Ogród wertykalny - co to jest?
Ogród wertykalny to inaczej mówiąc pionowy ogród lub zielona ściana. Pierwsze ogrody wertykalne sięgają lat 70 ubiegłego wieku, a tworzył je Patric Blanc. Jednak pierwsze realizacje odbyły się dużo później bo w 1994 roku, a ich prawdziwą popularność zapoczątkował ogród wertykalny na budynku muzeum Quai Branly w Paryżu. Z jakim zamiarem powstały pierwsze ogrody wertykalne? W miejskich przestrzeniach ciężko o poziomą wolną przestrzeń, którą bez strat można przeznaczyć na zieleń, a roślinność nawet w mieście jest niezwykle potrzebna. Ma ona pozytywny wpływ nie tylko na jakość powietrza, ale także na jakość życia samych mieszkańców. Z powodu braku przestrzeni zaczęto zastanawiać się jak wykorzystać pionowe przestrzenie w mieście. Tak właśnie powstały wiszące ogrody.
Ogrody wertykalne - za co je kochamy?
Wertykalny ogród jest użyteczny i spełnia wiele funkcji. Jakie są zalety ogrodów wertykalnych? Z pewnością są niezwykłą ozdobą wizualną. Nie można zaprzeczyć, że posiadanie zielonej ściany na balkonie czy tarasie zawsze przyciąga wzrok. Domowy ogród wertykalny pozwala także na praktyczne wykorzystanie przestrzeni i uprawę roślin zarówno ozdonych jak i jadalnych. Zielony ogród to także dobry sposób na oddzielenie się od sąsiada. Obecnie budownictwo sprawia, że nawet jeżeli posiadamy swój kawałek ogródka czy taras jest on usytuowany w pobliżu sąsiadów. Jeżeli zastosujemy zieloną ścianę otrzymamy ozdobę i odrobinę prywatności.
Zielone ściany w Twoim domu
Pomysł zielonych ścian na zewnątrz to dopiero początek. Z czasem przeniósł się on także do środka, zarówno w prywatnych domach jak i przestrzeniach publicznych. To z pewnością oryginalna dekoracja, która wprowadza naturę do wnętrza i ociepla klimat. Czy takie rozwiązanie posiada jakieś wady? Czy jest coś o co powinniśmy się martwić? Częstą rozterką jest wilgotność jaką niesie ze sobą duża ilość zieleni. Jednak przy prawidłowo wykonanym ogrodzie wertykalnym nie ma o tym mowy. Jest on odpowiednio odseparowany od ściany, a jeżeli jest on wyposażony w odpowiedni system nawadniania woda krąży w obiegu zamkniętym dostarczając potrzebną ilość dla każdej rośliny.
Jak spełnić marzenie o ogrodzie wertykalnym
Tak jak zostało wcześniej wspomniane najważniejsza jest dobra izolacja od ściany. Całość powinna być wykonana z tworzywa sztucznego, jednak przy zakupie gotowego systemu nie musimy się o to martwić. Całość dostajemy w pakiecie. Jeżeli zdecydujemy się na system nawadniania konieczne może być umieszczenie ogrodu wertykalnego w pobliżu gniazdka - potrzebne będzie zasilanie. Potrzebne jest także specjalne podłoże do roślin, które składa się z mieszanki ziemi, torfu i piasku. No i same rośliny. Zamontowany ogród z pewnością wprowadzi niesamowity klimat we wnętrzu, a dodatkowo zadba o jakość powietrza, którym oddychamy.