Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Kontrowersje wokół autentycznosci relikwii
2011.03.17 15:29 | aktualizacja: 2011.03.18 17:31

Nie będzie relikwii Jana Pawła II?

Po informacjach z zeszłego tygodnia, o planowanych uroczystościach wprowadzenia relikwii Jana Pawła II do parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, pojawiły się kontrowersje dotyczące ich autentyczności oraz możliwości wprowadzenia do parafii przed beatyfikacją Papieża.
Nie będzie relikwii Jana Pawła II?
Nie będzie relikwii Jana Pawła II?

Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu dziekan parafii pw. św. Marii Magdaleny, ks. Witold Batycki, udzielił informacji o planowanym wprowadzeniu papieskich relikwii, które miały zostać udostępnione wiernym podczas uroczystości związanych z rocznicą śmierci Jana Pawła II. Te informacje znalazły się także w gazetce wydawanej przez parafię. Wśród mieszkańców powiatu biłgorajskiego pojawiły się jednak kontrowersje dotyczące ich autentyczności.

Wątpliwości wyjaśnia rzecznik ks. biskupa Wacława Depo, ks. prałat Adam Farosz - Relikwie będą po beatyfikacji. Jeśli na 1 maja mamy wyznaczoną datę beatyfikacji, to o relikwiach możemy mówić, najwcześniej, 1 maja wieczorem. Do tego czasu, są to pamiątki po Papieżu.

Ksiądz prałat dodaje także, że po relikwie poszczególne parafie będą mogły występować do Episkopatu Polski, a Episkopat do Rzymu - Relikwie, czyli szczątki ciała, muszą być potwierdzone, w tym celu musi zostać przeprowadzona, przez odpowiednią komisję, cała dokumentacja. Każda z relikwii jest zatwierdzana, opieczętowana i do niej dołączony jest dokument potwierdzający jej autentyczność - tłumaczy ks. prałat Adam Firosz.

Należy także podkreślić, że w tej chwili za relikwie mogą być uznane tylko i wyłącznie elementy ciała osoby zmarłej, uznanej za świętą. Nie mogą to być przedmioty, z których dany święty korzystał jak ubrania, krzesła, czy sztućce, kiedyś uznawane przez kościół za relikwie II i III stopnia.

Z pewnością, po beatyfikacji Jana Pawła II w Polsce pojawi się wiele takich "relikwii" o wątpliwej autentyczności. Co z tymi "biłgorajskimi"?

Proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny nie chce komentować tej kwestii - Potwierdzam, że uroczystości w rocznicę śmierci Papieża się odbędą, w jakim wymiarze tego jeszcze nie wiem. Sprawy relikwii nie będę komentował - mówi ks. Witold Batycki.

Relikwie towarzyszą chrześcijanom od początku istnienia tej religii i od początku był to temat kontrowersyjny. Podejście do nich w znacznym stopniu zmieniało się na przestrzeni wieków. U niekatolików, wzbudzając niechęć i odrazę. Dla katolików są one przedmiotem wiary w świętych obcowanie, a więc możliwości wyproszenia łask i uzdrowień.

GB
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Nie będzie relikwii Jana Pawła II?, 0 out of 5 based on 0 ratings
GB dodany
 
Odsłon: 6966
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
a5f-32d
~ :/   Aj, dajcie spokój. Znalazł się jeden porządny proboszcz - i już trzeba zrobić na niego nagonkę. Chce coś zrobić - i zawsze źle. Szkoda słów do tego naszego społeczeństwa...
20 marca 2011
brak ocen
PL
b0b-8e5
~ czytelnik   Omal nie doszło do falstartu. Ale co się odwlecze to nie uciecze.
18 marca 2011
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl