O tym, że takim projekt będzie realizowany na terenie powiatu informowaliśmy już w artykule pt. Door to door, czyli powiatowa taksówka.
Dziś, czyli we wtorek 1 czerwca rozpoczęła się jego realizacja.
Celem projektu jest umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego prawidłowego przygotowania i wdrożenia usługi transportowej door - to - door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności, obejmuje pomoc w wydostaniu się z mieszkania lub innego miejsca, przejazd i pomoc w dotarciu do miejsca docelowego. Usługi realizowane będą przy pomocy specjalistycznego pojazdu dostosowanego do przewożenia osób z niepełnosprawnością. Głównym celem projektu jest ułatwienie integracji społeczno - zawodowej osób z potrzebami wsparcia w zakresie mobilności poprzez zapewnienie przez Powiat Biłgorajski usług indywidualnego transportu door - to - door oraz poprawę dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
- W tej części województwa jesteśmy pierwsi w realizacji tej usługi - powiedział starosta Andrzej Szarlip i dodał: - Chodzi nam przede wszystkim o pomoc osobom niepełnosprawny, ale też tym wykluczonym mobilnie, którzy nie są w stanie skorzystać z transportu publicznego, nie mają też własnego samochodu. Powiat wychodzi z taką inicjatywą, do Państwa dyspozycji są dwa nowoczesne busy. Od dziś działa dyspozytornia, można w każdej chwili zadzwonić i zamówić taką usługę.
Założeniem programu jest rozwijanie aktywności w życiu publicznym, społecznym i zawodowym przez osoby z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności poprzez niwelowanie barier związanych z mobilnością tych osób. Aktywizacja ma przyczynić się m. in. do zwiększenia szans rozwoju tych osób, udział w edukacji, korzystania z infrastruktury społecznej i zwiększenia aktywności zawodowej. Projekt "Bliski Powiat Biłgorajski' zostanie zrealizowany w okresie 22 miesięcy w okresie od 1 stycznia 2021r. do 31 października 2022r. na terenie całego powiatu biłgorajskiego, gdzie ponad połowa to gminy wiejskie. Po zakończeniu projektu zakres i poziom usług zostanie utrzymany przez kolejnych 19 miesięcy do 31.05.2024r.
W ramach projektu zatrudnieni zostali kierowcy, dyspozytorzy i asystenci. Pracownicy są przeszkoleni także z zakresu komunikacji z klientem o szczególnych potrzebach.
- Cieszę się, że ten projekt dziś może już ruszyć, bo to znacząco ułatwi przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, dzięki tej usłudze będą pokonają bariery - podsumowała poseł Beata Strzałka, podziękowała też samorządowcom za zaangażowanie w pozyskanie środków na ten cel, dzięki czemu możliwa była realizacja przedsięwzięcia.