Aktu dekoracji dokonał minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wystąpieniu podkreślił duże zasługi Janusza Jarosławskiego: "Jego książki są bezcennym źródłem wiedzy o polskim dziedzictwie w najdalszych zakątkach świata". Ważnym dla promocji Polski na świecie jest autorski projekt Janusza Jarosławskiego: "Szable Niepodległości", mający za zadanie krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Zwieńczeniem jego wieloletniej pracy na rzecz popularyzacji historii Polski i polskiej szabli jest Trylogia pt. Oręż Niepodległej: Szable Wojska Polskiego, Bagnety Wojska Polskiego i Kordziki Wojska Polskiego".
- Dzisiejsza uroczystość to dla mnie wzruszający moment, to także wielki zaszczyt i wyróżnienie za które bardzo dziękuję. "Gloria Artis" to niezwykle ważne i piękne odznaczenie, to swoisty stempel na résumé mojej wieloletniej pracy twórczej i misji popularyzacji tradycji polskiego oręża, w szczególności polskiej szabli. Od lat pracuję nad społecznym zrozumieniem wartości stojących za tym orężem - takich jak: honor, historia, tradycja i kultura. Ważną częścią działań są wykłady, panele dyskusyjne i spotkania z młodzieżą w ramach autorskiego cyklu "Szable Niepodległości". Projektu mającego za zadanie krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Dziękuję wszystkim tym, którzy przez lata pomagali mi odkryć bezcenną wiedzę o broni siecznej. W tym miejscu pragnę wspomnieć postać niezwykłą, mojego mistrza i mentora, świętej pamięci Profesora Wojciecha Zabłockiego. Na koniec chciałbym złożyć specjalne podziękowania mojej żonie Lucynie, bez niej nie byłoby mnie tu, gdzie teraz jestem. "Gloria Artis" - chwała sztuce!" - mówił Janusz Jarosławski.
Janusz Jarosławski (ur. 2 października 1967 w Zwierzyńcu) - publicysta, społecznik, wydawca, autor książek poświęconych tematyce historycznej i broni białej. Miłośnik dawnej broni i barwy, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Współorganizator lekcji żywej historii, wystaw i ekspozycji muzealnych. Pomysłodawca projektu "Szable Niepodległości" - serii spotkań i wykładów o historii i tradycji szabli w okresie II Rzeczypospolitej. Podczas debaty w Sejmie uhonorowany Tytułem Ambasadora Kultury Polskiej. Laureat medalu IKS-AWF przyznawanego osobom i instytucjom wspierającym ideę integracji w sporcie i przez sport. Odznaczony przez Zarząd Województwa Lubelskiego Odznaką Honorową "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego". Autor dwutomowej monografii "Szable Carskiej Rosji" wydanej pod patronatem amerykańskiej stacji telewizyjnej HISTORY. Był współautorem książki "Bitwa Warszawska 1920" wraz z prof. Wojciechem Zabłockim. Publikacje autora to projekty realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (łac. chwała sztuce) - to najwyższe wyróżnienie, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawane osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.