Czym jest skup samochodów?
Skup aut używanych, jak na przykład https://kupimyauto.com/, to po prostu firma, która przejmuje od kierowców używane pojazdy, oczywiście za stosowną opłatą. Skup nie musi jednak oznaczać zawsze złomowania auta. W niektórych skupach samochody poddawane są renowacji, dzięki czemu znowu zyskują na wartości i trafiają do sprzedaży.
Większość samochodów, jakie trafiają do skupu, jest jednak rozbierana na części, które po odnowieniu są wykorzystywane do naprawiania innych pojazdów lub sprzedawane z zyskiem na giełdach motoryzacyjnych. To, co zostało po demontażu, jest poddawane utylizacji.
Na czym polega złomowanie pojazdu?
Od razu na złom trafiają samochody w najgorszym stanie technicznym, z którymi już nic nie da się zrobić. Zajmują się tym stacje demontażu pojazdów. Jeśli auto jest zupełnie niesprawne, stacja wysyła po wrak swoją lawetę - ta usługa jest często darmowa, ale warto to wcześniej sprawdzić.
Stacja demontażu rozbiera samochód na części i pozbywa się wszystkich płynów eksploatacyjnych w sposób taki, jak obecnie określają to przepisy. Niektóre części ze złomowanych samochodów można jeszcze jakoś wykorzystać, reszta poddawana jest recyklingowi. Legalnie działająca stacja demontażu posiada licencję wystawioną przez marszałka województwa - przed oddaniem samochodu na złom można to sprawdzić, wchodząc na stronę internetową urzędu marszałkowskiego.
Jak wyglądają formalności?
Sprzedając samochód do skupu, na przykład na https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/, podpisuje się umowę kupna-sprzedaży. Prawa własności samochodu zostają przeniesione na skup, kierowca musi już tylko poinformować wydział komunikacji o zbyciu pojazdu.
W stacji demontażu otrzymuje się zaświadczenie o utylizacji, z którym też należy udać się do urzędu komunikacji, tym razem aby zezłomowany samochód wyrejestrować. Po wyrejestrowaniu wygasa obowiązek opłacania składki OC, a niewykorzystaną część polisy można odzyskać po złożeniu wniosku u swojego ubezpieczyciela.