Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.03.12 07:37

Skup aut a złomowanie - co różni te pojęcia?

Na każdy samochód przychodzi kiedyś kres. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niesprawnego, starego auta nie można porzucić na nielegalnym złomowisku, musi zostać przeprowadzona ekologiczna utylizacja pojazdu. Czy oddanie samochodu do skupu oznacza właśnie legalne zezłomowanie?
Skup aut a złomowanie - co różni te pojęcia?
Skup aut a złomowanie - co różni te pojęcia?

Czym jest skup samochodów?

Skup aut używanych, jak na przykład https://kupimyauto.com/, to po prostu firma, która przejmuje od kierowców używane pojazdy, oczywiście za stosowną opłatą. Skup nie musi jednak oznaczać zawsze złomowania auta. W niektórych skupach samochody poddawane są renowacji, dzięki czemu znowu zyskują na wartości i trafiają do sprzedaży.

Większość samochodów, jakie trafiają do skupu, jest jednak rozbierana na części, które po odnowieniu są wykorzystywane do naprawiania innych pojazdów lub sprzedawane z zyskiem na giełdach motoryzacyjnych. To, co zostało po demontażu, jest poddawane utylizacji.

Na czym polega złomowanie pojazdu?

Od razu na złom trafiają samochody w najgorszym stanie technicznym, z którymi już nic nie da się zrobić. Zajmują się tym stacje demontażu pojazdów. Jeśli auto jest zupełnie niesprawne, stacja wysyła po wrak swoją lawetę - ta usługa jest często darmowa, ale warto to wcześniej sprawdzić.

Stacja demontażu rozbiera samochód na części i pozbywa się wszystkich płynów eksploatacyjnych w sposób taki, jak obecnie określają to przepisy. Niektóre części ze złomowanych samochodów można jeszcze jakoś wykorzystać, reszta poddawana jest recyklingowi. Legalnie działająca stacja demontażu posiada licencję wystawioną przez marszałka województwa - przed oddaniem samochodu na złom można to sprawdzić, wchodząc na stronę internetową urzędu marszałkowskiego.

Jak wyglądają formalności?

Sprzedając samochód do skupu, na przykład na https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/, podpisuje się umowę kupna-sprzedaży. Prawa własności samochodu zostają przeniesione na skup, kierowca musi już tylko poinformować wydział komunikacji o zbyciu pojazdu.

W stacji demontażu otrzymuje się zaświadczenie o utylizacji, z którym też należy udać się do urzędu komunikacji, tym razem aby zezłomowany samochód wyrejestrować. Po wyrejestrowaniu wygasa obowiązek opłacania składki OC, a niewykorzystaną część polisy można odzyskać po złożeniu wniosku u swojego ubezpieczyciela.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1236
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 maja 2024 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
dzisiaj, 07:52 Biłgoraj
Z Biłgoraja do Hiszpanii
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
6 maja 2024 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
w poniedziałek, godzina 20:55 Frampol
Nawalne deszcze w powiecie. Straż w akcji
w poniedziałek, godzina 12:36 Biłgoraj
W Biłgoraju stanie wioska indiańska
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w niedzielę, godzina 21:05 Biłgoraj
Pikieta w Biłgoraju
w czwartek, godzina 15:47 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
6 maja 2024 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w niedzielę, godzina 10:02 Tarnogród
2 stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
w poniedziałek, godzina 12:57 Lubelszczyzna
23 osoby straciły prawo jazdy
6 maja 2024 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
w poniedziałek, godzina 09:28 Powiat
Burze z silnymi opadami deszczu w powiecie
w czwartek, godzina 13:57 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
w sobotę, godzina 11:25 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu biłgorajskiego poszkodowana w wypadku karetki
w niedzielę, godzina 15:55 Biłgoraj
40-lecie biłgorajskiego "Kościółka"
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
w piątek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl