W Szkole Podstawowej nr 5 realizowane są aż 4 projekty eTwinning:
"Be healthy, Feel Happy" - Projekt ma na celu uświadomienie uczniom znaczenia zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia emocjonalnego. Uczniowie poznają nawyki żywieniowe, nawyki związane ze snem i rodzaje aktywności fizycznej uczniów mieszkających w innych regionach/ krajach oraz inne kultury europejskie. Kraje partnerskie: Portugalia, Turcja, Włochy, Polska.
"The European Union Mural" - Celem projektu jest, aby nasi uczniowie czuli, że należą do Unii Europejskiej i są częścią czegoś bardzo dużego i istotnego w ich życiu. Uczniowie poznają kraje w Europie, będą komunikować się z uczniami z całej Europy, poznaj różnorodność kulturową, zrobią zdjęcia za pomocą mediów cyfrowych. Kraje partnerskie: Hiszpania, Włochy, Rumunia, Armenia, Turcja, Serbia, Ukraina, Polska.
"English song festiwal" - czyli "Mała Eurowizja". Uczniowie wzbogacą swoje umiejętności słuchania i mówienia, poznają kulturę krajów anglojęzycznych, podzielą się swoim gustem muzycznym i zainteresowaniami, nauczą się prezentować w mediach i dokonywać argumentacyjnych ocen w języku angielskim. Kraje partnerskie Chorwacja, Armenia, Hiszpania, Turcja, Polska.
" Our everyday life, your everyday life" - ma na celu porównanie stylu życia nastolatków w szkole, ich relacji z przyjaciółmi, aktywności codziennych, upodobań, antypatii itp. z przyzwyczajeniami rówieśników w innych krajach europejskich. Tematy, które zaprezentują to: moje hobby, moja szkoła, jedzenie, mój dzień, moje wakacje. Kraje partnerskie: Francja, Portugalia, Włochy, Turcja, Chorwacja, Rumunia, Azerbejdżan, Hiszpania, Polska.
- Epidemia uniemożliwiła nam kontynuację projektu Erasmus +, przez co nie mogliśmy uczestniczyć w zaplanowanych mobilnościach i odwiedzić naszych partnerów z innych krajów europejskich. Jednak współpraca międzynarodowa i wymiany między uczniami mogą być kontynuowane dzięki platformie eTwinning i wiele szkół to wykorzystało, w tym i nasza Piątka. Projkety eTwinning odbywają się online, więc więcej uczniów może wziąć w nich udział niż w wymianie w ramach projektu Erasmus + " i to jest jeden pozytywny aspekt sytuacji. Uczniowie chętnie się angażują w te projekty, ponieważ zdalne nauczanie pozbawiło ich kontaktu z rówieśnikami i jest to też nauka języka obcego odbiegająca od nauki podręcznikowej. Dzięki projektom eTwinning nasi uczniowie rozwijają umiejętności językowe, komunikacyjne, informatyczne, a także umiejętności uczenia się przez całe życie oraz podejmowanie działań. Duże wsparcie otrzymujemy też od pani dyrektor, która organizuje nam szkolenia związane z projektami międzynarodowymi. Mamy nadzieję, że wkrótce wróci "normalność" i będziemy realizować projekty Erasmus+ - mówią koordnatorzy.
Projekty koordynują: Ewa Spustek, Marta Szperkowska, Agnieszka Grodzka.