardana albo można pod kierat podpiąć prądnice. Wtedy takiemu przedsiębiorcy Sasin ksywa Dziobaty może na wacka skoczyć z tymi jego opłatami mocowymi. I tak trzymać!!! Alleluja i do przodu jak mawia szemrany oszust z Torunia.
12 stycznia 2022
+3
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 12:25 Biłgoraj
Tłumy wiernych na Bożym Ciele [NOWE ZDJĘCIA]
Dziś przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zgodnie z tradycją ulicami każdej parafii przeszły procesje z Najświętszym Sakramentem.
w środę, godzina 08:21 Księżpol
Do 14 czerwca można uniknąć kontroli na posesji
w czwartek, godzina 08:45 Powiat
Od soboty przerwy w dostawie prądu w powiecie
we wtorek, godzina 08:07 Lubelszczyzna
Lasy pod nadzorem
W dniach 27 maja - 5 czerwca strażnicy leśni z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie przeprowadzą akcję pod kryptonimem "Bezpieczny las 24".
w czwartek, godzina 19:59 Tereszpol
Procesja w Tereszpolu
we wtorek, godzina 13:25 Biłgoraj
Bolt w Biłgoraju
w środę, godzina 15:21 Biłgoraj
Dzień Strażaka w Biłgoraju [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 29 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Wydarzenie było doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień oraz awansów na wyższe stopnie służbowe
w niedzielę, godzina 19:29 Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 08:31 Tarnogród
Jubileusz w Tarnogrodzie
w środę, godzina 12:11 Biłgoraj
Zmiany kadrowe w komendzie
Wraz z końcem maja dotychczasowy komendant powiatowy policji w Biłgoraju insp. Marek Jamroz. Jego miejsce zajmie mł. insp. Ryszard Smoluch. Przekazanie obowiązków odbyło się w środowe przedpołudnie 29 maja.
w czwartek, godzina 13:18 Kraj
Policjanci w akcji
w niedzielę, godzina 20:26 Aleksandrów
Aleksandrów pamięta
we wtorek, godzina 08:16 Goraj
Mieszkanka Goraja skończyła 100 lat
Pani Weronika Misa, mieszkanka Goraja w dniu 26 maja obchodziła swoje setne urodziny. To wyjątkowa uroczystość, 100 lat życia to piękny wiek i tylko nielicznym dane jest doczekać tak zacnego jubileuszu.
22 maja 2024 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
we wtorek, godzina 08:07 Księżpol
Auto z przyczepką w rowie [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 11:17 Biłgoraj
Motocykliści opanowali Biłgoraj [NOWE ZDJĘCIA]
Po kilkuletniej przerwie do kalendarza wydarzeń w Biłgoraju powraca Spontaniczna Motomajówka. W sobotę 25 maja zorganizowano piątą edycję zlotu, którego inicjatorem jest Spontaniczna Grupa Motocyklowa.
24 maja 2024 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu odzyskał oszczędności
w sobotę, godzina 17:54 Biłgoraj
Biłgorajanie świętują Dni Miasta
24 maja 2024 Biłgoraj
Od poniedziałku objazdy związane z zamknieciem mostu
W związku z remontem zabytkowego mostu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju konieczne jest wyłączenie obiektu z użytkowania. Od poniedziałku 27 maja most będzie nieprzejezdny. Jak długo potrwają utrudnienia?
w niedzielę, godzina 08:41 Korytków Duży
Nocne zdarzenie drogowe [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 21:54 Biłgoraj
Drugi dzień świętowania [NOWE ZDJĘCIA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl