Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Zmiany w opłatach za przedszkola na terenie miasta
2011.02.22 23:46 | aktualizacja: 2011.02.24 15:23

Nasze "drogie" przedszkolaki

Od września br. zmienią się zasady opłacania pobytu dziecka w przedszkolach publicznych. Rodzice będą musieli podjąć decyzję, na ile godzin zechcą zostawiać swoje dzieci w placówce. Bezpłatnie będzie można oddać malucha do przedszkola na 5 godzin. Za pozostałe trzeba będzie zapłacić. Ile? O tym na spotkaniach z rodzicami dyskutowali przedstawiciele organu prowadzącego, czyli Urzędu Miasta Biłgoraj.
Nasze "drogie" przedszkolaki
Nasze "drogie" przedszkolaki

Uchwałę, w sprawie ustalenia opłat za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez Miasto Biłgoraj, będą podejmowali radni na najbliższej sesji Rady Miasta. W związku ze zmianami zorganizowane zostały spotkania z rodzicami dzieci uczęszczających do biłgorajskich przedszkoli.

Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek, 21 lutego br. Burmistrz Janusz Rosłan, Anna Florkiewicz, inspektor do spraw oświaty i wychowania UM Biłgoraj, Ewa Bździuch, inspektor ds. obsługi finansowej obiektów oświatowych oraz dyrektor Samorządowego Przedszkola Nr 2 Ewa Szabla spotkali się z rodzicami dzieci uczęszczających do tej placówki.

Miało ono na celu wyjaśnienie zmian, jakie od września br. będą obowiązywały w funkcjonowaniu biłgorajskich przedszkoli. - Wchodzą nowe przepisy dotyczące opłat za przedszkola, są one związane z ustawą o systemie oświaty. Samorządowe Przedszkole Nr 2 jest prowadzone przez Urząd Miasta Biłgoraj, jest to przedszkole publiczne, które ma obowiązek realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego, czyli zapewnia nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Są to świadczenia bezpłatne, ale organ prowadzący ustala opłatę za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie - wyjaśniła Anna Florkiewicz.

Oznacza to, że za każdą godzinę poza podstawą programową, którą dziecko spędzi w przedszkolu, rodzic będzie musiał zapłacić. Ile? Na razie proponowana stawka to 2,20 zł. Przeciętnie dziecko spędza w przedszkolu 8 godzin dziennie, czyli trzy godziny więcej, niż podstawa programowa. - Według przeprowadzonej analizy, proponowana opłata nie przekroczy dotychczas ponoszonych opłat, które w sumie wynoszą 196 zł, biorąc pod uwagę fakt, iż żadne dziecko nie przebywa w przedszkolu przez 10 godzin dziennie. Faktyczny czas przebywania większości dzieci to 7-8 godzin, a pozostałych 9 godzin. Czyli rodzice zapłacą od 96 zł do 193 zł - powiedział burmistrz Janusz Rosłan. Dodał także, że rodzice zapłacą więcej, niż obecnie dopiero w przypadku pozostawienia dziecka w przedszkolu na czas dłuższy niż 10 godzin dziennie.

Proponowane zmiany wzbudziły wątpliwości wśród rodziców. Pytali m.in. o to, jakie elementy złożyły się na proponowaną kwotę 2,20 zł oraz o to, czy w ramach podstawy programowej będą realizowane zajęcia dodatkowe, które obecnie są w ofercie przedszkola i które dzieci odbywają w ciągu całego dnia.

Po zmianach, w czasie zajęć wykraczających poza podstawę programową będą prowadzone gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia artystyczne, zabawy ruchowe, zajęcia interaktywne, język angielski, rytmika, gimnastyka korekcyjna. Do tej pory, tego typu zajęcia, również odbywały się w miejskich przedszkolach, z tym że w różnych godzinach. Teraz zostaną one ustalone na czas poprzedzający realizowanie podstawy programowej lub po jej zakończeniu.

- Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce, myślę, że dla ludzi, którzy mają trudną sytuację finansową będzie to wygodne, ponieważ będą mogli zabrać swoje dziecko wcześniej z przedszkola i tym samym zapłacić mniej, trochę boję się tylko o sytuację nauczycieli, gdyż jak mogliśmy usłyszeć, zmiany będą wiązały się z cięciem etatów - powiedziała matka przedszkolaka Monika Proć.

Jt
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Nasze "drogie" przedszkolaki, 4.2000 out of 5 based on 5 ratings
Jt dodany
 
Odsłon: 18860
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login/e-mail i hasło:
Login/e-mail:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
c30-62e
~ w liczbach to wygląda tak   pracuję 8 godzin, dojechać do roboty i z niej wrócić to godzina. Tzn. 9 godzin mały siedzi w przedszkolu, 9-5 = 4 x 2,20 = 8,80 x 22 dni w miesiącu = 193,60 + 90 za wyżywienie a pewnie i 100 bo wzrośnie stawka od września. 293,60 zł. CZESNE bez zajęć dodatkowych i kredkowego. Mi wyszło 360 zł. bez składek na teatr, fotki i inne ***** O żesz .....
I do czego to doszło? ze publiczne przedszkola najdroższe w mieście!
24 lutego 2011
+7
-0
PL
a35-e5a
~ Iwona   I dobrze wam tak wspaniali wyborcy!!!! 90 procent tych biednych rodziców głosowało na burmistrza bo przystojny i inteligentny, a co ma w głowie top nie ważne. Brawo Burmistrz!!
24 lutego 2011
+4
-1
mac   Burmistrz bardzo oszczedza np. na inwestycjach których nie robi, na BCK bo zawsze mógł dać wiecej o 1 mln zł oraz mógł wybudować siedzibe 5 pietrowa a nie 2, oraz że ma teraz "jedynie" 1 zastepce który inkasuje 10tys/mieś a mógłby mieć dwóch tak jak wcześniej. Sam też zarabia jedynie 11tys/mies choć radni jego komitetu chcą mu podwyższyć przeciec z takimi zarobkami to ledwo da sie koniec z końcem związać
24 lutego 2011
+2
-2
PL
f91-644
~ Rodzic   Ciągle się słyszy o różnych pomysłach burmistrza robienia oszczędności. Jakoś nigdy nie chce zaczynać od swojego urzędu. Może by pomyślał o redukcji etatów w urzędzie miasta, obniżeniu pensji w czasie kryzysu, a nie szantażował moralnie rodziców, że będzie ciął etaty w przedszkolu.
23 lutego 2011
+6
-0
PL
fe1-a49
~ adam   co tu sie dzieje,przecież płacimy podatki,ludzie co wy robicie,my nie zarabiamy 8 tys jak burmistrz tylko połowe mniej niz srednia krajowa,to są cieżko fizycznie zarobione pieniądze,co wy robicie?
23 lutego 2011
+6
-0
PL
362-2ea
~ Kaśka   I znów chodzi Burmistrzowi o oszczędności. Tylko dlaczego znów oszczędności na dzieciach i to po raz kolejny. Jestem oburzona! Panie Burmistrzu proszę sobie sprawić dziecko bo nie rozumie pan tych sytuacji. Oszczędzanie kosztem naszych dzieci jest niemoralne.Jeśli oszczędzać to wszędzie - w kulturze też...
23 lutego 2011
+8
-0
PL
b9f-b87
~ biłgorajanka   Ewa szabla - na miejscu tej Pani byłbym urażona...
Taka pomyłka to chyba jest niedopuszczalna w gazecie!!!
23 lutego 2011
brak ocen
PL
09e-fa4
~ wstyd   popatrzcie że ludzie którzy nie mają dzieci nie pojmują czym jest dziecko dla rodzica
te zachowanie burmistrza i podwyżki dla dzieci uważam za skandaliczne
23 lutego 2011
+2
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w niedzielę, godzina 17:09 Biłgoraj
Biłgorajskie rondo przy wiadukcie ma już oficjalną nazwę
W niedzielę 14 czerwca Biłgoraj świętował Światowy Dzień Krwiodawcy. Z tej okazji rondo przy wiadukcie obok restauracji McDonald's oficjalnie otrzymało imię Honorowych Dawców Krwi PCK.
dzisiaj, 09:04 Biłgoraj
Mali kierowcy na wielkim torze
dzisiaj, 08:44 Obsza
Gmina szuka nowego dyrektora GOK
3 czerwca 2026 Biłgoraj
Ocalony zabytek po 86 latach wraca do Biłgoraja
Po blisko 86 latach do Biłgoraja wraca zabytkowa Tora, pochodząca z miejscowej synagogi, uratowana tuż przed spaleniem świątyni przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Cenny zabytek została odzyskany dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
w środę, godzina 08:55 Biłgoraj
10-letnia Emilia z ogólnopolskim wyróżnieniem
w niedzielę, godzina 14:38 Turobin
Zawody pożarnicze trzech gmin [KLASYFIKACJA KOŃCOWA]
w piątek, godzina 09:47 Józefów
Odznaczenia za walkę z żywiołem
W środę 10 czerwca w Nadleśnictwie Józefów odbyła się uroczystość z udziałem dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka, podczas której podsumowano działania gaśnicze związane z jednym z największych pożarów lasu ostatnich lat w regionie.
w środę, godzina 10:17 Biłgoraj
Medale dla strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
dzisiaj, 08:11 Aleksandrów
Najlepsi czytelnicy w Aleksandrowie
4 czerwca 2026 Gmina Łukowa
Katastrofa samolotu podczas akcji gaszenia pożaru. Jest wstępny raport
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny dotyczący katastrofy samolotu gaśniczego Dromader, do której doszło 5 maja podczas akcji gaszenia pożaru Puszczy Solskiej. W zdarzeniu zginął pilot maszyny, kapitan Andrzej Gawron.
6 czerwca 2026 Okrągłe
Największa impreza plenerowa w gminie już w niedzielę
w środę, godzina 11:52 Biłgoraj
Dni Biłgoraja 2026 już w ten weekend. Zmiany w ruchu w centrum
4 czerwca 2026 Biłgoraj
Docenieni za służbę i walkę z pożarem Puszczy Solskiej. Lista odznaczonych i awansowanych strażaków
Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się 26 maja w Łukowej, uhonorowano strażaków za wzorową służbę oraz udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych podczas pożaru Puszczy Solskiej. Poniżej publikujemy listę druhów z powiatu biłgorajskiego wyróżnionych podczas uroczystości.
w poniedziałek, godzina 10:23 Biłgoraj
Stanowisko dyrektora do obsadzenia w Biłgoraju
we wtorek, godzina 14:22 Region
Ponad 4,6 kg narkotyków w paczce do mieszkańca powiatu
8 czerwca 2026 Jożefów
Mieszkanka Józefowa skończyła 100 lat
Najstarsza mieszkanka miasta i gminy Józefów Marianna Biszczanik skończyła 100 lat. Z tej okazji rodzina jubilatki zorganizowała uroczystość, na którą zaprosiła m.in. przedstawicieli władz samorządowych.
5 czerwca 2026 Powiat
Polowanie na dziki w powiecie. Jest decyzja o odstrzale 197 zwierząt
w środę, godzina 15:21 Biłgoraj
Najlepsi sportowcy z powiatu nagrodzeni [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w sobotę, godzina 11:05 Regionie
Sensacyjne odkrycie na budowie obwodnicy w regionie
Na budowie obwodnicy Gorajca w ciągu DK nr 74 odkryto ślady życia sprzed około 5 tysięcy lat. Podczas prowadzonych badań archeolodzy natrafili na pozostałości neolitycznej osady.
w niedzielę, godzina 13:47 Frampol
Zdarzenie drogowe na niebezpiecznym skrzyżowaniu
7 czerwca 2026 Tereszpol-Zaorenda
Zacięta rywalizacja strażaków [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
we wtorek, godzina 12:32 Biłgoraj
Uroczyste otwarcie nowego biura ARiMR w Biłgoraju
Biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biłgoraju po 20 latach działalności zmieniło swoją siedzibę. Uroczyste otwarcie nowej lokalizacji odbyło się we wtorek, 16 czerwca.
w niedzielę, godzina 11:25 Biłgoraj
Biłgorajska garażówka znowu przyciągnęła tłumy [NOWE ZDJĘCIA]
11 czerwca 2026 Powiat
Powalone drzewa i pożar po uderzeniu pioruna
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball