Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.07.07 13:02 | aktualizacja: 2021.07.07 23:36

Autodrom w całości wraca do powiatu. Jest prawomocne orzeczenie sądu

W środę 7 lipca na terenie biłgorajskiego autodromu, przy ul. Motorowej, odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałka Michała Mulawy oraz starosty Andrzeja Szarlipa. Spotkanie dotyczyło stanu prawnego obiektu i planów jego rewitalizacji.
Autodrom w całości wraca do powiatu. Jest prawomocne orzeczenie sądu
Autodrom w całości wraca do powiatu. Jest prawomocne orzeczenie sądu

Sytuacja biłgorajskiego autodromu, jedynego takiego obiektu w regionie, którego historia sięga lat 70. i od dawna wzbudza wiele emocji.

Obiekt powstał na terenach prywatnych właścicieli. W 1977 decyzją Naczelnika Miasta Biłgoraja nieruchomości przy ulicy Motorowej została wywłaszczona za odszkodowaniem na rzecz Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych (ZSME) w Biłgoraju na cele oświatowe. Stan prawny nieruchomości uregulowany został w latach 2003 - 2004. W roku 2003 założono księgę wieczystą, a w 2004 roku na mocy decyzji wojewody lubelskiego nieruchomość ta stała się mieniem należącym do powiatu biłgorajskiego.

Byli właściciele terenów postanowili ubiegać się o zwrot terenów, a w 2018 roku władze powiatu zmuszone były oddać część działki. Informowaliśmy o tym naszych czytelników w artykule pt. Powiat oddał część autodromu.

Dziś mamy lepsze wiadomości. Przekazali je starosta Andrzej Szarlip oraz wicemarszałek województwa Michał Mulawa, obecni na konferencji prasowej byli także członek Zarządu Powiatu Andrzej Łagożny, kierownicy Łukasz Pracoń i Ireneusz Bulicz oraz dyrektor RCEZ Jerzy Buczko.

- Chcę zakomunikować bardzo ważną wiadomość dla wszystkich mieszkańców powiatu, a w szczególności sympatyków sportów motorowych. Po wielu latach bojów stoczonych z prywatnym właścicielem, który twierdził, że nie otrzymał odszkodowania, po latach toczenia się spraw administracyjnych, postanowiliśmy wnieść sprawę do sądu o zasiedzenie. Jest już prawomocne postanowienie. Powiat biłgorajski jest już właścicielem całego terenu autodromu - mówił starosta Andrzej Szarlip i dodał: - Przez wiele lat kwestie prawne uniemożliwiały prowadzenie działań w celu modernizacji tego miejsce, a wymaga ono nie tylko wielkich środków finansowych ale też pomysłu, a my mamy pomysł na to jak unowocześnić obiekt. On wiąże się z historią Biłgoraja, dlatego chcemy, by autodrom znów odzyskał dawny blask i swoją funkcję.

Starosta podkreślił, że samorząd powiatu zamierza teraz aplikować o fundusze rządowe, być może uda się pozyskać środki z programu Polski Ład.

- Chcę podziękować staroście, bo to dzięki niemu udało się uzyskać tytuł prawny do tego miejsca, które przez wiele lat było dumą Biłgoraja. Obecnie jest to jedyny tor w województwie lubelskim - podkreślił wicemarszałek województwa Michał Mulawa i wyjaśnił, że po modernizacji będą tu mogły odbywać się nie tylko wydarzenia regionalne, ale też ogólnoeuropejskie.

Marszałek podkreślił, że mając nadzieję na dokładnie takie zakończenie sprawy sądowej dotyczącej autodromu została wpisana rozbudowa obiektu do Strategii Województwa Lubelskiego. - Zrobiliśmy to, bo to miejsce ma absolutnie charakter ponadregionalny. Chcemy zlikwidować wieloletnie zaniedbania i zacząć inwestować w ten obiekt - mówił dalej Mulawa.

Za przeprowadzenie całego procesu odzyskiwania autodromu odpowiedzialny był kierownik wydziału geodezji Ireneusz Bulicz, który podziękował za zaufanie.

Już w najbliższym czasie mają został złożone wnioski o dofinansowanie rewitalizacji autodromu, planowana jest nie tylko przebudowa samego toru, ale też obiektów infrastruktury.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Autodrom w całości wraca do powiatu. Jest prawomocne orzeczenie sądu, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6605

Wideo

Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
Kart_Sport  Ludzie wiedzieli gdzie się budowali. Lepiej jest żeby dzisiejesza młodzież doskonaliła swoją technikę jazdy na torach zamkniętych a nie na drogach a potem tylko głupie komentarze ze "mistrz prostej" itp. Jak samchodami tłuką sie po miescie i motocyklami tez jest najlepiej negatywnie komentowac bo jak inaczej a nie pomyślałeś przez chwile ze ten obiekt to nasz "Skarb" który powinnismy szanowac i dbać o niego choćby nawet po to żeby mniej tragicznych zdarzeń było na drogach. Nie masz pojęcia jaki wpływ ma na młodego człowieka ma doskonalenie jazdy na torze gokartem. Chyba nigdy takim sprzetem nigdy nie jezdziłes i nie wiesz jakie mozliwosci daje :) A gorąco polecam jazdę na otwartym torze. Ale najwięcej krzyczy ten co ma mało pojęcia. Drakkar twój egoizm mnie przeraża. Oby jak najszybciej został wyremontowany i Panowie grzejemy oponki :)
8 lipca 2021
+17
-2
fala  Wiedzieli gdzie się budują więc niech nie mają pretensji, to jest identyczna sytuacja jak domy w dolinie łady - chcesz? buduj się! A jak budujesz się blisko "wysypiska" to nagle mają zlikwidować wysypisko bo Ci śmierdzi? OGARNIJ SIĘ. Tor jest przyszłością dla naszego regionu w którym to jak widać niewiele jest. Można zrobić szkołę bezpiecznej jazdy, płytę poślizgową, można realizować wiele imprez samochodowych
8 lipca 2021
+19
-5
Ostatnio dodane komentarze
LBLANIN   Szanowni nowi mieszkańcy Motorowej i okolic, nie bójcie się. Skoro autodrom został przejęty przez pisowców to długo nie podziała, wasze męki zostaną ukrócone. Wywali się te 40mln na tor, oczywiście żadnych norm on nie spełni i za parę lat można zamykać. Kto ma zarobić to zarobi
21 lipca 2021
+1
-0
Zonkers  do Kart_Sport   Kart_Sport doskonalenie to jedno, a "głowa" to drugie. Młodość ma to do siebie, że po takim szkoleniu młody człowiek będzie uważał, że jest niezniszczalny, bo on jeździ kartingiem / na torze / itd. Także może to przynieść odwrotny skutek - zamiast poprawy umiejętności, większa pewność siebie, która może się źle skończyć.
A co do "Skarbu" - tak, potrzeba mapy żeby go znaleźć...
9 lipca 2021
+2
-0
Kart_Sport   Ludzie wiedzieli gdzie się budowali. Lepiej jest żeby dzisiejesza młodzież doskonaliła swoją technikę jazdy na torach zamkniętych a nie na drogach a potem tylko głupie komentarze ze "mistrz prostej" itp. Jak samchodami tłuką sie po miescie i motocyklami tez jest najlepiej negatywnie komentowac bo jak inaczej a nie pomyślałeś przez chwile ze ten obiekt to nasz "Skarb" który powinnismy szanowac i dbać o niego choćby nawet po to żeby mniej tragicznych zdarzeń było na drogach. Nie masz pojęcia jaki wpływ ma na młodego człowieka ma doskonalenie jazdy na torze gokartem. Chyba nigdy takim sprzetem nigdy nie jezdziłes i nie wiesz jakie mozliwosci daje :) A gorąco polecam jazdę na otwartym torze. Ale najwięcej krzyczy ten co ma mało pojęcia. Drakkar twój egoizm mnie przeraża. Oby jak najszybciej został wyremontowany i Panowie grzejemy oponki :)
8 lipca 2021
+17
-2
Drakkar  do fala   Nie widzę problemu jeżeli to będą zloty,pokazy,szkolenia czy tez nauka jazdy.
Jednak organizowanie wyścigów gdzie od piątku do niedzieli słychać tylko ryk silników to zwykły egoizm i brak troski o spokój mieszkańców.
Pól biedy kiedy organizowane jest to raz na powiedzmy kilka miesięcy.Jednak teraz kiedy zapowiadany jest remont autodromu takich weekendowych atrakcji będzie można spodziewać się częściej.
Raz się uda,i drugi i trzeci po jakimś czasie okoliczni mieszkańcy będą mieli dość cotygodniowego hałasu.Ale kto wtedy będzie ich słuchał?
No bo jak to my tera takie jewropejskie paczta ile sław do nas przyjedzie.
Szkoda ze nikt z tych dziennikarzy nie zapytał urzedasków czy chcieliby mieć taki tor w swoim sąsiedztwie lub tez w najbliższej okolicy.
Czasy sie zmieniły ludzie pracują więcej,dłużej i czasem na różne zmiany.Dla wielu osób piątek,sobota i niedziela to czas odpoczynku,czas dla rodziny.
Skoro jak twierdza są takimi fanami sportów motorowych niech budują taki tory do wyścigów w swoich miejscowościach wtedy bedo ewropejczykami pełno gembo.
8 lipca 2021
+2
-14
Zonkers  do fala   fala, najlepiej wysiedlić pół miasta, bo "wiedzieli gdzie się budują". Jak być może wiesz istnieje skończona ilość działek i możliwości ich wykorzystania. Okolica autodromu już dawno przestała być "odludziem", na jakim powinny być budowane tego typu obiekty. Bo tak naprawdę imprezy na nim są słyszalne nie tylko w jego okolicach, o czym wspomniał już Drakkar. Poza tym od lat tor nie był jakoś mocno wykorzystywany, więc dlaczego ludzie się mieli nie budować? Już nawet nie poruszę kwestii powierzchni, szału i tak nie będzie...
8 lipca 2021
+4
-7
fala   Wiedzieli gdzie się budują więc niech nie mają pretensji, to jest identyczna sytuacja jak domy w dolinie łady - chcesz? buduj się! A jak budujesz się blisko "wysypiska" to nagle mają zlikwidować wysypisko bo Ci śmierdzi? OGARNIJ SIĘ. Tor jest przyszłością dla naszego regionu w którym to jak widać niewiele jest. Można zrobić szkołę bezpiecznej jazdy, płytę poślizgową, można realizować wiele imprez samochodowych
8 lipca 2021
+19
-5
Drakkar   Jednej ale to jednej ważnej rzeczy nie uwzględniliście w swoich planach.
Czy mieszkańcy Motorowej,dzielnicy Puszcza Solska ,Podlesia i Okrągłego zamiast odpoczywać przez wekeend po ciężkim tygodniu pracy
chcą żebyście zakłócali im odpoczynek?
Czy może też ich wywłaszczycie żeby nie przeszkadzali w sportach motorowych?
Jednak przez zaniedbania poczynione przez poprzednie władze w tym przez obecne władze Biłgoraja, które sportem nie do końca chcą się interesować, mówię nie tylko sporcie motorowych.
Podejrzewam iż władze Biłgoraja mają ważniejsze rzeczy na głowie niż zapewnianie rozrywki gawiedzi chociażby remont ulicy Narutowicza.
7 lipca 2021
+5
-19
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 09:51 Biłgoraj
Przejazd kolejowy będzie zamknięty
Kierowców podróżujących ulicą Moniuszki czekają utrudnienia w ruchu. Z uwagi na prace remontowe przejazd kolejowy w najbliższych dniach będzie zamknięty. Jak długo potrwają utrudnienia?
16 września 2021 Biłgoraj
Awans zawodowy nauczycieli
w poniedziałek, godzina 13:30 Gromada
Ogromne straty po pożarze w Gromadzie
16 września 2021 Biłgoraj
Zmiana wysokości opłat za parking przy ul. Pocztowej
Parking przy ul. Pocztowej powstał w 2018 roku. Na początku był bezpłatny, w 2019 roku ustalono wysokość opłat za jego użytkowanie. Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja kwoty został zmienione. Ile teraz trzeba będzie zapłacić za postój w tym miejscu?
we wtorek, godzina 12:35 Biłgoraj
Kwarantanna w biłgorajskich szkołach
w środę, godzina 13:41 Biłgoraj
Akcja Sturmwind i bitwa pod Osuchami
15 września 2021 Turobin
Olga uczestniczką 10. edycji "Top Model"
Trwa 10. edycja "Top Model". W środowy wieczór na antenie TVN wyemitowano trzeci odcinek show. Na castingu pojawiła się pochodząca z Turobina Olga Król. Czy 19-latka spodobała się jurorom?
w środę, godzina 11:15 Lubelszczyzna
882 nowe przypadki w kraju, 152 na Lubelszczyźnie
we wtorek, godzina 10:59 Lubelszczyzna
W powiecie biłgorajskim zmarła osoba zakażona koronawirusem
w sobotę, godzina 18:27 Biłgoraj
Sprzątanie Świata 2021
Właśnie trwa tegoroczny finał akcji Sprzątanie Świata 2021, któy zaplanowany został na weekend 17-19 września. W sobotnie popołudnie do inicjatywy przyłączyli się do także mieszkańcy Biłgoraja. Zebrali się w dwóch miejscach i uzbrojeni w worki na śmieci ruszyli w teren.
w środę, godzina 07:20 Biłgoraj
Dostawa wyposażenia do ZSBiO
w środę, godzina 14:37 Biłgoraj
Już dziś rozpoczynają się przygotowania do rocznicy Intronizacji
w niedzielę, godzina 09:04 Biłgoraj
W "Piątce" powstała strefa relaksu
W piątek w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju otwarto "strefę relaksu i kreatywności", czyli nowocześnie zaaranżowaną przestrzeń na świeżym powietrzu, w której wszyscy uczniowie będą mogli wypocząć i przyjemnie spędzić czas na przerwach między zajęciami. Otwarcie strefy zostało połączone z Narodowym Czytaniem.
w piątek, godzina 12:09 Biłgoraj
Skosił sygnalizator świetlny
w niedzielę, godzina 19:22 Biłgoraj
Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego
8 września 2021 Biłgoraj
W drodze do Matki Bożej Janowskiej
Do Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim pielgrzymują wierni z różnych stron. Po roku przerwy spowodowanej pandemią 7 września w przeddzień odpustu na pątniczy szlak wyruszyli również mieszkańcy Biłgoraja i okolic.
w środę, godzina 08:16 Majdan Nepryski
Oliwier strzela gole i walczy z cukrzycą
w piątek, godzina 10:00 Biłgoraj
23-latek najechał na worek. W środku była... świnia
8 września 2021 Biłgoraj
Uczniowie na kwarantannie
Zaledwie kilka dni temu rozpoczął się nowy rok szkolny, a już część klas w biłgorajskich szkołach średnich przeszła na nauczanie zdalne. Związane jest to w wykryciem przypadków zakażenia koronawirusem w dwóch placówkach.
w poniedziałek, godzina 15:24 Kraj
Minister Niedzielski: "Najgorsza sytuacja jest w województwie lubelskim"
we wtorek, godzina 12:15 Biłgoraj
Chciała odebrać zysk z kryptowaluty, w którą nigdy nie inwestowała. Straciła prawie 50 tys. zł
10 września 2021 Biłgoraj
Rewitalizacja Placu Wolności podsumowana. Podczas uroczystości zamknięto kapsułę czasu
W piątkowe popołudnie 10 września 2021 roku, w Biłgoraju w 443. urodziny miasta, z okazji zakończenia inwestycji pod nazwą "Rewitalizacja Śródmieścia Miasta Biłgoraja" i "Odbudowa zdegradowanego budynku przy ul. Kościuszki z przeznaczeniem na Centrum Usług Społecznych", w obecności zaproszonych gości i mieszkańców została zamknięta "Biłgorajska Kapsuła Czasu 2020". Kapsuła ma być otwarta ponownie za 100 lat.
w niedzielę, godzina 14:56 Turobin
Piosenki patriotyczne rozbrzmiały w Turobinie [WYNIKI]
12 września 2021 Biłgoraj
Dają rzeczom drugie życie czyli garażówka po biłgorajsku
8 września 2021 Biłgoraj
Lubelszczyzna straci środki z funduszy europejskich?
W ostatnim czasie pojawiły się informacje dotyczące możliwości odebrania dofinansowania z UE regionom, które przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT. Atmosferę podgrzało pismo z Komisji Europejskiej do marszałków województw, w tym marszałka województwa lubelskiego. Do sytuacji postanowił odnieść się Jarosław Stawiarski.
13 września 2021 Biłgoraj
Wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle
w piątek, godzina 09:09 Turobin
Otwarcie drogi, poświęcenie figury Chrystusa Frasobliwego
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl