W tym roku szkolnym młodzież uczęszczała do szkół zaledwie przez miesiąc, już od października trwa edukacja zdalna. A wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne matury. Mają rozpocząć się już za dwa tygodnie, tuż po majówce, czyli 4 maja.
Jak zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek już w najbliższy poniedziałek 26 kwietnia, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli możliwy jest powrót do szkół dzieci z klas I-III, oznacza to, że matury również odbędą się bez żadnych przeszkód? Taki jest plan.
Minister przyznał, że trwają rozmowy dotyczące testowania młodzieży pod kątem koronawirusa. Jutro ma odbyć się spotkanie zarówno z członkami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jak i z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa w Edukacji. Chodzi o zapewnienie możliwie wysokiego poziomu bezpieczeństwa zdającym. Przypomnijmy, że próbna matura odbyła się w pierwszej połowie marca i w większości przypadków miała miejsce w trybie stacjonarnym.
W szkołach prowadzonych przez samorząd powiatu matury próbne wypadły jednak dość słabo, co budzi obawy o przebieg tego właściwego egzaminu dojrzałości, mimo tego, że arkusze mają być o 20% łatwiejsze niż poprzednie, nie będzie też egzaminu z j. polskiego w wersji ustnej. Czy terminy majowe pozostają aktualne?
- Nie ma żadnej informacji, by miało się coś zmienić, dlatego przygotowania w placówkach cały czas trwają. We wszystkich szkołach średnich prowadzonych przez samorząd powiatu biłgorajskiego maturę będzie zdawać 736 uczniów, w tym w I LO im. ONZ 251, w ZSZiO 82, w RCEZ 197, a w ZSBiO 206. Każda maturalna klasa, by lepiej przygotować się do tego najważniejszego egzaminu otrzymała z powiatu 25 godz. dodatkowych zajęć lekcyjnych - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl kierownik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Jan Koman.
W powiecie są też szkoły prowadzone przez inne organy jak: KLO, Zespół Szkół Leśnych, Zespół Szkół w Turobinie oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu.
Każdy maturzysta, by zdać egzamin będzie musiał przystąpić do egzaminu pisemnego z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym (j. polski, matematyka, język obcy nowożytny), a także do jednego egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Poza tym maturzysta musi przystąpić do egzaminu ustnego z j. polskiego i języka obcego.
Matury potrwają do 20 maja, w terminie dodatkowym od 1 do 16 czerwca. Poprawki zaplanowano tradycyjnie na sierpień.