Pracownicy Urzędu Miasta Biłgoraja, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Biłgoraju oraz straży miejskiej skontrolowali dotąd 41 nieruchomości. W czterech stwierdzono nielegalnie odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej. Właściciele tych nieruchomości zostali wezwani do usunięcia nielegalnego przyłącza oraz powiadomieni o karze.
- Apelujemy do tych z Państwa, którzy mają na swoich posesjach takie nieprawidłowe rozwiązania, o natychmiastowe odłączenie rynien oraz odwodnienia terenu posesji od kanalizacji sanitarnej i odprowadzenie wód opadowych na tereny zielone własnej działki lub za zgodą miasta do kanalizacji deszczowej - czytamy na stronie Urzędu Miasta.
Zgodnie z § 28 i 29 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.) " działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. W przypadku budynków niskich lub budynków, dla których nie ma możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzenie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych".
UM informuje także, że zgodnie z art. 9, ust. 1 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków "zabrania się wprowadzania (…) wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej". Zgodnie z ust. 4, art. 28 ww. ustawy takie działanie zagrożone jest karą ograniczenia wolności lub grzywny do 10 tys. zł.
Dodatkowo samorząd zachęca mieszkańców Biłgoraja do budowy na swoich posesjach systemów ogrodowych służących zatrzymywaniu wody deszczowej oraz naziemnych i podziemnych zbiorników retencyjnych i studni chłonnych z kręgów betonowych.