Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Zmiany w opłatach za przedszkola na terenie miasta
2011.02.22 23:46 | aktualizacja: 2011.02.24 15:23

Nasze "drogie" przedszkolaki

Od września br. zmienią się zasady opłacania pobytu dziecka w przedszkolach publicznych. Rodzice będą musieli podjąć decyzję, na ile godzin zechcą zostawiać swoje dzieci w placówce. Bezpłatnie będzie można oddać malucha do przedszkola na 5 godzin. Za pozostałe trzeba będzie zapłacić. Ile? O tym na spotkaniach z rodzicami dyskutowali przedstawiciele organu prowadzącego, czyli Urzędu Miasta Biłgoraj.
Nasze "drogie" przedszkolaki
Nasze "drogie" przedszkolaki

Uchwałę, w sprawie ustalenia opłat za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez Miasto Biłgoraj, będą podejmowali radni na najbliższej sesji Rady Miasta. W związku ze zmianami zorganizowane zostały spotkania z rodzicami dzieci uczęszczających do biłgorajskich przedszkoli.

Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek, 21 lutego br. Burmistrz Janusz Rosłan, Anna Florkiewicz, inspektor do spraw oświaty i wychowania UM Biłgoraj, Ewa Bździuch, inspektor ds. obsługi finansowej obiektów oświatowych oraz dyrektor Samorządowego Przedszkola Nr 2 Ewa Szabla spotkali się z rodzicami dzieci uczęszczających do tej placówki.

Miało ono na celu wyjaśnienie zmian, jakie od września br. będą obowiązywały w funkcjonowaniu biłgorajskich przedszkoli. - Wchodzą nowe przepisy dotyczące opłat za przedszkola, są one związane z ustawą o systemie oświaty. Samorządowe Przedszkole Nr 2 jest prowadzone przez Urząd Miasta Biłgoraj, jest to przedszkole publiczne, które ma obowiązek realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego, czyli zapewnia nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Są to świadczenia bezpłatne, ale organ prowadzący ustala opłatę za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie - wyjaśniła Anna Florkiewicz.

Oznacza to, że za każdą godzinę poza podstawą programową, którą dziecko spędzi w przedszkolu, rodzic będzie musiał zapłacić. Ile? Na razie proponowana stawka to 2,20 zł. Przeciętnie dziecko spędza w przedszkolu 8 godzin dziennie, czyli trzy godziny więcej, niż podstawa programowa. - Według przeprowadzonej analizy, proponowana opłata nie przekroczy dotychczas ponoszonych opłat, które w sumie wynoszą 196 zł, biorąc pod uwagę fakt, iż żadne dziecko nie przebywa w przedszkolu przez 10 godzin dziennie. Faktyczny czas przebywania większości dzieci to 7-8 godzin, a pozostałych 9 godzin. Czyli rodzice zapłacą od 96 zł do 193 zł - powiedział burmistrz Janusz Rosłan. Dodał także, że rodzice zapłacą więcej, niż obecnie dopiero w przypadku pozostawienia dziecka w przedszkolu na czas dłuższy niż 10 godzin dziennie.

Proponowane zmiany wzbudziły wątpliwości wśród rodziców. Pytali m.in. o to, jakie elementy złożyły się na proponowaną kwotę 2,20 zł oraz o to, czy w ramach podstawy programowej będą realizowane zajęcia dodatkowe, które obecnie są w ofercie przedszkola i które dzieci odbywają w ciągu całego dnia.

Po zmianach, w czasie zajęć wykraczających poza podstawę programową będą prowadzone gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia artystyczne, zabawy ruchowe, zajęcia interaktywne, język angielski, rytmika, gimnastyka korekcyjna. Do tej pory, tego typu zajęcia, również odbywały się w miejskich przedszkolach, z tym że w różnych godzinach. Teraz zostaną one ustalone na czas poprzedzający realizowanie podstawy programowej lub po jej zakończeniu.

- Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce, myślę, że dla ludzi, którzy mają trudną sytuację finansową będzie to wygodne, ponieważ będą mogli zabrać swoje dziecko wcześniej z przedszkola i tym samym zapłacić mniej, trochę boję się tylko o sytuację nauczycieli, gdyż jak mogliśmy usłyszeć, zmiany będą wiązały się z cięciem etatów - powiedziała matka przedszkolaka Monika Proć.

Jt
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Nasze "drogie" przedszkolaki, 4.2000 out of 5 based on 5 ratings
Jt dodany
 
Odsłon: 15782
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
c30-62e
~ w liczbach to wygląda tak   pracuję 8 godzin, dojechać do roboty i z niej wrócić to godzina. Tzn. 9 godzin mały siedzi w przedszkolu, 9-5 = 4 x 2,20 = 8,80 x 22 dni w miesiącu = 193,60 + 90 za wyżywienie a pewnie i 100 bo wzrośnie stawka od września. 293,60 zł. CZESNE bez zajęć dodatkowych i kredkowego. Mi wyszło 360 zł. bez składek na teatr, fotki i inne ***** O żesz .....
I do czego to doszło? ze publiczne przedszkola najdroższe w mieście!
24 lutego 2011
+7
-0
PL
a35-e5a
~ Iwona   I dobrze wam tak wspaniali wyborcy!!!! 90 procent tych biednych rodziców głosowało na burmistrza bo przystojny i inteligentny, a co ma w głowie top nie ważne. Brawo Burmistrz!!
24 lutego 2011
+4
-1
mac   Burmistrz bardzo oszczedza np. na inwestycjach których nie robi, na BCK bo zawsze mógł dać wiecej o 1 mln zł oraz mógł wybudować siedzibe 5 pietrowa a nie 2, oraz że ma teraz "jedynie" 1 zastepce który inkasuje 10tys/mieś a mógłby mieć dwóch tak jak wcześniej. Sam też zarabia jedynie 11tys/mies choć radni jego komitetu chcą mu podwyższyć przeciec z takimi zarobkami to ledwo da sie koniec z końcem związać
24 lutego 2011
+2
-2
PL
f91-644
~ Rodzic   Ciągle się słyszy o różnych pomysłach burmistrza robienia oszczędności. Jakoś nigdy nie chce zaczynać od swojego urzędu. Może by pomyślał o redukcji etatów w urzędzie miasta, obniżeniu pensji w czasie kryzysu, a nie szantażował moralnie rodziców, że będzie ciął etaty w przedszkolu.
23 lutego 2011
+6
-0
PL
fe1-a49
~ adam   co tu sie dzieje,przecież płacimy podatki,ludzie co wy robicie,my nie zarabiamy 8 tys jak burmistrz tylko połowe mniej niz srednia krajowa,to są cieżko fizycznie zarobione pieniądze,co wy robicie?
23 lutego 2011
+6
-0
PL
362-2ea
~ Kaśka   I znów chodzi Burmistrzowi o oszczędności. Tylko dlaczego znów oszczędności na dzieciach i to po raz kolejny. Jestem oburzona! Panie Burmistrzu proszę sobie sprawić dziecko bo nie rozumie pan tych sytuacji. Oszczędzanie kosztem naszych dzieci jest niemoralne.Jeśli oszczędzać to wszędzie - w kulturze też...
23 lutego 2011
+8
-0
PL
b9f-b87
~ biłgorajanka   Ewa szabla - na miejscu tej Pani byłbym urażona...
Taka pomyłka to chyba jest niedopuszczalna w gazecie!!!
23 lutego 2011
brak ocen
PL
09e-fa4
~ wstyd   popatrzcie że ludzie którzy nie mają dzieci nie pojmują czym jest dziecko dla rodzica
te zachowanie burmistrza i podwyżki dla dzieci uważam za skandaliczne
23 lutego 2011
+2
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w środę, godzina 09:43 Biłgoraj
Uczennica 2 klasy liceum w Biłgoraju wydaje książkę
"Perspektywy" to zbiór 30 krótkich tekstów, na każdy dzień miesiąca autorstwa licealistki z Biłgoraja, z których każdy pokazuje inną perspektywę na codzienność. Aby spełniło się marzenie Hanny o wydaniu własnej książki potrzebne są środki, dlatego za pośrednictwem portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy.
w piątek, godzina 15:29 Biłgoraj
Ambra wyjaśnia
w czwartek, godzina 20:30 Okrągłe
Wypadek motocyklisty. Droga zablokowana [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 11:41 Powiat
Biskup zamojsko-lubaczowski odwołuje dyspensę
Biskup Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej ks. Marian Rojek wydał dekret o ograniczeniu dyspensy od udziału w Eucharystii. Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady?
w czwartek, godzina 10:26 Powiat
6 nowych przypadków COVID-19 w powiecie biłgorajskim
w czwartek, godzina 10:35 Wólka Abramowska
Trafili do szpitala po uderzeniu pioruna
21 maja 2020 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
we wtorek, godzina 14:38 Gromada
Zderzenie pojazdów na trasie nr 835
w środę, godzina 16:43 Biłgoraj
Wśród pracowników biłgorajskiego szpitala jest przypadek koronawirusa?
w piątek, godzina 14:49 Biłgoraj
Komendant KP PSP przeszedł na emeryturę
W piątek, 29 maja 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Biłgoraju odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego ze służby na zaopatrzenie emerytalne komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju st. bryg. Wiesława Krenta.
w sobotę, godzina 13:45 Biłgoraj
Czyja zguba?
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja
24 maja 2020 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
w piątek, godzina 11:10 Sól
Przewrócił się na widok radiowozu
w sobotę, godzina 18:27 Lubelszczyzna
Brak nowych zakażeń na Lubelszczyźnie
22 maja 2020 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
w piątek, godzina 08:05 Gmina Biłgoraj
29-latek odpowie za posiadanie nielegalnych substancji
w czwartek, godzina 18:40 Lubelszczyzna
Aktualna sytuacja epidemiczna
24 maja 2020 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
21 maja 2020 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
18 maja 2020 Roztocze
Zapomnieliśmy o pandemii?
w czwartek, godzina 11:42 Biłgoraj
Szpital wstrzymał przyjęcia z powodu koronawirusa [AKTUALIZACJA]
Od czwartku, 28 maja, biłgorajski szpital wstrzymał przyjęcia na wszystkie oddziały, czynne są poradnie i izba przyjęć. Nie ma oficjalnego stanowiska dyrekcji placówki. Informacja o sytuacji w szpitalu ma zostać podana jutro.
we wtorek, godzina 10:58 Obsza
Kolejny pirat drogowy pożegnał się z prawkiem
w piątek, godzina 18:52 Lubelszczyzna
Dzienne dane o koronawirusie
w piątek, godzina 17:08 Biłgoraj
Oświadczenie ws. szpitala
O sytuacji biłgorajskiego szpitala związanej z wykryciem u pracowników koronawirusa SARS-CoV-2 informowaliśmy naszych czytelników w bieżącym tygodniu. Oświadczenie w tej sprawie wydali dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski oraz syndyk masy upadłości Leszek Jarosz.
we wtorek, godzina 14:29 Radecznica
Biłgorajanin dyrektorem szpitala w Radecznicy
w środę, godzina 07:17 Biłgoraj
Zmiana na stanowisku komendanta biłgorajskiej straży pożarnej
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl